W Rewie trwają przygotowania do rozpoczęcia budowy nowej i remontu istniejącej opaski brzegowej. Ma to zabezpieczyć ten rejon przed powodzią. Prace potrwają dwa lata – podał Urząd Morski w Gdyni.
Zbudowana zostanie nowa opaska brzegowa o długości 480 m oraz wyremontowana już istniejąca, której długość wynosi 420 m.
– Inwestycja zabezpieczy zaplecze przed zjawiskami sztormowymi. Jej podstawowym zadaniem jest ochrona przeciwpowodziowa oraz zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Rewy i ich mieniu – podała rzeczniczka UMG Magdalena Kierzkowska.
Dodatkowo w Mechelinkach na stałe zostaną posadowione dwa kontenery na sprzęt przeciwpowodziowy. Działania stanowią element tworzonego systemu zabezpieczenia Rewy przed powodzią, na który składa się również wykonane w 2023 roku sztuczne zasilenie linii brzegowej.
ZAGROŻENIE POWODZIOWE
Główny Inspektor Ochrony Wybrzeża w UMG Robert Mokrzycki wyjaśnił, że prace są niezbędne z uwagi na duże zagrożenie powodziowe Rewy.
– W niedalekiej przeszłości, między innymi w 2017 roku, mieliśmy tutaj do czynienia z podtopieniami, stwarzającymi realne zagrożenie dla infrastruktury gminnej i mienia prywatnego. Nowa opaska docelowo zostanie zabudowana wydmą, aby jeszcze lepiej chronić brzeg i wpasować się w krajobraz – powiedział.
Zaznaczył, że dodatkowo górna część konstrukcji wzbogaci Rewę o prawie półkilometrowy deptak.
OPASKA Z NARZUTU KAMIENNEGO
Inwestycja polega na wykonaniu opaski, której głównym materiałem konstrukcyjnym będzie narzut kamienny. Całość budowli zostanie podparta na podbudowie. Konstrukcja od strony lądu zostanie zabezpieczona murkiem oporowym, w którym zostaną umieszczone specjalne uchwyty do założenia mobilnych przegród przeciwpowodziowych.
Rzeczniczka UMG poinformowała, że czas przewidziany na realizację inwestycji wynosi dwa lata. Wskazała, że harmonogram i technologia wykonania zostały przygotowane w taki sposób, aby prace jak najmniej kolidowały z codziennym funkcjonowanie mieszkańców Rewy, jak i licznie odwiedzających ją turystów oraz amatorów sportów wodnych.
Zgodnie z decyzją środowiskową prace nie będą prowadzone w okresie od marca do maja, a z uwagi na turystyczną atrakcyjność miejscowości, lipiec i sierpień zostały również wyłączone z robót. Przez cały okres budowy wyznaczone zostaną ciągi komunikacyjne, umożliwiające wejście na plażę.
DOSTĘPNOŚĆ DLA WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW I GOŚCI
Eunika Niemc, wójt gminy Kosakowo, w której leży Rewa podkreśliła, że prace są niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa powodziowego.
– Inwestycja poprawi również walory turystyczne, ponieważ opaska będzie stanowiła kolejny trakt spacerowy. Zapewni dostęp do plaży osobom z niepełnosprawnościami, co stanowi ważny element wspierania dostępności obiektów publicznych dla wszystkich mieszkańców gminy, jak i gości – stwierdziła Niemc.
Umowę na realizację tego zadania zawarto w październiku br., jej wartość to około 7 mln zł. Inwestycja finansowana jest z budżetu państwa oraz środków Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027 (FEnIKS).
PAP/aKa