Ponad trzy miliony osób zawitało do Gdańska w ubiegłym roku. To 53-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2020. Przeważającą część stanowili goście krajowi, ale nie zabrakło również turystów z zagranicy.
– To, co najbardziej cieszy, to liczba naszych gości w roku 2021, która przekroczyła 3 miliony. Jest to duży wzrost w porównaniu do roku covidowego 2020, bo o 53 procent. Zdecydowanie było najwięcej gości krajowych, bo ponad 80 procent. Cieszy także to, że widzimy powrót gości z zagranicy – powiedział wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski.
– Ten okres covidowy przyzwyczaił nas do bardziej dynamicznego prowadzenia działań promocyjnych, patrzenia na to, kto może do nas przyjechać. Wiele połączeń było zamykanych. 2021 rok to już tendencja w drugim kierunku, czyli możliwości dostępu do miasta oraz kraju. Poziom ponad 3 milionów gości w 2021 roku jest zbliżony do tego, który mieliśmy w roku 2019. Goście międzynarodowi przyjechali głównie z Niemiec, Skandynawii, Czech i z Hiszpanii. Okres letni pokazał nam zmianę tendencji ruchu przyjazdowego. Na pierwszym miejscu mieliśmy gości z Niemiec, ale już na drugim z Niderlandów, na trzecim z Francji – tłumaczy Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej.
POPULARNE ŚRODKI TRANSPORTU I CEL WIZYT
44 proc. osób przyjechało w 2021 roku do Gdańska w celach wypoczynkowych, 18 proc., by odwiedzić bliskich, a 13 proc. w celach służbowych. Największa grupa – bo aż 68 proc. – przybyła do miasta samochodem. Na drugim miejscu jako środek transportu znalazł się pociąg – 18 proc. Samolotem podróżowało 8 proc. odwiedzających.
Jeśli chodzi o miejsca, w których zatrzymywali się przyjezdni, to 29% wybrało hotel, 15% wynajęte mieszkanie czy miejsce u znajomych oraz rodziny. Najczęściej na terenie Gdańska zwiedzano Westerplatte, molo w Brzeźnie oraz park i katedrę w Oliwie.
– Oferta, którą mamy w Gdańsku, jest bardzo szeroko oceniana. W skali od 1 do 10 otrzymujemy 8,9. Głównie są to pobyty rodzinne, weekendowe, mieszające pobyt na świeżym powietrzu i spędzanie czasu, rekreację z eksplorowaniem oferty kulturowej i historycznej Gdańska. Jeśli chodzi o gości krajowych, to są oni z województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego – tłumaczy Łukasz Wysocki.
ANKIETY WŚRÓD GOŚCI
Aby uzyskać dane dotyczące liczby osób przebywających na terenie Gdańska, prowadzone są badania ankietowe.
– Osoby, które odwiedzają Gdańsk pytamy o to, gdzie nocują, gdzie spędzają czas i na jaki okres przyjechały. Na tej podstawie ustalamy proporcje osób nocujących w tych obiektach, dla których mamy dane gusowskie i w tych, dla których nie mamy. To pozwala nam oszacować także liczbę osób, które przyjeżdżają tutaj na jeden dzień – tłumaczy Katarzyna Nałysz-Safuryn, specjalista ds. badań i analiz.
Najchętniej wybieraną formą spędzania wolnego czasu w Gdańsku był spacer oraz zwiedzanie.
Marta Włodarczyk/pb