Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Radni PO chcą nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Gdańska ws. fuzji Lotosu z Orlenem

27 lutego 2018 18:05
w Wiadomości
A A

Chęć zwołania nadzwyczajnej sesji ws. fuzji Orlenu z Lotosem zapowiedział przewodniczący klubu radnych PO w Radzie Miasta Gdańska Piotr Borawski. W czwartek podpisano list intencyjny w sprawie fuzji dwóch koncernów paliwowych. W praktyce oznacza to, że PKN Orlen ma przejąć ponad połowę akcji Grupy Lotos. Gdańscy politycy Platformy Obywatelskiej od miesięcy są przeciwko fuzji spółek. W październiku Rada Miasta Gdańska podjęła uchwałę z apelem o niełączenie obu firm. Podobną uchwałę podjął sejmik województwa pomorskiego.

NADZWYCZAJNA SESJA

– To bardzo zła decyzja. Ona oznacza marginalizację gospodarczą Gdańska i Pomorza. To zła decyzja dla klientów. Jeżeli tworzymy jedną spółkę, która będzie monopolistą, oznacza to mniejszą konkurencyjność na rynku paliw – komentuje przewodniczący klubu radnych PO w radzie miasta Gdańska Piotr Borawski. – Dla tych ludzi, którzy pracują przy produkcji niewiele to zmienia, bo zakład pozostanie. Dla pracowników administracji i menedżerów może to oznaczać przeniesienie do Płocka, Warszawy lub szukanie innej pracy.

Na wtorek radny PO zapowiedział wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji. – W porozumieniu z panem prezydentem Adamowiczem złożymy wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Gdańska, na której podejmiemy kolejny apel w tej sprawie – mówi Piotr Borawski. Szczegóły poznamy we wtorek przed południem.

MOŻLIWE SZANSE NA WALKĘ NA RYNKACH ZAGRANICZNYCH

Zdaniem gdyńskiego radnego PiS Michała Bełbota, utworzenie wielkiej państwowej spółki może być szansą dla krajowej gospodarki oraz na walkę na rynkach zagranicznych. – Uważam, że to dobra wiadomość dla polskiej gospodarki. Rozumiem również obawy trójmiejskich polityków i mieszkańców, że tego typu decyzja może spowodować wycofanie części aktywów z Pomorza. Z drugiej strony uważam, że to też szansa. W tej chwili powinniśmy zabiegać o to, żeby siedziba tego przyszłego wielkiego koncernu znalazła się na Pomorzu, a może nawet w Trójmieście – mówi radny PiS z Gdyni.

– Utrata przez Pomorze Lotosu może być problematyczna, natomiast głosy, które wieszczą jakąś tragedię, są zdecydowanie przedwczesne. Jeśli miałoby dojść do tej fuzji, to pierwsze odpowiedzi na pytanie, w jakim modelu i z jakimi skutkami, powinny się pojawić dopiero za około pół roku. Obawy o miejsca pracy czy kwestie podatkowe dla Gdańska odłożyłbym jednak w czasie. Z punktu widzenia trójmiejskich polityków apelowałbym jednak o wyciszenie emocji, rozwagę i podjęcie wspólnego wysiłku, żeby zawalczyć o siedzibę przyszłego koncernu dla Pomorza – dodaje Michał Bełbot.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zapowiedział, że wraz z marszałkiem województwa pomorskiego Mieczysławem Strukiem skierują list protestacyjny do premiera ws. zapowiedzianego połączenia Orlenu i Lotosu.

Rafał Mrowicki/jK
Tagi: Marcin BełbotPiotr BorawskiPKN Orlen

REKLAMA

NAJNOWSZE

Nie odbędzie się X Żeglarska Parada Świętojańska - poinformował Pomorski Związek Żeglarski. Nz. piąta edycja parady (fot. Mateusz Ochocki / KFP)
Trójmiasto

Nie odbędzie się jubileuszowa parada żeglarska w Gdyni. Organizatorzy podają powód

Planowana na sobotę, 27 czerwca, jubileuszowa X Żeglarska...

Piotr Puchalski
23 czerwca 2026 - 22:25
Sesja Rady Miasta (Fot. Radio Gdańsk/Michał Karcz)
Trójmiasto

Kontrowersje ws. sesji absolutoryjnej w Gdańsku. Chodzi o udział mieszkańców w debacie

Stowarzyszenie Kocham Gdańsk chce wyjaśnień w sprawie kolejności...

Adrian Kasprzycki
23 czerwca 2026 - 21:32
Umundurowany policjant w białej czapce z daszkiem i żółtej kamizelce z napisem "POLICJA" kieruje ruchem drogowym w centrum Gdańska. Stoi tyłem, zwrócony twarzą w lewo. W tle widać samochód osobowy wjeżdżający na skrzyżowanie dróg w Gdańsku. W mieście będą obowiązywać zmiany w organizacji w ruchu w związku z Konferencją na rzecz Odbudowy Ukrainy
Trójmiasto

Gdańsk: od środy utrudnienia w związku z Konferencją na rzecz Odbudowy Ukrainy

Od środy do piątku w Gdańsku będą obowiązywać...

Piotr Puchalski
23 czerwca 2026 - 21:01

ZOBACZ TAKŻE

Rowerowy Maj Gdańsk Aleksandra Dulkiewicz
Trójmiasto

Ponad milion powodów do dumy w Gdańsku. Rekordowa XII edycja Rowerowego Maja zakończona

2026-06-12
(fot. Piotr Wittman/gdansk.pl)
Trójmiasto

Więcej patroli, nowy sprzęt i szkolenia. Gdańsk wzmacnia bezpieczeństwo przed wakacjami

2026-06-05
(fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl)
Trójmiasto

Zmiany w ruchu w centrum Gdańska. Podwale Przedmiejskie zwężone

2026-06-01
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.