– Otępienie zwykle nie zaczyna się od kłopotów z pamięcią. Pierwsze mogą być problemy ze wzrokiem, koncentracją uwagi, czy zachowaniem – tłumaczył w Radiu Gdańsk dr hab. Michał Harciarek, prof. Uniwersytetu Gdańskiego, neuropsycholog.
Dziekan Wydziału Nauk Społecznych UG i przewodniczący Komitetu Psychologii Polskiej Akademii Nauk był gościem Joanny Matuszewskiej.
W audycji mowa była o początkach procesu neurodegradacji komórek mózgowych i pierwszych objawach demencji. Profesor tłumaczył, jakie objawy zauważą bliscy chorego i co należy wówczas zrobić.
– Ważna jest dobra diagnoza różnicująca demencję od np. choroby Alzheimera. Można wykonać badania, między innymi wykluczające inne powody problemów otępiennych oraz np. rezonans magnetyczny głowy. Neuropsycholodzy przeprowadzają także specjalne testy, dzięki którym można potwierdzić lub wykluczyć demencję.
Prof. Michał Harciarek wyjaśniał też na czym polega demencja, kto jest najbardziej narażony i kiedy zaczyna się ten proces. Mówił także, co można zrobić by zminimalizować jej ryzyko.