Nie wolno przegapić momentu, kiedy dziecko próbuje z nami rozmawiać o narkotykach. Może się to wydarzyć kiedy ma 10 lat, albo trochę później – mówiła w Radiu Gdańsk Anna Rejkowska, pedagog specjalizująca się terapii uzależnień u młodzieży. W audycji „Mamo Tato Ratuj”, której gościem był też Radosław Nowak z Gdańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień, mowa była o eksperymentowaniu z narkotykami przez dorastającą młodzież. Eksperci mówili, jak rodzice mogą zorientować się, że ich dziecko bierze w tym udział. – Kluczowa sprawa to znać znajomych nastolatka i móc z nimi porozmawiać. Warto zgodzić się na wizyty, czy imprezy w domu. Bezpośrednia rozmowa ze znajomymi naszego nastolatka pozwoli rodzicom wiele zrozumieć, bo młodzież chętnie mówi o problemach – mówił Radosław Nowak.
Anna Rejkowska dodała, że rozmowa o narkotykach nie powinna być długa i nie chodzi o przedstawienie wszystkich niebezpieczeństw, jakie niesie za sobą np. palenie marihuany. – Wystarczy krótki komunikat, że jest to często wstęp do zażywania twardych narkotyków. Refleksja u dziecka pojawi się sama- mówiła terapeutka. Audycję prowadziła Joanna Matuszewska.
Goście zachęcali rodziców do skorzystania z porad ekspertów w ramach Międzynarodowego Dnia Solidarności z Osobami Uzależnionymi, który przypada 26 czerwca. W Gdańsku skorzystać będzie można z porad psychologów, pedagogów i prawnika. Rozdawane będą materiały edukacyjne i udzielane informacje na temat. gdzie szukać pomocy.
Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w godzinach 8:00-18:00
Będzie można skorzystać z konsultacji ze specjalistami, zobaczyć placówkę, dowiedzieć się co oferuje, otrzymać wstępną pomoc psychologiczną (osoby uzależnione, rodziny osób uzależnionych, rodzice, opiekunowie, i inni zainteresowani). Przewidujemy możliwość konsultacji dla osób pracujących profilaktycznie z młodzieżą.
Towarzystwo Profilaktyki Środowiskowej Mrowisko w godzinach 12:00-15:00
Kluby „Glanik” przy ul. Waryńskiego 45 i „Reduta” przy ul. Reduta Wyskok 9, zapraszają na dzień otwarty.
W parku przy ul. Krowoderskiej w godzinach 16:00-19:00 specjaliści zaangażowani w Program „Street bus” poprowadzą zajęcia animacyjne dla dzieci i młodzieży. Dodatkowo każdy będzie mógł skorzystać z konsultacji psychologicznej.W bezpośrednim sąsiedztwie galerii handlowej Madison w Gdańsku ustawiony zostanie „Kontakt bus”. Mieszkańcy Gdańska będą mogli uzyskać informacje o ofercie pomocowej placówek, realizujących działania z zakresu profilaktyki i terapii uzależnień.
Poradnia Stowarzyszenia Monar
ul. Srebrniki 9, Gdańsk, tel. 58 302 04 42, 58 302 63 89 planowany jest bezpłatny dyżur prawnika w godzinach 17:00-19:00 oraz otwarta grupa dla rodzin osób uzależnionych lub będących w grupie ryzyka, na którą specjaliści zapraszają w godzinach 17:00- 19:00.
Poradnia Monar proponuje również w sobotę 24 czerwca 2017 spotkanie wykładowo- warsztatowe dla rodzin na temat substancji psychoaktywnych, prowadzone przez specjalistę Adama Hęćko. Zapisy na to spotkanie możliwe są poprzez kontakt telefoniczny z poradnią.
Rodzinna Poradnia NZOZ Monar
Gdańsk ul. Agrarna 2, w godz. 8:00-14:00 będzie 20 czerwca bezpłatnie przyjmować osoby zainteresowane konsultacjami, tel. 505-607-440