Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

„Jest ich za dużo” kontra „to zwykły populizm”. Nasi słuchacze o planowanym odstrzale dzików

10 stycznia 2019 09:18
w Wiadomości
A A

Około 210 tys. dzików ma zostać odstrzelonych. Masowe polowania rekomendują ministerstwa środowiska i rolnictwa. Odstrzał dzików ma uchronić trzodę chlewną przed afrykańskim pomorem świń. Jednak wywołuje to spore oburzenie obrońców przyrody. A co na ten temat sądzą nasi słuchacze? Poranny telefon Radia Gdańsk dzwonił dziś bardzo często.

– Dwadzieścia parę lat byłem myśliwym – mówił pan Marek. – Jestem przeciwny rozwiązaniu, które proponuje rząd, natomiast jestem też przeciwny szerzeniu poglądów przez pseudoekologów, bo oni tylko mówią i nic z tego nie wynika. Nie rozumiem, czemu rząd nie znajdzie środków, żeby ci ekolodzy mieli okazję się wykazać i pod nadzorem myśliwych i leśników przeczesywać lasy, żeby usuwać padłe zwierzęta i ich szczątki, bo to prowadzi do rozszerzenia się zarazy. Wybicie nawet 90 procent populacji dzików, na którą myśmy pracowali przez dziesiątki lat, nie zmieni nic. Bo przecież nie ma żadnej gwarancji, że wśród tych 90 procent będą wszystkie chore albo wszystkie zdrowe – uważa nasz słuchacz.

ZA DUŻO DZIKÓW?

Pan Wiesław uważa, że są dwie strony tej sprawy. – Ten odstrzał z jednej strony jest dobry. To już nie chodzi o pomór, ale o to, że dzików jest bardzo dużo. Dwadzieścia lat tamu było ich bardzo mało, w ciągu tych 20 lat sporo ich przybyło. Ludzie teraz narzekają, ale jak były komunikaty „Nie karmcie dzików, nie sprowadzajcie ich do miasta” to nikt tego nie słyszy. Ja uważam, że dziki się odrodzą. Ale potrzebna jest edukacja, żeby ludzie nie dawali im jedzenia, nie wyrzucali, bo później znów będą płacze w Sopocie, Orłowie, bo ludzie się boją – mówił.

Pani Alicja także ma sporo wątpliwości. – Jestem mieszkanką gdyńskich Pustek Cisowskich i zapraszam wszystkich, żeby zobaczyli, jak pięknie wyglądają nasze trawniki. Wieczorem i w nocy, kiedy wychodzi z lasu wataha 40 sztuk, właściwie trzeba siedzieć tylko i wyłącznie w domu. O powrocie z koncertu, jakiejś imprezy nawet nie ma mowy, chyba że ktoś ma samochód, ale nie każdy go po prostu posiada. Nie uważa, że trzeba wymordować wszystkie dziki, ale bezpieczeństwo ludzi też chyba należałoby brać pod uwagę – podkreślała nasza słuchaczka.

MOŻNA INACZEJ

Pani Maria uważa, że są inne metody niż ta zaproponowana przez rząd. – Mieszkam w Gdyni Witominie i chcę pochwalić policję. W niedzielę zabłąkał się dzik, miejscowe „pijaczki” krzyczały, żeby go ustrzelić. Policja przepędziła go do lasu i nic się nie stało. Dzik sobie przeszedł dalej. Ja miałam polującego ojca i do dziś mam o to pretensje i myślę, że dlatego jestem tak uczulona na sprawy wszystkich zwierząt – mówiła.

Pani Marta zwróciła uwagę, że ludzie często dokarmiają dziki. – Właśnie przez takie osoby mamy tyle chorych tych zwierząt. I nie chodzi wcale o afrykański pomór świń. Te dziki, które żyją w miastach, mają między innymi włośnicę. Jak je odławiamy z miast, wywozimy do lasów, chorują dziki w lasach. Odstrzał wszystkich dzików nie jest rozwiązaniem. Skutecznym rozwiązaniem jest edukacja na temat niedokarmiania dzików, bo to my powodujemy, że te dziki chorują. A myśliwi nie chcą strzelać do chorych dzików, bo nic z tego nie mają – uważa słuchaczka Radia Gdańsk.

ZABEZPIECZENIE

– Jako myśliwy uważam, że to najzwyklejszy w świecie populizm. Nierzadko w całym roku taką właśnie sumę dzików udaje się pozyskać będąc w łowisku – mówił pan Tomek. – Kolejną sprawą jest po prostu zabezpieczenie nas i środowiska przed tym. Wiele osób wyjeżdża, chodzi po lasach z psami lub samemu. Wirus w glebie może być nawet 100 dni. Sami z siebie możemy przenosić ten ASF, więc bez odpowiedniej asekuracji cały odstrzał dzików moim zdaniem będzie bezpodstawny – stwierdził myśliwy.

Z kolei pan Wiesław ma inną propozycję. – Po prostu jakieś służby, między innymi leśne, wolontariusze, mieszkańcy mogliby ogrodzić kawał lasu, gdzie jest buczyna i zostawić jakieś śladowe stado, które w przyszłości mogło się rozwinąć. A poza tym jest mało dyskusji skąd to się wzięło. Przecież sama nazwa wskazuje, że to przywędrowało z Afryki – uważa.

oprac. mar

Tagi: dzikiodstrzałzwierzęta

REKLAMA

NAJNOWSZE

Morska farma wiatrowa Baltic Power. Szerokie ujęcie przedstawiające morską farmę wiatrową na otwartym morzu. Na pierwszym planie widoczna jest ciemnoniebieska, lekko pofalowana powierzchnia wody. W oddali, na linii horyzontu i przed nią, wznosi się kilkanaście białych turbin wiatrowych. Jedna z nich, usytuowana po prawej stronie kadru, znajduje się bliżej i jest wyraźniejsza, podczas gdy pozostałe są rozproszone w tle i maleją wraz z odległością. Nad horyzontem rozciąga się jasnobłękitne, lekko zamglone niebo. Po lewej stronie, na samym skraju kadru w oddali, majaczy zarys małej platformy morskiej
Region

Morska farma wiatrowa Baltic Power z 50 zainstalowanymi turbinami

Na morskiej farmie wiatrowej Baltic Power zainstalowano 50...

u.adahs
23 czerwca 2026 - 07:15
Dwie osoby siedzą przy drewnianym stole prezydialnym w zabytkowej sali obrad Rady Miasta Chojnice o ciemnych, bogato rzeźbionych drewnianych ścianach. Po lewej stronie siedzi kobieta o blond włosach w białej sukience, patrząca w stronę obiektywu. Po prawej stronie siedzi uśmiechnięty burmistrz Chojnic Arseniusz Finster po otrzymaniu absolutorium i wotum zaufania. Burmistrz jest w białej koszuli z krótkim rękawem. Przed nimi na stole znajdują się mikrofony, dokumenty, długopis oraz butelka wody
Kaszuby

Burmistrz Chojnic Arseniusz Finster po raz 27. z absolutorium i wotum zaufania

Radni Chojnic większością głosów udzielili burmistrzowi Arseniuszowi Finsterowi...

Piotr Puchalski
22 czerwca 2026 - 21:04
Grupowe zdjęcie uczestników, pracodawców i przedstawicieli władz Gdańska na scenie Instytutu Kultury Miejskiej podczas gali 24. edycji programu Wakacyjny Staż
Trójmiasto

Od studenckiego Radia MORS do Radia Gdańsk. Laureatka miejskiego programu rozpoczyna staż

1390 studentów i absolwentów ubiegało się o 261...

k.pius
22 czerwca 2026 - 20:22

ZOBACZ TAKŻE

Słonica Katka
Trójmiasto

Katka z gdańskiego zoo nie żyje. Była najstarszą słonicą w Europie

2026-06-17
Policjanci z Sopotu zaopiekowali się gryzoniem (fot. KMP w Sopocie)
Trójmiasto

Maluch w opałach. Chomik „skradł” serce policjanta

2026-06-09
Gołębie w locie na tle nieba. Czarno-białe zdjęcie
Kaszuby

Pożar gołębnika w Czersku, spłonęło 500 rzadkich ptaków. Właściciel: 100 tys. zł strat

2026-06-01
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.