Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Energa-Operator otrzyma kolejne środki z KPO na transformację energetyczną

9 września 2025 10:16
w Trójmiasto
A A
(fot. mat. pras.)

(fot. mat. pras.)

Energa podpisała aneks do umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który zwiększy kwotę pożyczki z Krajowego Planu Odbudowy z ponad 7,6 mld zł do prawie 9,4 mld zł – poinformowała spółka we wtorek w komunikacie. Pieniądze mają posłużyć rozwojowi sieci dystrybucyjnych.

Chodzi o zawartą 19 lutego 2025 r. pożyczkę ze środków KPO. Jak przekazała spółka w komunikacie, nowa kwota to prawie 25 proc. łącznych planowanych nakładów inwestycyjnych Energi do 2035 r., wynoszących 40 mld zł.

MODERNIZACJA BLISKO 10 TYS. ISTNIEJĄCYCH LINII

Pieniądze mają być wykorzystane na refinansowanie wydatków Energi na rozwój inteligentnych sieci elektroenergetycznych w latach 2022-2036, wspierających transformację energetyczną Polski. Oprocentowanie pożyczki wynosi 0,5 proc. w skali roku, a spółka musi ją spłacić do 19 lutego 2050 r.

(fot. mat. pras.)

Energa dodała, że celem jej 10-letniego planu inwestycyjnego jest dostosowanie sieci do potrzeb nowoczesnego, rozproszonego systemu energetycznego. Wybudowanych ma zostać ponad 11 tys. km nowych linii elektroenergetycznych oraz 7 km linii kablowych. Spółka planuje też modernizację blisko 10 tys. już istniejących linii oraz stworzenie warunków do przyłączenia 9 GW nowych źródeł odnawialnych wraz z magazynami energii.

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

Energa chce też przyłączyć do sieci ok. 350 tys. nowych odbiorców i 1,6 tys. ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, np. przy autostradzie A1 i trasie S7. – Efektem inwestycji spółki będzie również około tysiąca zaawansowanych technologicznie transformatorów i elementów sterowania poziomami napięcia – przekazała spółka energetyczna. Dodała, że cyfryzacja sieci ma poprawić zdolność do dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych oraz pozwolić m.in. na rozbudowę ciepłownictwa opartego o energię elektryczną.

Jak przekazała spółka, moc wszystkich OZE przyłączonych do sieci Energi Operatora przekracza 10 GW i ma wzrosnąć do prawie 19 GW do 2035 r. – W połowie roku do Energi Operatora trafiła już pierwsza transza pożyczki z KPO, czyli 1,33 mld zł z 7,6 mld zł. Około 60 proc. wartości pierwszej transzy środków przeznaczone zostało na refinansowanie inwestycji przeprowadzonych do czerwca bieżącego roku w przyłączenie nowych odbiorców, a 30 proc. – na rozwój i cyfryzację sieci dystrybucyjnej, dostosowujące ją do standardów smart grid – przekazała Energa.

Prezes Energii Sławomir Staszak ocenił, że do dekarbonizacji polskiej energetyki i jej skutecznej transformacji potrzebna jest modernizacja systemów dystrybucyjnych. – W miarę postępów nad kolejnymi kluczowymi inwestycjami, m.in. morskimi farmami wiatrowymi, sieci będą musiały w jeszcze większym stopniu niż obecnie sprostać potrzebom rozproszonej i wymagającej znacznej elastyczności produkcji energii – zauważył Staszak.

NIE TYLKO OBNIŻENIE EMISJI DWUTLENKU WĘGLA

Prezes BGK Mirosław Czekaj ocenił natomiast, że porozumienie to ważny krok w stronę poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski. – Naszym celem jest nie tylko obniżenie emisji dwutlenku węgla, ale także wzmocnienie konkurencyjności naszej gospodarki i zapewnienie stabilnych i zrównoważonych źródeł energii – podkreślił Czekaj.

Kontrolowana przez Orlen Grupa Energa zajmuje się wytwarzaniem, sprzedażą i dystrybucją energii elektrycznej. Jej sieć dystrybucyjna pokrywa ok. jednej czwartej powierzchni Polski, liczy 200 tys. km linii. Firma obsługuje ok. 3,4 mln odbiorców końcowych. Jak podała spółka jej zysk netto w I półroczu br. wzrósł do 843 mln zł, a 46 proc. energii elektrycznej wyprodukowanej przez Grupę w tym okresie pochodziło z OZE.

BGK to należący w całości do skarbu Państwa bank rozwojowy, wspierający zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Bank inicjuje i rozwija współpracę między biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi. Na koniec 2024 r. aktywa BGK wynosiły prawie 270 mld zł, a kapitał własny – niemal 41 mld zł.

PAP/ua

Tagi: EnergaKrajowy Plan Odbudowy

REKLAMA

NAJNOWSZE

Na miejscu lądował śmigłowiec LPR
Kaszuby

7-latek na rowerze potrącony przez koparkę

7-latek został ranny w wypadku z udziałem ciężkiego...

u.adahs
23 czerwca 2026 - 08:47
Okręt podwodny
Wiadomości

Polska kupuje okręty podwodne od Szwecji. Podpisanie umowy 29 czerwca w Gdyni

Umowa na zakup trzech okrętów podwodnych od Szwecji...

u.adahs
23 czerwca 2026 - 08:09
Morska farma wiatrowa Baltic Power. Szerokie ujęcie przedstawiające morską farmę wiatrową na otwartym morzu. Na pierwszym planie widoczna jest ciemnoniebieska, lekko pofalowana powierzchnia wody. W oddali, na linii horyzontu i przed nią, wznosi się kilkanaście białych turbin wiatrowych. Jedna z nich, usytuowana po prawej stronie kadru, znajduje się bliżej i jest wyraźniejsza, podczas gdy pozostałe są rozproszone w tle i maleją wraz z odległością. Nad horyzontem rozciąga się jasnobłękitne, lekko zamglone niebo. Po lewej stronie, na samym skraju kadru w oddali, majaczy zarys małej platformy morskiej
Region

Morska farma wiatrowa Baltic Power z 50 zainstalowanymi turbinami

Na morskiej farmie wiatrowej Baltic Power zainstalowano 50...

u.adahs
23 czerwca 2026 - 07:15

ZOBACZ TAKŻE

Zdjęcie przedstawia reżyserkę Magdalenę Małecką-Wippich stojącą na scenie przy mikrofonie podczas gali zamknięcia XXV edycji Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2026”. Kobieta uśmiecha się, ma spięte na czubku głowy ciemne włosy z różową ozdobą, nosi okulary w ciemnych oprawkach, długie wiszące kolczyki oraz czarną kreację. W prawej dłoni trzyma ciemną, geometryczną statuetkę Grand Prix. W tle znajduje się jaskrawoniebieski ekran z fragmentami białych napisów
Kultura

W Sopocie wręczono nagrody 25. Festiwalu „Dwa Teatry”. Radio Gdańsk wyróżniło Piotra Łabonarskiego i Andrzeja Brzoskę

2026-06-22
Dwie osoby siedzą przy drewnianym stole prezydialnym w zabytkowej sali obrad Rady Miasta Chojnice o ciemnych, bogato rzeźbionych drewnianych ścianach. Po lewej stronie siedzi kobieta o blond włosach w białej sukience, patrząca w stronę obiektywu. Po prawej stronie siedzi uśmiechnięty burmistrz Chojnic Arseniusz Finster po otrzymaniu absolutorium i wotum zaufania. Burmistrz jest w białej koszuli z krótkim rękawem. Przed nimi na stole znajdują się mikrofony, dokumenty, długopis oraz butelka wody
Kaszuby

Burmistrz Chojnic Arseniusz Finster po raz 27. z absolutorium i wotum zaufania

2026-06-22
Grupowe zdjęcie uczestników, pracodawców i przedstawicieli władz Gdańska na scenie Instytutu Kultury Miejskiej podczas gali 24. edycji programu Wakacyjny Staż
Trójmiasto

Od studenckiego Radia MORS do Radia Gdańsk. Laureatka miejskiego programu rozpoczyna staż

2026-06-22
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.