Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Budowa Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej na półmetku. „Milowy krok uczelni”

20 kwietnia 2023 21:30
w Trójmiasto
A A
(Fot. Radio Gdańsk/Bartosz Stracewski)

(Fot. Radio Gdańsk/Bartosz Stracewski)

Politechnika Gdańska jest na półmetku budowy Centrum Ekoinnowacji (CEI), gdzie w przyszłości będą prowadzone m.in. badania nad ekologicznymi rozwiązaniami dla budownictwa i transportu. Koszt budowy wraz z wyposażeniem wyniesie ok. 200 mln zł.

– Budowa CEI to milowy krok naszej uczelni w realizacji inicjatyw nastawionych na ekologiczne, przyszłościowe rozwiązania i technologie. Tworzymy też przyjazne zaplecze do współpracy z samorządem i biznesem – mówił przed powstającym budynkiem kanclerz PG Mariusz Miler.

Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG prof. Joanna Żukowska stwierdziła, że niecierpliwie wyczekuje zakończenia prac budowlanych i rozpoczęcia pracy i nauki w tej nowoczesnej, „zielonej” placówce.– Bardzo się cieszymy, że tak wyczekiwana przez naszych studentów i naukowców inwestycja osiągnęła już półmetek – dodała.

CZYM BĘDZIE CENTRUM EKOINNOWACJI POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ?

CEI PG stanowić będzie zaplecze badawczo-rozwojowe dla najważniejszych specjalizacji regionu pomorskiego, czyli budownictwa, ekoenergetyki i technologii ochrony środowiska. Budowa CEI umożliwi m.in. wdrażanie innowacyjnych rozwiązań wpisujących się w ideę budowania ekomiast i przestrzeni ekologicznych. Będą one opracowywane przez kadry naukowe PG (głównie z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska), które będą prowadzić projekty badawcze na potrzeby ekologicznego rozwoju infrastruktury budowlanej, przemysłowej i transportowej.

– Wiążemy z tą inwestycją duże nadzieje i liczymy, że będzie to jeden z czołowych ośrodków naukowych tego typu, nie tylko w Polsce, ale też w Europie – podkreślał rektor PG prof. Krzysztof Wilde.

Realizacja inwestycji ma się planowo zakończyć na przełomie 2023 i 2024 roku, a jej koszt – wraz z wyposażeniem budynku w specjalistyczną aparaturę – wyniesie ok. 200 mln zł. Od początku nowego roku budynek będzie wyposażany w sprzęt i infrastrukturę naukowo-badawczą, stąd studenci i naukowcy PG zaczną w pełni korzystać z kompleksu prawdopodobnie od jesieni 2024 r., czyli od następnego roku akademickiego.

KONFERENCJA EUROPEAN UNIVERSITY ASSOCIATION

W trakcie czwartkowego spotkania z mediami podano, że w gmachu gdańskiej uczelni technicznej odbywa się dwudniowa międzynarodowa konferencja European University Association. Uczelnia gości rektorów, przedstawicieli kadry zarządczej i nauki z kilkuset europejskich szkół wyższych. Tematem wiodącym konferencji jest oddziaływanie uniwersytetów na otaczające je środowisko społeczno-biznesowe i kształtowanie przez nie kluczowych zasad w czasach wielkich zmian czy kryzysu.

– Fakt, że tak prestiżowe wydarzenie, jak konferencja EUA, pierwszy raz odbywa się w Polsce właśnie na Politechnice Gdańskiej, to ogromne wyróżnienie dla naszej uczelni – wskazywał prof. Wilde.

Dyrektor EUA prof. Michael Murphy podkreślił, że dwa lata temu ponad 850 uczelni zrzeszonych w EUA określiło wspólną wizję tego, co powinny czynić, by służyć społeczeństwu Europy i świata. – Nazwaliśmy tę wizję „uniwersytetem bez ścian”. Zasadniczym jej celem jest wspieranie społeczeństw, by osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju ONZ. Kładziemy nacisk na naukę i edukację w służbę społeczeństw, a także współpracę ze społeczeństwem i przemysłem – mówił.

PAP/ol

Tagi: inwestycjePolitechnika Gdańska

REKLAMA

NAJNOWSZE

Szczudlarze w jasnych strojach i słomkowych kapeluszach na Starym Rynku w Słupsku podczas festiwalu SALWA, w otoczeniu spacerujących mieszkańców i namiotów wystawienniczych
Słupsk

Jubileuszowa SALWA po raz pierwszy na Starym Rynku. Słupsk rozpoczął sezon letni

Koncerty, warsztaty, spektakle, stoiska z rękodziełem i rodzinna...

k.pius
27 czerwca 2026 - 20:23
Niebiesko-srebrny, wieloosobowy pojazd elektryczny (darmowy meleks dla turystów w Gdyni) z pasażerami porusza się po ulicy w Gdyni. Pojazd ma zamontowane przezroczyste, foliowe osłony przeciwdeszczowe. W tle widoczne są miejskie tereny zielone, nowoczesna zabudowa oraz bardzo ciemne, burzowe chmury na niebie.
Trójmiasto

Darmowe meleksy wyjechały na ulice Gdyni. Kursują w Orłowie i Śródmieściu

Gdynia po raz kolejny zainwestowała w bezpłatną komunikację...

k.pius
27 czerwca 2026 - 19:46
Młoda żeglarka z plecakiem wchodzi na pokład żaglowca Generał Zaruski. Wita ją kapitan. Gdańska Szkoła pod Żaglami
Trójmiasto

Gdańska Szkoła pod Żaglami na Generale Zaruskim. Młodzi żeglarze zaczęli rejs

Gdańska Szkoła pod Żaglami rozpoczęła dziś trzytygodniowy rejs...

Piotr Puchalski
27 czerwca 2026 - 19:19

ZOBACZ TAKŻE

Pogrzeb Janusza Daszczyńskiego, byłego prezesa Telewizji Polskiej (TVP) na cmentarzu w Sopocie
Trójmiasto

W Sopocie pożegnano Janusza Daszczyńskiego. Były prezes Telewizji Polskiej miał 73 lata

2026-06-27
Uroczystość na nabrzeżu przy okręcie ORP „Błyskawica” (widoczny numer burtowy H34) w Gdyni. Po lewej stronie i na pierwszym planie stoi tyłem grupa oficerów Marynarki Wojennej w ciemnych mundurach i białych czapkach garnizonowych. W tle, nad pokładem okrętu, unosi się biały dym po wystrzale z salutu armatniego. Po prawej stronie widać salutujących żołnierzy oraz obserwujących wydarzenie cywilów, z których jeden fotografuje uroczystość nadania promocji oficerskich
Trójmiasto

Promocje oficerskie 78 absolwentów Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni [ZDJĘCIA]

2026-06-27
Grupa uśmiechniętych wolontariuszy fundacji „Zupa na Monciaku” pozuje do wspólnego zdjęcia w słoneczny, letni dzień. W kadrze znajduje się około dziesięciu osób – kobiet i mężczyzn w różnym wieku, ubranych w luźne, codzienne stroje. W lewym dolnym rogu widoczny jest niebieski mikrofon z logo „Radio Gdańsk”. W tle widać zielony teren trawiasty, barierki ochronne oraz elementy infrastruktury drogowej pod bezchmurnym, błękitnym niebem, co sugeruje przygotowania do podróży na świeżym powietrzu
Trójmiasto

40. konwój Fundacji Zupa na Monciaku wyruszył z Gdańska na Ukrainę

2026-06-27
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.