Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Rozpoczął się Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku. „Mamy ciekawych, perspektywicznych artystów oraz uznane nazwiska”

8 września 2019 08:13
w Słupsk
A A

Słupsk już po raz 53. rozbrzmiewa polską muzyką klasyczną. Rozpoczął się Festiwal Pianistyki Polskiej. – To impreza o niemal najdłuższej historii w Polsce. Nie mamy wprawdzie budżetu festiwalu chopinowskiego, ale jako że promujemy polską muzykę od lat, mamy ciekawych, perspektywicznych artystów oraz uznane nazwiska pianistyki polskiej – przypomina Mieczysław Jaroszewicz ze Słupskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego.

Historia festiwalu pianistycznego w Słupsku sięga roku 1966. W pierwszych latach konferansjerem był Jerzy Waldorff. Wiele osób przychodziło nie tylko posłuchać koncertów, ale również, a może przede wszystkim, słów Waldorffa.

W tym roku zaplanowano piętnaście koncertów, w tym oczywiście w ramach Estrady Młodych. Z nazwisk, których pominąć nie można, zagra między innymi Adam Makowicz, Tomasz Ritter, Jakub Kuszlik i Joanna Ławrynowicz.

Pierwszego dnia festiwalu, w niedzielę o godz. 19 usłyszeć będzie można koncert symfoniczny „Mistrz i uczeń”. Zagrają pianista Zbigniew Raubo oraz Tomasz Bies, a towarzyszyć będzie im Orkiestra Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” w Słupsku pod batutą Rubena Silvy. W programie utwory Chopina, Poulenca i Rachmaninowa. Słupscy symfonicy zagrają także podczas finału festiwalu, w piątek, 13 września. Usłyszymy wtedy laureatów wcześniej wspomnianej Estrady Młodych, a także finałowy koncert z cyklu „Wszystkie koncerty fortepianowe Raoula Koczalskiego”.

KONCERTY I WYSTAWY

W trakcie festiwalu zaplanowano liczne recitale fortepianowe i kameralne w filharmonii, które rozpoczynać się będą o godzinie 19:00, a także występy młodych pianistów w Zamku Książąt Pomorskich o godzinie 16:00. W czwartek, 12 września, koncert wyjątkowo odbędzie się w Sali Wernisażowej im. Barbary Zielińskiej w Słupskim Spichlerzu Sztuki Muzeum Pomorza Środkowego. Zapoczątkuje on zupełnie nowy cykl – „Witkacy – obrazy w dźwięku”, a usłyszeć będzie można muzykę przyjaciela Witkacego, Karola Szymanowskiego oraz Światowe prawykonanie utworu Mikołaja Hertla „Witkacy autoportret”.

Poza koncertami w programie festiwalu znalazły się także dwie wystawy – w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera do 13 października oglądać można wystawę fotografii Festiwalu Pianistyki Polskiej, natomiast w Stałej Galerii Festiwalu dostępna jest ekspozycja „Energia i materia” – malarstwo i tkaniny artystki Anny Tkacz.

Szczegółowy program jest dostępny >>>TUTAJ. Festiwal potrwa do 13 września.

 

Przemysław Woś/mk

Tagi: muzykaSłupsk

REKLAMA

NAJNOWSZE

W nocnej akcji przeciwko nielegalnym zlotom motoryzacyjnym uczestniczyło ponad 200 policjantów
Trójmiasto

Akcja policji przeciwko nielegalnym zlotom motoryzacyjnym

Ponad 200 policjantów z Gdańska i okolic wzięło...

u.adahs
27 czerwca 2026 - 11:01
Mobilne studio Radia Gdańsk we Władysławowie
Kaszuby

Wakacje z Radiem Gdańsk. Nadajemy ze Władysławowa

Radio Gdańsk rozpoczyna letnią trasę po Pomorzu. Nasze...

u.adahs
27 czerwca 2026 - 10:12
Mieszkańcy korzystają z kurtyny wodnej w trakcie upału
Region

Fala upałów na Pomorzu. Nawet 37 stopni

Na Pomorze dotarła fala upałów, która może być...

u.adahs
27 czerwca 2026 - 09:36

ZOBACZ TAKŻE

Beata Chrzanowska
Studio Słupsk

Wolne miejsca w przedszkolach i szkołach. Słupsk gotowy na wakacje i nowy rok szkolny

2026-06-26
Rada Miejska w Słupsku (fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś)
Słupsk

W lipcu otwarcie pierwszego odcinka ringu południowego w Słupsku

2026-06-25
Mural w Słupsku upamiętniający sanitariuszki II Wojny Światowej
Słupsk

Upamiętnienie sanitariuszek II wojny światowej. W Słupsku powstał nowy mural

2026-06-24
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.