4 lipca 1982 roku, po raz pierwszy podniesiono banderę na „Darze Młodzieży”. Armatorem fregaty jest Uniwersytet Morski w Gdyni. Dar był pierwszym żaglowcem zbudowanym w polskiej stoczni, według polskiego projektu. Został zaprojektowany przez inżyniera Zygmunta Chorenia, zastąpił „Lwów” i „Dar Pomorza”.
Wodowanie kadłuba „Daru Młodzieży” odbyło się w 1981 roku. 12 listopada 1981 roku było położenie stępki i wodowanie z bocznej pochylni Wydziału Montażu Kadłubów C-1. Banderę podniesiono 4 lipca 1982 roku. Matką chrzestną fregaty została żona kapitana Kazimierza Jurkiewicza – Helena Jurkiewicz.
Już 30 czerwca na Nabrzeżu Pomorskim odsłonięto tablicę upamiętniającą podniesienie bandery. Została ona ufundowana przez Fundację Wsparcia Edukacji Morskiej. Odsłonięcia wspólnie dokonali dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich Uniwersytetu Morskiego Bogumił Łączyński oraz Lechosław Bar.
OSIĄGNIĘCIA „DARU MŁODZIEŻY”
Po 40 latach „Dar” nadal służy polskiej młodzieży – uczniom i studentom szkół morskich. Pływali na nim komendanci Kazimierz Jurkiewicz, Tadeusz Olechnowicz, Leszek Woktorowicz, Marek Marzec, Artur Król i Rafał Szymański.
„Dar Młodzieży” opłynął świat dwa razy, był na wszystkich oceanach i zawijał do portów na wszystkich kontynentach. Brał także udział w najbardziej prestiżowych światowych regatach. Te najsłynniejsze to Osaka World Sail 1983, rok później fregata wyruszyła do Kanady na zlot żaglowców Quebec 84. Dar triumfował też w The Cutty Sark Tall Ships races.
3 lata temu „Dar” wyruszył w rejs na Światowe Dni Młodzieży do Panamy. Zapisał się on na kartach polskiego żeglarstwa jako słynny „Rejs Niepodległości”. Był zorganizowany z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wzięło w nim udział łącznie tysiąc młodych osób, głównie studentów. Płynęli też laureaci konkursu zorganizowanego przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Rejs rozpoczął się w Gdyni 20 maja 2018 a zakończył 28 marca 2019 roku.
Fregata dotarła również do Australii. Pojawia się tam przy uroczystościach upamiętniających 200 lat osadnictwa. Na przełomie 1987 i 1988 roku, a „Dar Młodzieży” opływa podczas rejsu cały świat. Słynne przejście kapitana Leszka Wiktorowicza pod mostem w Sydney przechodzi do historii żeglarstwa.
Rejsy Darem wspominają ich uczestnicy w rozmowie z Anną Rębas:
DNI OTWARTE I KOLEJNY ETAP SZKOLENIA
Od 28 do 29 maja na „Darze Młodzieży” odbywały się dni otwarte. Przygotowane były tablice z kierunkiem zwiedzania. Można było obejść cały pokład żaglowca, także wejść na pokład górny i poziom mostka nawigacyjnego. Turyści mogli też kupić pamiątkowe widokówki, kartki, koszulki, kurtki z logiem.
30 maja, żaglowiec z praktykantami ze Szczecina i studentami Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Morskiego wypłynął na kolejny etap szkolenia morskiego do Francji. Do tego czasu mieszkańcy i turyści mogli dokładnie obejrzeć jednostkę.
Więcej na ten temat można przeczytać >>TUTAJ<<.
Anna Rębas/aKa