Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Leśnicy natrafili na osadę z epoki kamienia? Niecodzienne odkrycie w okolicach Elbląga

10 września 2020 12:09
w Wiadomości
A A

Niecodziennego znaleziska dokonali leśnicy z nadleśnictwa Elbląg, którzy w trakcie swojej pracy natrafili na fragmenty naczyń ceramicznych. Badania przeprowadzone przez archeologów wskazują, że odkryte artefakty wstępnie datować można na schyłek neolitu.


Jak poinformował rzecznik nadleśnictwa Elbląg, Jan Piotrowski, znalezisko zostało zgłoszone do wojewódzkiego konserwatora zabytków, który przy współpracy archeologów z Elbląskiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego oraz Uniwersytetu Warszawskiego dokonał oględzin miejsca.

NACZYNIA I NARZĘDZIA

Specjaliści, po ilości i rodzaju znalezionych materiałów, wstępnie stwierdzili, że najprawdopodobniej leśnicy natrafili na neolityczną osadę. Po kilku tygodniach na teren znaleziska przyjechali archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego, by wykonać prace sondażowe.

– Przeprowadzone w początkach września badania sondażowe w Nadleśnictwie Elbląg dostarczyły sporą liczbę artefaktów, które wstępnie datować można na schyłek neolitu. Wśród zabytków znalazły się fragmenty naczyń ceramicznych, odłupki krzemienne, a także narzędzia kamienne, w tym rozcieracz i żarno – wyjaśnił Jan Piotrowski.

CZY MAMY DO CZYNIENIA Z KOLEJNĄ OSADĄ RZUCEWSKĄ?

Materiały związane są najprawdopodobniej z aktywnością społeczności kultury rzucewskiej, zamieszkującej w III i w początkach II tysiąclecia p.n.e. południowo-wschodnie wybrzeża Morza Bałtyckiego, znanej głównie z wyspecjalizowanej obróbki bursztynu, a także prowadzenia urozmaiconej gospodarki żywieniowej, bogatej m.in. w mięso fok.

Piotrowski przekazał, że obecnie trudno stwierdzić, jaki charakter mogła mieć aktywność społeczności na obszarze elbląskiego nadleśnictwa, jednak biorąc pod uwagę fakt, że źródła rzucewskie znane są głównie z osad, można przypuszczać, iż właśnie z takim kontekstem mamy też w tym przypadku do czynienia. Odkrycie leśników jest zatem o tyle istotne, że do tej pory na ogromnym obszarze Polski, Obwodu Kaliningradzkiego oraz Litwy odkryto zaledwie kilka takich stanowisk.

– Co więcej, większość źródeł pochodzi z badań przedwojennych, które realizowane były niejako przy okazji budowy linii kolei nadzalewowej. Czyżby niemieccy badacze zbyt wąsko zakreślili obszar zrealizowanych badań? – zastanawiała się archeolog z Uniwersytetu Warszawskiego Aleksandra Klecha.

LOKALIZACJA STANOWISKA POZOSTAJE TAJEMNICĄ

Miejsce prowadzonych prac celowo pozostaje nieujawnione. Jak mówi Jan Piotrowski z nadleśnictwa Elbląg, las służy wielu różnym funkcjom, między innymi w lasach chronimy miejsca dziedzictwa kulturowego, jak pomniki historii czy zabytki nieruchome i archeologiczne.

– W takich przypadkach wstrzymujemy prace leśne, a jeśli zachodzi potrzeba, teren zostaje objęty ochroną. Dlatego dopóki miejsce to nie zostanie dokładnie zbadane przez archeologów, nie ujawniamy jego lokalizacji – wyjaśnił.

Według zapowiedzi archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego z kolejnymi pracami wykopaliskowymi powrócą oni w 2021 roku.

 

PAP/am

Tagi: archeologiaElblągnadleśnictwo

REKLAMA

NAJNOWSZE

Pożar w Rumi
Kaszuby

Kłęby czarnego dymu w Rumi. Płonie magazyn przy ulicy Zakopiańskiej

Do groźnie wyglądającego pożaru doszło w Rumi. Jak...

Martyna Krawcewicz
24 czerwca 2026 - 12:13
Oskarżony podczas odczytywania wyroku
Słupsk

Dziewięć lat pozbawienia wolności. Słupski sąd skazał gwałciciela-recydywistę

Na dziewięć lat pozbawienia wolności skazał Sąd Okręgowy...

Anna Kobryń
24 czerwca 2026 - 11:33
Miejsce wycinki drzew w Rzeczenicy
Kaszuby

Powiat człuchowski zapłaci karę za nielegalną wycinkę. Zniszczono 60 drzew

Niemal 1 mln 200 tys. złotych kary ma...

Anna Kobryń
24 czerwca 2026 - 10:51

ZOBACZ TAKŻE

Dworzec kolejowy w Elblągu
Elbląg

Duże inwestycje w Elblągu. Dworzec kolejowy i Most Wyszyńskiego doczekają się remontu

2026-06-23
Mgiełka wodna wystawiona na placu przed Forum Gdańsk
Wiadomości

Gdańsk i Elbląg reagują na upały. Na ulicach działają już mgiełki i kurtyny wodne

2026-06-20
Tarcza Wschód była tematem forum w Elblągu. Na zdjęciu uczestnicy wydarzenia
Elbląg

Bezpieczeństwo nie tylko wojska, ale też mieszkańców. Tarcza Wschód tematem rozmów w Elblągu

2026-06-17
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.