„Dar Pomorza” to jeden z najbardziej rozpoznawalnych statków cumujących przy trójmiejskim nabrzeżu. Jak informuje gdyński magistrat, żaglowiec jest nie tylko jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Gdyni, ale także najchętniej odwiedzanym spośród wszystkich oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Trójmasztowy żaglowiec powstał w 1909 roku i od lat 30. służył Polskiej Marynarce Handlowej, a od 1982 roku zacumowany w Gdyni funkcjonuje jako statek-muzeum.
Według statystyk podsumowania przygotowanego przez muzeum, “Dar Pomorza” był najchętniej odwiedzanym oddziałem zarówno w połowie roku, jak i na zakończenie. Na pokład żaglowca tylko w ubiegłym roku weszło ponad 110 tysięcy turystów. To wynik, który stanowi ponad 25 proc. wszystkich odwiedzin wszystkich dziewięciu oddziałów muzeum.
– Koniec roku „Dar Pomorza” zamknął z wynikiem ponad 110 tys. zwiedzających. Jak podaje Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, był to dla tej instytucji rekordowy rok, w którym wszystkie muzealne placówki odwiedziło 385 tys. zwiedzających, o 130 tys. osób więcej niż w 2021 roku. Pod względem ilości odwiedzin na drugim miejscu uplasował się statek-muzeum „Sołdek” z ponad 79 tysiącami odwiedzin w 2022 roku. Niewiele mniejszą frekwencję zanotował Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku (72 tys.), Spichlerze na Ołowiance (50 tys.) i Muzeum Rybołówstwa w Helu (44 tys.) – możemy przeczytać na oficjalnej stronie miasta.
To niejedyne osiągnięcie “Białej Fregaty”. Jest ona także na czwartym miejscu pod względem liczby odwiedzających spośród wszystkich gdyńskich atrakcji, ustępując jedynie takim instytucjom, jak: Muzeum Marynarki Wojennej wraz z ORP Błyskawica, Centrum Nauki Experyment oraz Akwarium Gdyńskie.
Według dalszych informacji przekazanych przez gdyński magistrat, w okresie jesienno-zimowym żaglowiec jest zamknięty dla odwiedzających, a na jego pokład będzie można ponownie wejść po 13 stycznia 2023 roku.
ol