Na mapie interaktywnej zamieszczono lokalizacje zaplanowanych zabiegów gospodarczych na terenie trójmiejskich lasów na rok 2023. Znajduje się ona na stronie internetowej gdańskiego nadleśnictwa. Dostępny jest tam również formularz, dzięki któremu można zgłosić uwagi dotyczące prac.
Zaplanowane prace to cięcia pielęgnacyjne i rębnie. Jak wyjaśnia Łukasz Plonus z Nadleśnictwa Gdańsk, mają one polepszyć sanitarny stan lasu, wpływając tym samym na jego zdrowotność. Dzięki nim do dna lasu będzie docierało więcej światła potrzebnego dla wzrostu młodych roślin. Warto zwrócić uwagę, że na udostępnionej przez leśników mapie zaznaczono całe adresy leśne, jednak nie oznacza to, że wskazane miejsca zostaną w całości pozbawione drzew. Nadleśnictwo Gdańsk nie stosuje tak zwanych zrębów zupełnych, które skutkowałyby powstawaniem w lesie półhektarowych polan bez drzew.
TRANSPARENTNOŚĆ I DIALOG Z MIESZKAŃCAMI
Leśnik podkreśla, że zarówno dostępna mapa, jak i formularz powstały po to, żeby każdy mieszkaniec mógł zobaczyć, co w jego okolicy będzie się działo i by mógł podzielić się swoją opinią na ten temat. Zgłaszane uwagi mają być uwzględnianie w miarę możliwości.
– Chcemy poznać oczekiwania społeczeństwa i jesteśmy otwarci na uwagi. Należy jednak pamiętać, że ramy, w jakich możemy modyfikować nasze podejście do sposobu gospodarowania zasobami leśnymi, są ograniczone. Zależy nam na zachowaniu transparentności, dlatego dzielimy się z mieszkańcami informacjami o naszych planach na ten rok – podkreśla zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Gdańsk Mariusz Tokarczyk.
NA CO ZWRACAMY UWAGĘ?
Pierwsze głosy dotyczące prac już wpłynęły. To między innymi pomysł na stworzenie małej retencji leśnej, poinformowanie o zauważonym na spacerze rzadkim gatunku drzewa o okazałych rozmiarach, czy spotykanym w danym miejscu zwierzęciu.
– Mieszkańcy wskazali miejsce, w którym nachylenie jest dość duże i warto byłoby tam stworzyć małą retencję leśną. Oczywiście jest to bardzo ciekawy pomysł. Będziemy go sprawdzać. Niektórzy zwracają uwagę na termin wykonywania zabiegu. Proszą, żeby był on zimowy, bo większość mieszkańców osiedla chodzi tam w okresie letnim czy wiosennym, a mało kto pojawia się tam zimą – mówi Plonus.
Swoje opinie dotyczące zabiegów gospodarczych można składać do 7 lutego 2023 roku. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są >>>TUTAJ. Leśnicy planują również zorganizowanie szeregu spotkań z zainteresowanymi w miejscach często wskazywanych przez mieszkańców.
Aleksandra Trembicka/ua