Kolejni mieszkańcy Gdańska z niepełnosprawnością intelektualną będą mogli zamieszkać samodzielnie. Cztery lokale trafią do puli mieszkań wspomaganych. Dziś funkcjonuje ich już 16 – podkreśla Marcin Męczykowski z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.
– Wspólnie z naszym partnerem – Polskim Stowarzyszeniem Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – realizujemy projekt, w ramach którego utworzone zostaną cztery kolejne mieszkania wspomagane – ogłasza Męczykowski. – Mieszkania na ten cel zostały przekazane z zasobów miasta. W tym roku będą oddane i kolejne osoby z niepełnosprawnością uzyskają możliwość, by przejść tam trening i uzyskać to indywidualne wsparcie, które jest im najbardziej potrzebne – dodaje.
PRAWO KAŻDEGO CZŁOWIEKA
Joanna Cwojdzińska, przewodnicząca zarządu Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, podkreśla, że prawem każdego człowieka, również tego z niepełnosprawnością, jest prawo do niezależnego życia w miejscu, w którym zamieszkuje, w lokalnej społeczności.
– Celem jest stworzenie takiego systemu całożyciowego wsparcia, żeby niepełnosprawność nie była przesłanką karzącą zamieszkać osobie niepełnosprawnej w Domu Pomocy Społecznej – wyjaśnia Joanna Cwojdzińska.
Pieniądze na remont i dostosowanie lokali do potrzeb ich przyszłych mieszkańców pochodzić będą z funduszy Unii Europejskiej.
Edyta Stracewska/aKa