Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Połowa kamienicy po Amber Gold w Gdańsku sprzedana. Ale to kropla w morzu potrzeb

26 maja 2017 14:02
w Wiadomości
A A

Za 2,7 mln zł sprzedana została w piątek połowa kamienicy należącej do Amber Gold. Nieruchomość w centrum Gdańska o powierzchni ok. 200 m kw. nabyła jedna ze spółek działających w mieście. Część budynku wystawił na przetarg syndyk masy upadłościowej spółki. Przetarg, na który wpłynęła jedna oferta, został rozstrzygnięty w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ.

Syndyk masy upadłościowej spółki Józef Dębiński powiedział PAP, że drugą część kamienicy przy ulicy Stągiewnej w Gdańsku wystawi na sprzedaż pod koniec postępowania upadłościowego. – Mam tam teraz swoje biuro i nie chcę wynajmować lokalu na zewnątrz, generując w ten sposób niepotrzebne koszty – wyjaśnił.

DO TEJ PORY UDAŁO SIĘ ODZYSKAĆ PONAD 60 MILIONÓW

Syndyk poinformował, że do tej pory z majątku firmy Amber Gold, założonej przez Marcina P. i Katarzynę P., udało mu się odzyskać ok. 60,5 mln zł.

– W kwietniu otrzymałem prawie 15 mln zł wraz z odsetkami z Pomorskiego Urzędu Skarbowego. Pieniądze te urząd przejął od Amber Gold w sierpniu 2012 r. z tytułu zabezpieczenia podatku dochodowego od osób prawnych za rok 2009 i 2010 – dodał.

Zaznaczył, że nie ma jeszcze ostatecznej listy wierzytelności Amber Gold. Na tę chwilę wierzytelności wynoszą ok. 650 mln zł.

Dębiński podkreślił, że istotnym elementem w procesie odzyskiwania mienia Amber Gold są pożyczki niespłacane przez byłych klientów spółki.

– Osoby, które pożyczały pieniądze od Amber Gold nie chcą ich teraz dobrowolnie poddać. Niespłacone pożyczki wynoszą od kilku do 200 tysięcy złotych. Skala tego zjawiska jest ogromna. Mam 1800 pozwów złożonych do sądów na łączną kwotę przeszło 32 mln zł, z czego ok. 800 to już są tytuły egzekucyjne przekazane komornikom – poinformował syndyk.

TYSIĄCE POSZKODOWANYCH

Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce. Działała od 2009 r., a klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji – od 6 do nawet 16,5 proc. w skali roku – które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia 2012 r. firma ogłosiła likwidację, tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich.

Proces Marcina P. i Katarzyny P., właścicieli Amber Gold, trwa od marca 2016 r. przed Sądem Okręgowym w Gdańsku. Według śledczych, Marcin P. i jego żona oszukali w latach 2009-12 w ramach tzw. piramidy finansowej w sumie niemal 19 tys. klientów spółki, doprowadzając ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł. Prokuratura ustaliła, że spółka Amber Gold była tzw. piramidą finansową, a oskarżeni bez zezwolenia prowadzili działalność polegającą na gromadzeniu pieniędzy klientów parabanku.

Od września 2016 r. działa sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold.

PAP/mar

Tagi: Gdańsk

REKLAMA

NAJNOWSZE

Niebiesko-srebrny, wieloosobowy pojazd elektryczny (darmowy meleks dla turystów w Gdyni) z pasażerami porusza się po ulicy w Gdyni. Pojazd ma zamontowane przezroczyste, foliowe osłony przeciwdeszczowe. W tle widoczne są miejskie tereny zielone, nowoczesna zabudowa oraz bardzo ciemne, burzowe chmury na niebie.
Trójmiasto

Darmowe meleksy wyjechały na ulice Gdyni. Kursują w Orłowie i Śródmieściu

Gdynia po raz kolejny zainwestowała w bezpłatną komunikację...

k.pius
27 czerwca 2026 - 19:46
Młoda żeglarka z plecakiem wchodzi na pokład żaglowca Generał Zaruski. Wita ją kapitan. Gdańska Szkoła pod Żaglami
Trójmiasto

Gdańska Szkoła pod Żaglami na Generale Zaruskim. Młodzi żeglarze zaczęli rejs

Gdańska Szkoła pod Żaglami rozpoczęła dziś trzytygodniowy rejs...

Piotr Puchalski
27 czerwca 2026 - 19:19
Pożar w
Kaszuby

Pożar w Kobysewie na Kaszubach. Płonie kurnik i przyległy dom

W Kobysewie na Kaszubach wybuchł pożar. Ogniem zajął...

k.pius
27 czerwca 2026 - 18:16

ZOBACZ TAKŻE

W nocnej akcji przeciwko nielegalnym zlotom motoryzacyjnym uczestniczyło ponad 200 policjantów
Trójmiasto

Akcja policji przeciwko nielegalnym zlotom motoryzacyjnym

2026-06-27
O Dniu Wydmy, projekcie i wydarzeniu w Brzeźnie opowiadają dr Magdalena Lazarus oraz Maurycy Czajka
Magazyn Ekologiczny

Dzień Wydmy w Brzeźnie i wielki projekt ochrony siedlisk wydmowych

2026-06-27
Na zdjęciu uczestnicy Konferencji na Rzecz Odbudowy Ukrainy
Trójmiasto

Zakończyła się Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy. Podpisano porozumienia na kwotę 10 mld euro

2026-06-26
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.