– Człowiek przez całe swoje życie gromadzi rozmaite zasoby, które w sytuacji zagrożenia lub kryzysu pozwalają mu przetrwać i poradzić sobie z trudnościami – mówiła w Radiu Gdańsk dr hab. Magdalena Błażek, kierownik Katedry Psychologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalistka psychologii klinicznej, psychoterapeutka i biegła sądowa z zakresu psychologii.
W rozmowie z Joanną Matuszewską tłumaczyła jakie reakcje może powodować stres. – Nasze wcześniejsze trudne doświadczenia, to nasz kapitał. Zasoby psychiczne, które zbieramy przez lata, to źródło naszej siły. Jeśli ktoś doświadcza problemów, uczy się je przetrwać, rozwiązywać – mówiła Magdalena Błażek.
– Silny temperament, silny układ nerwowy jest predyspozycją, by radzić sobie lepiej ze stresem. Osoby bardziej wrażliwe, reaktywne, czyli silnie reagujące nawet na drobne zdarzenia, będą sobie gorzej radzić z trudnościami. One potrzebują wsparcia, ochrony np. ze strony bliskich, żeby z powodu swojej emocjonalności nie rozsypać się na kawałki.