Sopot otrzymał grant w wysokości 1 371 668 zł na Projekt Deinstytucjonalizacji usług społecznych. Sopocianie uczestniczący w projekcie nie będą musieli korzystać z opieki w instytucjach takich jak Dom Pomocy Społecznej – będą mogli jak najdłużej pozostać w znanym sobie środowisku.
– Chodzi o to, żeby osoby, które wymagają wsparcia z różnych względów, jak najdłużej mogły żyć i pozostać w swoim własnym środowisku – oczywiście z zapewnionym szerokim wsparciem w formie dostosowanego do ich potrzeb mieszkania, ale także oczywiście asystentów i wszelkiej pomocy – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim wiceprezydent Sopotu.
Maciej Kisała, naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMS dodał, że tylko taka pomoc zapewni osobom z niepełnosprawnościami jak najdłuższe życie i komfortowe warunki.
SPOTKANIA, NA KTÓRYCH OMAWIANE SĄ SPRAWY USŁUG SPOŁECZNYCH
Jak dodaje Agnieszka Cysewska, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Sopocie, od września trwają spotkania z przedstawicielami Sopockiej Rady Seniorów i regularnie, co tydzień, omawiane są sprawy usług społecznych.
– Najpierw zaczęliśmy od analizy, co w Sopocie jest, z czego możemy korzystać i czy na pewno informacja o posiadanych zasobach dochodzi do osób zainteresowanych – wymienia.
WAŻNA ROLA ASYSTENTÓW OSOBISTYCH
Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie podkreślił ważną rolę asystentów osobistych osób niepełnosprawnych.
– Chciałbym podkreślić rolę osób, które z jednej strony są uczestnikami, realizatorami tego projektu, a z drugiej strony też beneficjentami – czyli asystentów osobistych osoby z niepełnosprawnością. Ten zawód pełni bardzo ważną funkcję, pojawił się w ostatnich latach i przebija się na rynku pracy. Chcemy go „uzawodowić”, by był bardziej profesjonalny. W ramach tego projektu będą specjalne szkolenia oraz superwizja dedykowana osobom, które pełnią tę funkcję – tłumaczy.
Piotr Harhaj, przewodniczący Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób z Niepełnosprawnościami w Sopocie stwierdził, że dzięki grantowi potrzebujący nie zostanie sam ze swoim problemem, ale ma osobę, która będzie mu towarzyszyła bez względu na to, czy problem jest mały, czy duży.
Takim indywidualnym programem objętych będzie 20 osób. Dofinansowanie przyznane jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020. Prawie 85% z blisko 1,4 miliona to środki z Unii Europejskiej.
Edyta Stracewska/aKa