W historycznej Sali BHP w Gdańsku otwarto dziś wystawę o nazwie „Ogólnopolskie Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę”. Pielgrzymki te odbywają się co roku, a zapoczątkował je błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko w 1983 roku. Podczas uroczystej mszy św. modlono się m.in. o dobrą i godną pracę oraz o właściwe traktowanie pracowników.
– Dla mnie Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę to manifestacja przywiązania do wartości chrześcijańskiej, do nauki społecznej kościoła. Jesteśmy jedynym związkiem zawodowym w naszym kraju, ale także w Europie i na świecie, który ma w swoim statucie wpisane takie wartości. To dla mnie bardzo ważne. Te 41 pielgrzymek, które są za nami to wykonywanie testamentu błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, naszego patrona nadanego dekretem przez Ojca Świętego Franciszka. Ksiądz Jerzy podczas pierwszej pielgrzymki zwrócił się do biskupa Dąbrowskiego z prośbą, aby kolejna pielgrzymka nie była tylko pielgrzymką hutników, ale i ludzi pracy. Jako związek staramy się wykonywać ten testament – mówi przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.
ISTOTA PIELGRZYMEK KIEDYŚ I DZIŚ
Pierwsza pielgrzymka zapoczątkowana przez błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę miała miejsce w 1983 roku. Spotkania religijne kontynuowane są do dzisiaj, stanowiąc okazję do modlitwy za ojczyznę, a także szacunek i godność dla pracujących oraz bezrobotnych.
– Pielgrzymki miały za zadanie integrować środowiska „Solidarności”. To wielka tradycja, na którą należy spojrzeć z perspektywy religijnej, ale i społecznej. Miały niezwykłą funkcję jednoczącą w okresie zniewolenia do transformacji. Łączyły wiele organizacji, które zeszły do podziemia, do działalności antykomunistycznej. Jasna Góra to miejsce wyjątkowe na mapie Polski. Przyciągało różne osoby. Pielgrzymki organizowane są do dziś. Kilka tysięcy osób przyjeżdża modlić się co roku. Modlono się o praworządność, godność pracy i człowieka – mówi Mateusz Smolana, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Solidarności.
Pierwsze pielgrzymki organizowane były wbrew ówczesnej władzy. Jak informuje autor wystawy Grzegorz Majchrzak, zawiera ona informacje zarówno o wartościach i ideach przyświecających pielgrzymkom, jak i o ich organizatorach i uczestnikach. – Można powiedzieć, że ksiądz Jerzy Popiełuszko (pomimo śmierci) cały czas jest obecny na pielgrzymkach. Uczestniczy w nich jego rodzina. Pielgrzymki na przestrzeni lat ulegały zmianie, bo w latach 80. miały charakter nie tylko religijny, ale i społeczny, polityczny. To była okazja dla demonstrowania poparcia dla „Solidarności”. Początki pielgrzymek były trudne, bo realizowano je wbrew władzom. Na tej wystawie widnieje wiele informacji dotyczących uczestników, czy przesłań spotkań – tłumaczy Majchrzak.
Przedpremierowa prezentacja wystawy miała miejsce podczas XXXI Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”, w którym uczestniczył m.in. Andrzej Duda. Podczas zjazdu zostały wybrane ogólnokrajowe władze związku oraz nowy przewodniczący, którym ponownie został Piotr Duda, a także zadania i cele na kolejne lata.
Wystawę w Sali BHP będzie można oglądać do końca roku.
Marta Włodarczyk/ol