Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Remont wymusza zmiany. Jak będzie wyglądał tegoroczny Jarmark świętego Dominika?

10 maja 2023 17:11
w Trójmiasto
A A
(Fot. Radio Gdańsk/Marta Włodarczyk)

(Fot. Radio Gdańsk/Marta Włodarczyk)

Remont Długiego i Rybackiego Pobrzeża w Gdańsku wymusi zmiany w rozkładzie stoisk podczas zbliżającego się Jarmarku św. Dominika. Zostaną przeniesione na skwer przy Podwalu Staromiejskim i Grobli IV, co nie do końca odpowiada mieszkańcom.

Patryk Gochniewski, przedstawiciel Międzynarodowych Targów Gdańskich, zapewnia, że wszystko zostało odpowiednio skonsultowane. – Kramy rzemieślników i stoiska zostały przeniesione na skwer na rogu ulic Podwale Staromiejskie i Grobli IV. Wszystko zostało skonsultowane z radą programową Jarmarku świętego Dominika oraz Komisją do spraw Jarmarków Miejskich. Nowości będą, ale na ten moment nie chcemy o nich mówić. Cała organizacja ruchu będzie wyglądać tak jak w zeszłym roku: ponownie zamknięty zostanie odcinek ulicy Rajskiej, a Podwale Staromiejskie też zostanie częściowo wyłączone z ruchu do okolic Targu Rybnego. Trzeba przygotować się na zmiany i utrudnienia od ulicy Rajskiej do Szerokiej – wyjaśnia.

Urzędnik dodaje, że zgodnie z planami na uliczkach ma stanąć około 238 domków, 275 namiotów i altan, 120 kramów, po sześć karczm i kontenerów gastro, a także 100 stoisk własnych.

BEZ TABLIC ŁADNIEJ

Mieszkańcy i turyści sprzeciwiają się przenoszeniu stoisk na okres Jarmarku świętego Dominika. Twierdzą, że remont nie przyczynia się do poprawy wyglądu miasta.

– Myślę, że ładniej wyglądałoby bez tych tablic. Jak widzimy, wszystko tutaj jest puste. Trzeba było zacząć tę inwestycję wcześniej, żeby w okresie turystycznym wszystko było już zrobione – ocenia jedna z turystek.

– Remont trwa za długo i według mnie szybko się nie skończy. Jarmark powinien być ustawiony tam, gdzie odbywał się wcześniej – dodaje inna napotkana kobieta.

ORGANIZACJA

Jak wyjaśniała Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, w okresie wakacyjnym prace nie będą powodowały zamknięcia Długiego Pobrzeża, a piesi nadal będą mogli korzystać z przejścia wzdłuż Motławy. Prace skoncentrują się więc na dwóch skrajnych odcinkach Długiego Pobrzeża.

– Jeśli chodzi o okres jarmarku, w tym roku nie przewidziano stoisk na Długim Pobrzeżu, nie tylko ze względu na konieczność zapewnienia bezpiecznego przejścia mieszkańcom i turystom, ale przede wszystkim w celu zabezpieczenia terenu budowy – tłumaczy Niezgoda.

Urzędniczka dodaje, że w poniedziałek, 8 maja zamknięto przejście przez Bramę Świętojańską.

PIESI MOGĄ SPODZIEWAĆ SIĘ UTRUDNIEŃ

Utrudnienia dla pieszych zostaną utrzymane maksymalnie do piątku, 12 maja. Są spowodowane koniecznością zabezpieczenia terenu przed planowanymi robotami rozbiórkowymi.

– Ruch pieszych i dojście do posesji przy Bramie Świętojańskiej oczywiście zostaną zapewnione. W wyniku zamknięcia fragmentu przy Bramie Świętojańskiej piesi poruszający się w pobliżu będą korzystali z dojścia alternatywnego przez Bramę świętego Ducha oraz równolegle do Długiego Pobrzeża ulicami Bosmańską, Tokarską oraz Warzywniczą – wyjaśnia Niezgoda.

Jarmark potrwa od 22 lipca do 13 sierpnia.

Posłuchaj materiału naszej dziennikarki:

https://radiogdansk.pl/wp-content/uploads/2023/05/Tu-i-Teraz-10.05-stoisko-na-nabrzezu-Motlawy.mp3

Marta Włodarczyk/ol

Tagi: Dyrekcja Rozbudowy Miasta GdańskaGdańsk ŚródmieścieJarmark świętego Dominikaremont

REKLAMA

NAJNOWSZE

Pendolino wjechało do Ustki w obecności tłumów mieszkańców oraz turystów
Słupsk

Pendolino po raz pierwszy w historii dojechało do Ustki

Z około 40-minutowym opóźnieniem, przy dźwiękach orkiestry dętej...

u.adahs
28 czerwca 2026 - 07:45
Pięciu przywódców państw Europy Środkowo-Wschodniej idzie gęsiego po drewnianym pomoście zabezpieczonym grubymi linami w Juracie. Na samym przedzie, po lewej stronie, kroczy uśmiechnięty prezydent Polski Karol Nawrocki w białej koszuli z podwiniętymi rękawami, ciemnych spodniach i ciemnych okularach przeciwsłonecznych. Za nim idą kolejno: prezydent Litwy Gitanas Nausėda w błękitnej koszuli i beżowych spodniach, prezydent Rumunii Nicușor Dan w ciemnym garniturze, prezydent Estonii Alar Karis w szarej wzorzystej marynarce i okularach przeciwsłonecznych oraz zamykający rząd prezydent Łotwy Edgars Rinkēvičs w szarym garniturze. W tle widać spokojną wodę oraz zalesiony brzeg oświetlony ciepłym, popołudniowym słońcem
Kaszuby

Karol Nawrocki zorganizował w Juracie nieformalny szczyt prezydentów państw Europy Środkowo-Wschodniej

Nieformalny szczyt prezydentów regionu Europy Środkowo-Wschodniej odbywa się...

Piotr Puchalski
28 czerwca 2026 - 00:52
Ks. Przemysław Szulc w jasnym ornacie i mitrze na głowie, ze złożonymi dłońmi, podczas uroczystości święceń biskupich w katedrze w Pelplinie. Zdjęcie wykonane zza ramion innych duchownych, których postacie na pierwszym planie są rozmyte
Kociewie

Ks. Przemysław Szulc przyjął święcenia biskupie w Pelplinie

Ks. kanonik dr Przemysław Szulc przyjął w sobotę...

Piotr Puchalski
27 czerwca 2026 - 23:11

ZOBACZ TAKŻE

Młoda żeglarka z plecakiem wchodzi na pokład żaglowca Generał Zaruski. Wita ją kapitan. Gdańska Szkoła pod Żaglami
Trójmiasto

Gdańska Szkoła pod Żaglami na Generale Zaruskim. Młodzi żeglarze zaczęli rejs

2026-06-27
Pogrzeb Janusza Daszczyńskiego, byłego prezesa Telewizji Polskiej (TVP) na cmentarzu w Sopocie
Trójmiasto

W Sopocie pożegnano Janusza Daszczyńskiego. Były prezes Telewizji Polskiej miał 73 lata

2026-06-27
Uroczystość na nabrzeżu przy okręcie ORP „Błyskawica” (widoczny numer burtowy H34) w Gdyni. Po lewej stronie i na pierwszym planie stoi tyłem grupa oficerów Marynarki Wojennej w ciemnych mundurach i białych czapkach garnizonowych. W tle, nad pokładem okrętu, unosi się biały dym po wystrzale z salutu armatniego. Po prawej stronie widać salutujących żołnierzy oraz obserwujących wydarzenie cywilów, z których jeden fotografuje uroczystość nadania promocji oficerskich
Trójmiasto

Promocje oficerskie 78 absolwentów Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni [ZDJĘCIA]

2026-06-27
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.