W ramach akcji „Światło dla Bohaterów” odbyły się uroczystości na terenie Cmentarza Łostowickiego w Gdańsku z okazji 82. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armii Krajowej (AK). Obchody zorganizowano także na Skwerze Kościuszki w Gdyni oraz przed pomnikiem Armii Krajowej w parku im. Sanitariuszki „Inki” w Sopocie.
W Gdańsku, na Cmentarzu Łostowickim, znicze zostały zapalone na grobach żołnierzy Armii Krajowej, a uczestniczyli w nich kombatanci, przedstawiciele władz miasta oraz mieszkańcy. Wiceprezydent Gdańska, Piotr Kryszewski, podkreślił znaczenie Armii Krajowej jako „naszego bezcennego dziedzictwa”, szczególnie w obliczu obecnej sytuacji na wschodniej granicy. Dodał, że spotkania w Kwaterze Akowskiej, są po to, by powtórzyć słowa: „pamiętamy i nie zapomnimy”.
KWATERA ARMII KRAJOWEJ NA CMENTARZU ŁOSTOWICKIM
Kwatera Armii Krajowej na Cmentarzu Łostowickim, powstała w 1993 roku, jest miejscem spoczynku ponad 200 żołnierzy AK. Ściana Pamięci, będąca częścią tego miejsca, zawiera epitafia osób szczególnie zasłużonych w walce o wolną Polskę, przypominając ich odwagę i poświęcenie.
– Kwatera powstała na progu niezależnej od komunistycznych wpływów Polski w 1993 roku. W tak szczególnym dniu chcemy przypominać indywidualne losy ludzkie, które są świadectwem czasu wojny, ale patriotyzmu już po niej, w czasach Polski będącej w strefie zależności Związku Radzieckiego – dodał zastępca dyrektora Muzeum Gdańska dr Janusz Marszalec
AKCJA „ŚWIATŁO DLA BOHATERÓW” W GDAŃSKU
Realizowana od 2016 roku akcja „Światło dla Bohaterów” polega na zapalaniu zniczy na każdej akowskiej mogile. – Zapoczątkowaliśmy ją z myślą, aby zamiast dat i statystyk mówić o osobach, których doczesne szczątki spoczęły w tym miejscu i przypominać ich słowa – mówił przedstawiciel gdańskiego muzeum Mateusz Jasik.
UROCZYSTOŚCI W GDYNI I SOPOCIE
W Gdyni i Sopocie również odbyły się uroczystości, z udziałem samorządowców, działaczy Światowego Związku Żołnierzy AK, przedstawicieli wojska oraz lokalnych stowarzyszeń. Prezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, prof. Jerzy Grzywacz, podkreślił znaczenie daty 14 lutego:
– Konspiracyjne wojsko polskie powstało już 27 września 1939 roku – na dzień przed poddaniem się Warszawy. AK nosiła na początku inną nazwę i dopiero 14 lutego 1942 roku przybrała miano Armii Krajowej – przypomniał.
Dodał, że miała ona bronić obywateli przed „strasznymi zakusami armii hitlerowskiej”. Zaznaczył, że Polska wówczas miała dwóch wrogów, tym drugim był Związek Sowiecki. – W 1944 roku trwała tzw. akcja „Burza”, która rozpoczęła się w Wilnie akcją „Ostra Brama”, a zakończyła bohaterskim, ale jakże tragicznym Powstaniem Warszawskim. O niej też powinniśmy pamiętać – podkreślił Grzywacz.
– Jesteśmy tutaj, by dać świadectwo naszej pamięci – zaznaczył w swoim wystąpieniu prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Podkreślił, że w trakcie uroczystości przywoływane są „niezwykłe postacie, które zapisały swoje najpiękniejsze karty w księdze historii naszej ojczyzny”.
– Z jednej strony byli dla całego narodu symbolem oporu i patriotyzmu. Z drugiej strony, kiedy przyszła wolna Polska, kombatanci Armii Krajowej włączyli się działania, które poprzez osobiste świadectwo budowały postawy patriotyczne w najmłodszym pokoleniu – powiedział.
POMNIK AK
W Sopocie uroczystości 82. rocznicy powołania Armii Krajowej odbyły się przed pomnikiem AK w parku im. Sanitariuszki „Inki”. W uroczystościach wzięły udział m.in. pełniąca funkcję prezydent miasta Magdalena Czarzyńska-Jachim i wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz. Uroczystości odbyły się z udziałem wojskowej asysty honorowej garnizonu Gdynia.
14 lutego 1942 r. premier RP gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. AK była konspiracyjną organizacją wojskową stanowiącą integralną część Sił Zbrojnych RP. Podlegała Naczelnemu Wodzowi i Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. W zamierzeniach rządu miała być organizacją ogólnonarodową, ponadpartyjną, a jej Komendant Główny – jedynym, upełnomocnionym przez rząd dowódcą krajowej siły zbrojnej.
Głównym zadaniem AK było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości przez organizowanie i prowadzenie samoobrony oraz przygotowanie armii podziemnej na okres powstania powszechnego, które miało wybuchnąć na ziemiach polskich w okresie militarnego załamania Niemiec.
PAP/vn