Oglądanie „spadających gwiazd” z użyciem teleskopów, warsztaty z astrofotografii, pokazy artystyczne – to tylko część atrakcji Nocnego Podglądania Wszechświata, czyli jednego z flagowych wydarzeń plenerowych odbywających się od ponad 10 lat w niepowtarzalnej scenerii Góry Gradowej, na terenie centrum nauki Hevelianum w Gdańsku. Tegoroczna edycja odbędzie się w piątek, 16 sierpnia.
Przez cały wieczór będą prowadzone obserwacje astronomiczne. Tej nocy możliwe ma być oglądanie Perseidów, czyli sierpniowych „spadających gwiazd”.
– Przy doskonałych warunkach pogodowych możemy zobaczyć aż sto spadających gwiazd na godzinę, a Góra Gradowa daje świetne możliwości do ich obserwacji. Ponadto goście będą mogli obserwować przez teleskopy inne klejnoty na nieboskłonie, na przykład Saturna z jego pierścieniami czy Księżyc – mówi Bogna Pazderska, astronomka Hevelianum,
ODLEGŁE GALAKTYKI I ZORZA POLARNA
Jednym z punktów programu będzie poznanie nazwisk zwycięzców 12. edycji międzynarodowego konkursu AstroCamera 2024 i prezentacja nagrodzonych zdjęć.
– AstroCamera jest jednym z czołowych konkursów astrofotograficznych na świecie. Fotografowie nocnego nieba nadesłali nam niesamowite zdjęcia kolorowych mgławic, galaktyk, a nawet odległych gromad galaktyk. Nie zabrakło też tegorocznej zorzy polarnej, którą mogliśmy podziwiać także w Polsce – zapowiada Anna Morawska, zastępczyni dyrektora ds. programowych Hevelianum.
PRZENIESIENIE W CZASIE
Plan programu przewiduje wizualne widowisko artystyczne „Teatr Piasku” w wykonaniu Tetiany Galitsyny. Widzowie przeniosą się w czasie, żeby zobaczyć malowane piaskiem dawne obserwacje kosmicznych obiektów, jakich dokonał Jan Heweliusz wraz z żoną Elżbietą.
Odbędzie się również projekcja filmu „Podróż na Księżyc i z powrotem”, czyli wizualno-muzycznego dokumentu stanowiącego filmową podróż przez życie i twórczość Jana Heweliusza, oraz spotkanie z reżyserką produkcji – Agnieszką Bekalarczyk.
Na zgromadzonych pod rozgwieżdżonym niebem czekać będą zadania i zagadki związane z astronomią i eksploracją kosmosu, a to za sprawą gry terenowej „Na gwiezdnym szlaku”.
ATRAKCJE DLA DZIECI
Podczas warsztatów astronomicznych dla dzieci będą powstawać obrotowe mapki nieba, gwiezdne lunety i rakiety pneumatyczne. W trakcie warsztatów astrofotograficznych dla starszych uczestników, prowadzonych przez astrofotografa Michała Kałużnego, będzie można zdobyć wiedzę teoretyczną dotyczącą fotografowania pozornego ruchu sfery niebieskiej. W trakcie plenerowej części warsztatów organizatorzy będą dzielić się z uczestnikami wiedzą praktyczną, a każdy będzie mógł wykonać astrofotografię.
Zwieńczeniem wieczoru będzie projekcja filmu „Apollo 13” i dyskusja Stowarzyszenia Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego, którzy ocenią wartość naukową produkcji.
Goście wydarzenia mają także możliwość zapoznania się z wystawą plenerową o kobietach w nauce pt. „Uczone”, która jest dostępna na Górze Gradowej do końca września.
O Nocnym Podglądaniu Wszechświata w Hevelianum opowiedziała nam Magdalena Więcek, z którą rozmawiała Marzena Bakowska. Posłuchaj:
mat. pras./mk