Tym razem nasz wóz transmisyjny nie rozpędził się zbytnio – do Kowal można dojechać gdańskim autobusem miejskim lub autem w zaledwie kwadrans. Ale to wspaniała miejscowość z własną historią, tradycjami i atrakcjami. W sobotę stanęło tam nasze plenerowe studio.
Radiowa ekipa rozbiła namiot przy szkole w Kowalach. Uwagę Magdy Szpiner zwróciło to, jak wiele dzieje się na boisku i wokół niego. O to zamieszanie zapytała swojego pierwszego gościa – Andrzeja Chruścickiego, wójta gminy Kolbudy, w której skład wchodzą Kowale.
– Dzisiaj żegnamy lato. Mamy tu festyn rodzinny, ale też turniej streetballa. Bierze w nim udział pięć drużyn. To nie są dzieci, to osoby dorosłe. Z roku na rok poziom jest coraz wyższy. Mamy też cykliczny turniej „Drużyna wójta, drużyna sołtysów”, w którym brałem udział. Niestety, w tym roku sołtysi byli od nas lepsi, ale najważniejsza jest zabawa i dobra atmosfera – wyjaśniał wójt.
A skoro byliśmy przy szkole, to oczywiście o uczniach rozmawialiśmy z Anitą Richert-Kaźmierską, zastępcą wójta gminy Kolbudy, która przedstawiła zasady przyznawania Stypendium Wójta Gminy Kolbudy.
– Aby uzyskać stypendium wójta, trzeba wykazać się nie tylko ogromną wiedzą, która przekłada się na średnią na świadectwie. Powiem tylko, że granicą dla uczniów szkół podstawowych jest średnia 5,2; natomiast dla uczniów szkół ponadpodstawowych to 5,0. Ale to nie wystarcza: trzeba dodatkowo brać udział w różnego rodzaju konkursach, olimpiadach, które są wpisane w kalendarz kuratorium, lub wykazywać się bardzo dużą aktywnością społeczną – podkreślała.
Odwiedzona przez nas miejscowość może pochwalić się jedyną w Polsce placówką edukacyjną, obejmującą aż trzy gminy – Metropolitalną Szkołą w Kowalach. O jej specyfice mówiła wicedyrektor Ewa Kowalska.
– To ewenement w skali całej Polski i dlatego nasza szkoła jest wyjątkowa. Wybudowały ją trzy gminy. Doszły do porozumienia, co chyba nie jest łatwe, gmina Kolbudy, gmina Gdańsk i gmina Pruszcz Gdański. Szkoła powstała w 2018 roku. Jest bardzo nowoczesna: mamy pełnowymiarową salę gimnastyczną i przepiękne zaplecze sportowo-rekreacyjne, na którym dzisiaj odbywa się turniej i festyn – wskazywała.
„Muzyczne Lato z Radiem Gdańsk” to cykl wakacyjnych wyjazdów, podczas których odkrywamy smaki, miejsca, rozmawiamy z ciekawymi ludźmi i bierzemy udział w wyjątkowych wydarzeniach. Gdzie będziemy niedługo? Informacje na ten temat oraz relacje z poprzednich audycji wyjazdowych można znaleźć >>>TUTAJ.
MarWer