Zbliżające się wakacje mogą okazać się dla pracodawców doskonałym czasem na przyjęcie do firmy stażystów. – Na współpracy zyskują wszyscy – przekonują urzędnicy z Gdańskiego Urzędu Pracy. Przedsiębiorcy mogą najpierw sprawdzić, a następnie włączyć do zespołu nowe talenty, nie ponosząc przy tym niepotrzebnych kosztów. Z kolei dla stażystów trwające od trzech do sześciu miesięcy praktyki oznaczają solidną porcję wiedzy i cenne doświadczenie.
W Gdańskim Urzędzie Pracy rozpoczął się nabór wniosków od pracodawców, którzy chcieliby zorganizować w firmie staż. Dla wielu z nich jest to popularna i ceniona forma rekrutacji przyszłych pracowników, pozwala bowiem wdrożyć stażystę w kulturę organizacyjną firmy, zintegrować go z obecnym zespołem i zapoznać z przyszłym zakresem obowiązków. To także sposób na przeszkolenie danej osoby i sprawdzenie, czy sprawdzi się ona jako potencjalny pracownik. Co więcej, koszty związane z przyjęciem stażysty, w tym wypłacane mu co miesiąc stypendium w wysokości 1790,30 zł netto, pokrywa urząd pracy, podczas gdy przedsiębiorca opłaca wyłącznie koszt badań lekarskich i szkolenia BHP.
Ważną zaletą programu stażowego Gdańskiego Urzędu Pracy jest elastyczny proces doboru osób kierowanych na staż. Firmy, które nie mają własnych kandydatów, w procesie rekrutacji mogą skorzystać ze wsparcia urzędu pracy. Wystarczy podać wymagania, jakie powinien spełniać przyszły stażysta. Na ich podstawie z rejestru osób bezrobotnych zostaje wytypowana grupa kandydatów, spośród której pracodawca samodzielnie dokonuje wyboru stażysty. Na staż mogą być kierowani również kandydaci wskazani przez pracodawcę, którzy muszą jednak wcześniej zarejestrować się w urzędzie pracy i uzyskać status bezrobotnego.
JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?
Firmy, które chciałyby wziąć udział w programie stażowym i przyjąć stażystę na okres od trzech do sześciu miesięcy (staż musi zakończyć się nie później niż 30 listopada 2024 roku), powinny wypełnić wniosek o zorganizowanie stażu i złożyć go poprzez platformę praca.gov.pl, ePUAP lub EZD PUW. Przed wysłaniem dokumentów należy zapoznać się z najważniejszymi zasadami związanymi z organizacją staży w Gdańskim Urzędzie Pracy, które zobowiązują pracodawcę do zatrudnienia stażysty na okres co najmniej trzech miesięcy w ramach umowy o pracę. Dodatkowo na stronie internetowej GUP można znaleźć listę stanowisk, w przypadku których organizacja stażu nie będzie możliwa – obejmuje ona pracowników ochrony fizycznej, kierowców, sprzedawców/przedstawicieli handlowych, sprzątaczki, telemarketerów, spawaczy, pomocników kuchennych, pokojowe, woźnych i asystentów fryzjera.
Dodatkowych informacji związanych z organizacją stażu udzielają doradcy Gdańskiego Urzędu Pracy: Grażyna Sitarz (tel. 58 743 13 31), Monika Góral (tel. 58 743 14 08) i Monika Sitowska (tel. 58 743 14 33).
Program stażowy jest realizowany w ramach projektu „Aktywne Pomorze”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027.
Mat. pras./MarWer