Redakcja Kaszubska, Mniejszości Narodowych i Etnicznych Radia Gdańsk została doceniona przez Kaszubów z Gdyni. W sobotę, 24 czerwca została odznaczona medalem „Srebrna Tabakiera Abrahama”.
Tatiana Slowi, kierownik Redakcji Kaszubskiej, Mniejszości Narodowych i Etnicznych Radia Gdańsk, nie kryła radości z otrzymanej nagrody. – Jestem dumna z całej redakcji. Tak naprawdę to docenienie wielu lat pracy pokoleń wielu dziennikarzy. Natomiast z Radiem Gdańsk jest tak, że Kaszubi musieli trochę sami popracować nad sobą, tak żeby nie być przedmiotem czyjejś opowieści, tylko żeby podmiotowo opowiadać o sobie, w swoim języku, ale niekoniecznie, najważniejsze, że ze swojej perspektywy. Cieszę się, że ta perspektywa została doceniona. Jesteśmy z mikrofonami w różnych miejscach, tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Ta nagroda to dla nas dmuchnięcie w skrzydła – podkreślała po jej odebraniu.
Historia audycji w języku kaszubskim w Radiu Gdańsk sięga pierwszych wydań „Magazynu Kaszubskiego” pod koniec lat 80. To właśnie „Na bôtach i w bòrach”był pierwszą antenową propozycją dla kaszubskiego odbiorcy, w której mógł on usłyszeć – a nie tylko przeczytać – informacje w swoim języku.
CORAZ WIĘCEJ AUDYCJI
Z biegiem czasu propozycja programowa Radia Gdańsk powiększyła się o kolejne audycje: „Klëka”, „Lekcje języka kaszubskiego” (od 2020 roku), muzyczne „Skarby Kultury Kaszub” czy audycje letnie – „Plenery” i „Na Szago”. Od 2019 roku emitowane są także audycje na żywo „Stacja Kaszuby” na kanale cyfrowym DAB+. W 2019 roku obecny prezes Adam Chmielecki powołał w Radiu Gdańsk Redakcję Kaszubską, Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Dziś audycje kaszubskie słychać na antenie Radia Gdańsk przez kilkanaście godzin w tygodniu.
– Najpiękniejsze jest to, że nasza misja została doceniona. Jeździmy po całych Kaszubach, po całym województwie, i widać, że przyjaźnie, które się zrodziły, procentują, że jako Radio Gdańsk dajemy zachętę do tego, żeby się rozwijać. Jesteśmy tylko narzędziem, które pcha tych ludzi z fantastycznymi pomysłami do działania, a później to się przeradza w wielkie inicjatywy – zaznacza Robert Groth, członek redakcji.
WSPÓŁPRACA PRZEZ LATA
Przez lata we współpracy z Radiem Gdańsk, a w szczególności z pracownikami skupionymi wokół tematyki kaszubskiej, zrealizowano szereg akcji: płyty z wierszami (Kaszubska Stegna”) i bajkami („Akademia Bajki Kaszubskiej”, „Do Morza!”). Dziennikarzy realizujących tematykę kaszubską w Radiu Gdańsk można spotkać na najważniejszych całego pomorskiego ruchu wydarzeniach, zarówno z mikrofonem, jak i w charakterze jurorów. Spotykają się też z młodzieżą szkolną uczącą się języka kaszubskiego.
Przez lata tematykę kaszubską w Radiu Gdańsk tworzyli między innymi: Dominik Sowa, Leszek Szmidtke, Alicja Szczypta, Damroka Kwidzińska, Anna Cupa, Tatiana Slowi, Izabela Ulenberg, Magdalena Kropidłowska, Bernadetta Węzeł, Maciej Bandur, Tomasz Urbański, Karolina Serkowska, Michał Bronk, Marika Jelińska, Robert Groth, Piotr Lessnau i Adam Hebel. Dzisiaj w składzie redakcji jest troje ostatnich wymienionych oraz Tatiana Slowi – kierowniczka redakcji.
„PODWÓJNA RADOŚĆ I WARTOŚĆ”
Podczas uroczystości wyróżnieni medalem zostali także: Marcin Scheibe, gdyński historyk, oraz Andrzej Busler, szef Kaszubskiego Forum Kultury, wieloletni prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Gdynia oraz obecny członek Zarządu Głównego tej organizacji.
– Nagroda w moim mateczniku, czyli Gdyni, to podwójna radość. Ta nagroda ma szczególną wartość, bo została przyznana przez moje koleżanki i kolegów. Jeżeli chodzi o Kaszubów, jesteśmy bardzo oszczędni, jeśli chodzi o emocje i komplementy; takie mamy charaktery. Otrzymać nagrodę od najbliższych, to na Kaszubach największa wartość – komentował Busler.
Medal „Srebrna Tabakiera Abrahama” jest wyróżnieniem przyznawanym od 1994 roku przez gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego osobom i instytucjom działającym na rzecz Kaszub i Pomorza. Dotychczas wspomniane prestiżowe wyróżnienie otrzymało przeszło 80 laureatów. W tym roku przypada 100. rocznica śmierci Antoniego Abrahama – imiennika nagrody.
ts,mm/MarWer