Gdański Uniwersytet Medyczny jako jedyna uczelnia w Polsce kształci przyszłych lekarzy w zakresie żywienia klinicznego. O niedożywieniu i terapiach żywieniowych mówiły w Radiu Gdańsk prof. dr hab. Sylwia Małgorzewicz, kierująca Katedrą i Zakładem Żywienia Klinicznego i Dietetyki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dr n. o zdr. Edyta Wernio, dietetyk kliniczny z tej samej katedry i zakładu.
– Terapie żywieniowe to dla wielu chorych szansa na poprawę rokowania i powrót do zdrowia – mówiła prof. Sylwia Małgorzewicz. Tłumaczyła, kiedy wdrażane jest leczenie żywieniowe i na czym polega.
Wg. raportu programu „Leczenie przez żywienie”, zaprezentowanego w grudniu 2022 r. wynika, że w Polsce prawie połowa chorych traci wagę podczas hospitalizacji. – W części szpitali, np. w gdańskim UCK, działają zespoły żywieniowe, które oceniają stan odżywienia i monitorują czy pacjent je posiłki, czy traci na wadze – mówiła dr Edyta Wernio.
– W sprawie odżywiania i leczenia żywieniowego jest wiele do zrobienia. Studenci powinni być kształceni w tym kierunku. Tymczasem GUMed jest jedyną uczelnią w Polsce, która to robi w stosunku do przyszłych lekarzy – podkreślała prof. Małgorzewicz.
W audycji omówiono także problemy zdrowotne, które może generować niedożywienie np. w wieku senioralnym.