Morze Bałtyckie samo w sobie staje się infrastrukturą krytyczną – podkreślano w Gdyni. W Akademii Marynarki Wojennej odbyła się druga edycja Polsko-Szwedzkiego Forum Technologii Morskich.
Konferencja była poświęcona rozwojowi techniki morskiej oraz wszystkim nowym technologiom niezbędnym do zapewnienia bezpieczeństwa Morza Bałtyckiego.
– Zagrożenie infrastruktury krytycznej na Bałtyku rośnie z dnia na dzień – podkreślał rektor Tomasz Szubrycht, komendant Akademii Marynarki Wojennej. – Mamy coraz więcej informacji, że rosyjskie statki zatrzymują się w rejonach infrastruktury krytycznej zarówno Polski, jak i innych państw. Chodzi o kable energetyczne i światłowodowe czy gazociągi. To jest niebezpieczne, trzeba się temu przyglądać – zaznaczył.
MONITORING I SZYBKIE REAGOWANIE
– Najważniejsze to zbudować sprawnie funkcjonujący system ciągłego monitoringu oraz posiadać siły i środki szybkiego reagowania, żeby ryzyka, które się pojawiają, były mitygowane, zanim zdążą się zmaterializować – mówił z kolei dziekan wydziału dowodzenia i operacji morskich w Akademii, komandor Bartłomiej Bączek.
Akademia Marynarki Wojennej zorganizowała forum razem ze szwedzkim koncernem SAAB, w którego stoczni wojennej praktyki odbywają studenci polskiej uczelni. SAAB realizuje też kilka kontraktów zbrojeniowych dla polskiej armii.
Marcin Lange/hb