Stres w miejscu pracy. O tym, jak sobie z nim radzić w audycji “Głos Pracownika” Tomasz Sosnowski rozmawiał z Marią Kościńską, prowadzącą szkolenia z zakresu zagrożeń psychospołecznych w miejscu pracy.
Nieustannie myślisz o pracy, nie możesz spać, a rano niechętnie do niej wstajesz? Czujesz się niedoceniany, pomimo rzetelnego wypełniania obowiązków zawodowych? A może pracujesz w złych warunkach, np. w hałasie, zapyleniu lub przy niewłaściwym oświetleniu? W pracy jesteś poddenerwowany lub przygnębiony, a obowiązki cię przytłaczają? Nie czujesz wsparcia ze strony przełożonych i współpracowników, a z permanentnym stresem radzisz sobie za pomocą używek lub lekarstw? Wszystko to są oznaki zagrożenia psychospołecznego, sygnalizujące kryzys psychologiczny związany z pracą.
Z roku na rok poprawia się bezpieczeństwo pracy. Jednak o ile mniejsza jest liczba zagrożeń fizycznych, chemicznych czy biologicznych w miejscach pracy, o tyle nie zmniejszył się odsetek osób narażonych na działanie czynników psychospołecznych. Wręcz przeciwnie rośnie liczba osób skarżących się na stres w miejscu pracy, a także pracowników zapadających na choroby wywołane tym stresem.
– Stres w miejscu pracy jest najczęściej spowodowany przeciążeniem ilością pracy, zaskakiwaniem zadaniami, kiedy co chwila mamy coś nowego do zrobienia, czy pracą w pośpiechu. Kolejne kwestie to narzucane przez maszynę tempo pracy, czy też inne osoby, z którymi musimy współpracować, lub zbyt dużo pracy do wykonania jednocześnie. Musimy zaznaczyć, że może go powodować brak wsparcia ze strony przełożonych. Dodajmy jeszcze fizyczne warunki pracy, takie jak hałas, wysoka temperatura czy złe oświetlenie – wyliczała Maria Kościńska.
Poza w tym w programie staraliśmy się podpowiedzieć, jak ubrać się na rozmowę rekrutacyjną, gdy na zewnątrz panuje upał, a także zastanowiliśmy się, jak może wyglądać zawód dziennikarza pod koniec XXI wieku.
Posłuchaj całej audycji:
Projekt „Godna praca to bezpieczna praca – II edycja” dofinansowany jest przez Norwegię, poprzez Fundusze Norweskie 2014 – 2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.
Tomasz Sosnowski/ol