Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

40. konwój Fundacji Zupa na Monciaku wyruszył z Gdańska na Ukrainę

27 czerwca 2026 16:13
w Trójmiasto
A A
Grupa uśmiechniętych wolontariuszy fundacji „Zupa na Monciaku” pozuje do wspólnego zdjęcia w słoneczny, letni dzień. W kadrze znajduje się około dziesięciu osób – kobiet i mężczyzn w różnym wieku, ubranych w luźne, codzienne stroje. W lewym dolnym rogu widoczny jest niebieski mikrofon z logo „Radio Gdańsk”. W tle widać zielony teren trawiasty, barierki ochronne oraz elementy infrastruktury drogowej pod bezchmurnym, błękitnym niebem, co sugeruje przygotowania do podróży na świeżym powietrzu

Wolontariusze fundacji Zupa na Monciaku wyruszają z 40. konwojem na Ukrainę (fot. Radio Gdańsk/Anna Rębas)

Konwój zorganizowany przez Fundację Zupa na Monciaku to tym razem 10 busów ze sprzętem dla żołnierzy. Akumulatory, agregaty, Starlinki, a także pomoc medyczna i żywność – informuje Aleksandra Kamińska, szefowa fundacji Zupa na Monciaku. Pomoc z Gdańska dotrze do obwodów: donieckiego, zaporoskiego, charkowskiego i dniepropietrowskiego.

– Wieziemy detektory dronów ostrzegające żołnierzy i medyków przed nadlatującym zagrożeniem, laptopy dla pododdziału obrony przeciwlotniczej chroniącego niebo nad Kijowem, kilkadziesiąt akumulatorów zasilania awaryjnego dla brygad piechoty morskiej, Starlinki zapewniające łączność, agregaty prądotwórcze oraz urządzenia rozruchowe – wylicza Aleksandra Kamińska.

Ostatnie chwile przed wyjazdem na ukrainę 40. konwoju z pomocą fundacji Zupa na Monciaku. Grupa czterech uśmiechniętych osób na świeżym powietrzu w słoneczny dzień. W centrum uwagi znajdują się dwie kobiety: po lewej stronie kobieta w szarej czapce z daszkiem, okularach i białym T-shircie wykonuje radosny gest z ręką uniesioną wysoko w górę; obok niej po prawej stoi kobieta w różowym nakryciu głowy, okularach i białym T-shircie z zielonym napisem, trzymająca jaskrawożółty składany przedmiot. W tle po lewej stronie stoi mężczyzna w okularach i niebieskiej koszuli w kratę, a po prawej kolejny mężczyzna w okularach przeciwsłonecznych i czarnej koszulce. Grupa stoi na wybrukowanym chodniku obok zielonego trawnika
Ostatnie chwile przed wyjazdem wolontariuszy z fundacji Zupa na Monciaku na Ukrainę (fot. Radio Gdańsk/Anna Rębas)

– Transport obejmuje również wyposażenie wykorzystywane w pojazdach pracujących w rejonach działań wojennych, w tym podczas ewakuacji rannych. Wieziemy także śpiwory, karimaty, latarki czołowe, napoje energetyczne i izotoniczne oraz mnóstwo innego wyposażenia niezbędnego do codziennego funkcjonowania żołnierzy – dodaje.

Dziennikarka Anna Rębas w okularach przeciwsłonecznych trzyma niebieski mikrofon Radia Gdańsk, nagrywając wypowiedź mężczyzny ubranego w oliwkową koszulę, krótkie spodenki i brązowy kapelusz turystyczny. Stoją na brukowanym placu przy otwartym tyle niebieskiego furgonu transportowego z logo fundacji „Zupa na Monciaku”. Wewnątrz pojazdu widać ułożone w stosy kartony i paczki z pomocą humanitarną. Na karoserii furgonu, obok tablicy rejestracyjnej z Gdańska, naklejona jest naklejka z herbem Ukrainy (Tryzubem) oraz widoczny jest adres strony internetowej fundacji
Anna Rębas nagrywa uczestników 40. konwoju z pomocą dla Ukraińców fundacji Zupa na Monciaku (fot. Radio Gdańsk/Anna Rębas)

Znaczną część transportu stanowi pomoc medyczna. Wśród przewożonego sprzętu znajduje się m.in. kilkadziesiąt ciśnieniomierzy i termometrów na podczerwień, elektrokardiograf i otoskop dla punktu stabilizacji medycznej, organizery medyczne, opatrunki, leki, płyny infuzyjne oraz środki higieniczne, a także kilkanaście łóżek szpitalnych przeznaczonych dla batalionu medycznego w obwodzie donieckim.

Z organizatorami konwoju, wolontariuszami i konsul generalną Ukrainy w Gdańsku rozmawiała Anna Rębas:

https://radiogdansk.pl/wp-content/uploads/2026/06/40-konwuj-na-Ukraine.-Zupa-na-Monciaku-270626.mp3

– Do szpitala, w którym leczeni są ranni żołnierze, dostarczymy pościel dla oddziału reanimacji, leki, kilkadziesiąt koców i poduszek, kilkadziesiąt nowych kul ortopedycznych oraz nowe wózki inwalidzkie dla oddziału rehabilitacji. Dla punktów stabilizacji rannych przygotowaliśmy łóżka polowe, koce, leki, strzykawki, zupy w kubeczkach oraz czekoladę. Wieziemy również odzież, pościel, kołdry, poduszki, ręczniki, kosmetyki, żywność dla dzieci oraz inne artykuły pierwszej potrzeby przeznaczone dla osób ewakuowanych z terenów przyfrontowych – dodaje współorganizatorka akcji.

Pożegnanie wolontariuszy przed wyjazdem na Ukrainę konwoju pomocowego fundacji Zupa na Monciaku. Zdjęcie przedstawia scenę serdecznego pożegnania na świeżym powietrzu w słoneczny dzień. Na pierwszym planie po prawej stronie widoczne są dwie przytulające się osoby – kobieta w okularach, szarej czapce z daszkiem i białym T-shircie mocno obejmuje drugą osobę, nad którą widoczny jest fragment żółtego materiału. Po lewej stronie, w cieniu zielonych liści drzewa, stoi kobieta w długiej, czerwono-pomarańczowej wzorzystej sukience i okularach przeciwsłonecznych, która z uśmiechem przygląda się uściskowi. W tle zaparkowany jest biały samochód dostawczy z pomarańczowym światłem ostrzegawczym na dachu.
Pożegnanie przed wyjazdem na Ukrainę z konwojem pomocowym (fot. Radio Gdańsk/Anna Rębas)

Nie zabraknie także pomocy dla zwierząt. Wolontariusze zabierają kilka ton karmy dla psów i kotów oraz transportery i smycze wykorzystywane podczas ewakuacji zwierząt z terenów objętych działaniami wojennymi.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, widoczna od tyłu w ciemnoszarej koszulce i z włosami upiętymi w kok, rozmawia na wybrukowanym placu z wolontariuszką ubraną w jaskrawozieloną koszulkę polo i okulary przeciwsłoneczne. Po lewej stronie rozmowie przygląda się mężczyzna w czarnym t-shircie oraz dwie inne kobiety stojące nieco dalej. Po prawej stronie zaparkowany jest biały furgon dostawczy z napisem „Meva-Pol Gdańsk”, a za nim większa ciężarówka transportowa. W tle, pod bezchmurnym, niebieskim niebem, widoczne są maszty z flagami oraz zielone drzewa. Prezydent żegna wolontariuszy fundacji Zupa na Monciaku, którzy wyjeżdżają z 40. konwojem z pomocą na Ukrainę
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz żegna wolontariuszy, którzy wyjeżdżają na Ukrainę (fot. Radio Gdańsk/Anna Rębas)

– Pomoc dostarczamy osobiście, bezpośrednio do rąk. Mamy pewność, że trafi tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Tym razem dotrzemy do odbiorców w obwodach: charkowskim, donieckim, dniepropietrowskim, odeskim i zaporoskim. Ważne jest dla nas także osobiste spotkanie z żołnierzami, medykami i ludźmi dotkniętymi wojną. Każdy nasz konwój to nie tylko dostawa potrzebnego wyposażenia, ale także przekazanie wyrazów solidarności, wsparcia i pamięci o tych, którzy od ponad czterech lat żyją w cieniu konfliktu. Dziękujemy wszystkim darczyńcom, wolontariuszom i partnerom, którzy przyczynili się do tego, że ten transport mógł wyruszyć – podkreśla szefowa fundacji.

Zdjęcie przedstawia prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz oraz mężczyznę w czarnym T-shircie z napisem „#GDN”. Oboje stoją obok siebie na brukowanym parkingu w słoneczny dzień. Kobieta ma spięte ciemne włosy, okulary i ciemnoszarą koszulkę. W tle, za ich plecami, widoczne są zaparkowane samochody (w tym biały dostawczy van) oraz w oddali zarys hali Ergo Arena na granicy Gdańska i Sopotu
Aleksandra Dulkiewicz przyszła pożegnać wolontariuszy fundacji Zupa na Monciaku (fot. Radio Gdańsk/Anna Rębas)

Transport na Ukrainę osobiście, choć półoficjalnie, pożegnała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

– Nasze życie składa się z takich małych, codziennych czynów. Ja staram się zawsze wspierać takie inicjatywy, bo one, obok tych dużych konferencji i spotkań, są równie ważne – stwierdziła Aleksandra Dulkiewicz. – Jestem dumna z Oli i z tego, co robi. Jestem dumna z wolontariuszy i kierowców, którzy w tym upale pojadą w konwoju. Podczas ostatniej Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy mogłam wspomnieć o tym, co robi Aleksandra Kamińska. I zrobiłam to z dumą i radością – dodała prezydent Gdańska.

Posłuchaj rozmowy Anny Rębas z Aleksandrą Dulkiewicz:

https://radiogdansk.pl/wp-content/uploads/2026/06/Aleksandra-Dulkiewicz-pomoc-dla-Ukrainy-270626.mp3

Anna Rębas/puch

Tagi: fundacjapomocUkrainaZupa na Monciaku

REKLAMA

NAJNOWSZE

Słoneczny dzień na piaszczystej plaży nad morzem. W centralnej części kadru stoi czerwona, metalowa wieżyczka ratownicza, na której szczycie powiewa czerwona flaga oznaczająca zakaz kąpieli (tym razem z powodu sinic) Na plaży widoczni są wypoczywający na kocach ludzie oraz pojedyncze osoby spacerujące po drewnianej ścieżce wzdłuż piasku. W tle rozciąga się spokojna woda Zatoki Gdańskiej, a na horyzoncie widać zieloną linię drzew oraz zarysy miejskiej zabudowy
Trójmiasto

Trzy kąpieliska w północnej Polsce zamknięte. Powodem sinice i bakterie E. coli

Ze względu na zanieczyszczenie mikrobiologiczne oraz zakwit sinic...

Piotr Puchalski
27 czerwca 2026 - 21:04
Szczudlarze w jasnych strojach i słomkowych kapeluszach na Starym Rynku w Słupsku podczas festiwalu SALWA, w otoczeniu spacerujących mieszkańców i namiotów wystawienniczych
Słupsk

Jubileuszowa SALWA po raz pierwszy na Starym Rynku. Słupsk rozpoczął sezon letni

Koncerty, warsztaty, spektakle, stoiska z rękodziełem i rodzinna...

k.pius
27 czerwca 2026 - 20:23
Niebiesko-srebrny, wieloosobowy pojazd elektryczny (darmowy meleks dla turystów w Gdyni) z pasażerami porusza się po ulicy w Gdyni. Pojazd ma zamontowane przezroczyste, foliowe osłony przeciwdeszczowe. W tle widoczne są miejskie tereny zielone, nowoczesna zabudowa oraz bardzo ciemne, burzowe chmury na niebie.
Trójmiasto

Darmowe meleksy wyjechały na ulice Gdyni. Kursują w Orłowie i Śródmieściu

Gdynia po raz kolejny zainwestowała w bezpłatną komunikację...

k.pius
27 czerwca 2026 - 19:46

ZOBACZ TAKŻE

Młoda żeglarka z plecakiem wchodzi na pokład żaglowca Generał Zaruski. Wita ją kapitan. Gdańska Szkoła pod Żaglami
Trójmiasto

Gdańska Szkoła pod Żaglami na Generale Zaruskim. Młodzi żeglarze zaczęli rejs

2026-06-27
Pożar w
Kaszuby

Pożar w Kobysewie na Kaszubach. Płonie kurnik i przyległy dom

2026-06-27
Koń w studni, akcja strażaków z Chmielna. Ciemny koń uwięziony w betonowej studni, z której wystaje tylko jego głowa i przednie kopyta. Pod zwierzęciem zabezpieczony jest żółty pas ratowniczy służący do jego wyciągnięcia.
Kaszuby

Koń wpadł do studni. Nietypowa akcja strażaków z Chmielna

2026-06-27
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.