Raz na jakiś czas Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sprawdza szczelność swoich instalacji. Wówczas do wody, która jest czynnikiem, który grzeje nasze mieszkania, dodawany jest zielony barwnik spożywczy. Jeśli barwnik przedostanie się do kranów, oznacza to, że mamy gdzieś nieszczelny tak zwany wymiennik ciepła. Taka sytuacja może w najbliższych dniach spotkać mieszkańców Gdańska, Sopotu i Kowal.
Co zrobić, jeśli zielona woda pojawi się w naszym kranie? Na to pytanie odpowiada Jadwiga Grabowska, rzecznik prasowa grupy GPEC.
– Należy skontaktować się z biurem obsługi klienta grupy GPEC, bo to oznacza, że wymiennik ciepła jest zepsuty i trzeba go wymienić. Na podany przez nas adres przyjedzie ekipa pogotowia ciepłowniczego i w ciągu 24 godzin wymieni taki wymiennik – tłumaczy Grabowska.
Zielona woda nie jest szkodliwa, ponieważ używany barwnik jest barwnikiem spożywczym, nie plami trwale ubrań. Jeśli pojawi się zabarwiona woda, Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sugeruje, by jej nie gotować, nie spożywać i w takim wypadku używać zimnej wody, która nie powinna być zabarwiona na zielono.
Edyta Stracewska/ol