Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Polscy żużlowcy najlepsi w półfinale w Gdańsku. O obronę tytułu powalczą w Stralsundzie

15 kwietnia 2023 17:57
w Sport
A A
(Fot. PAP/Adam Warżawa)

(Fot. PAP/Adam Warżawa)

Reprezentacja Polski w żużlu wygrała w Gdańsku półfinałowy turniej drużynowych mistrzostw Europy i awansowała do finału, który odbędzie się w następną sobotę w Stralsundzie. To druga edycja tych zawodów. Biało-czerwoni bronią tytułu wywalczonego w ubiegłym roku w Poznaniu.

Biało-czerwoni nie wystąpili w najsilniejszym składzie, zabrakło bowiem zawodników rywalizujących w Grand Prix. Na gdańskie zawody trener Rafał Dobrucki powołał Szymona Woźniaka, Jakuba Miśkowiaka, Jarosława Hampela i Dominika Kuberę, a w rezerwie znalazł się Wiktor Przyjemski.

Pomimo osłabienia Polacy nie mieli problemów z odniesieniem zwycięstwa. Zgromadzili łącznie 42 punkty i o 11 wyprzedzili drugich Szwedów. Trzeci Francuzi zgromadzili 24, a zamykający stawkę Łotysze 23 „oczka”.

URODZINOWY TRIUMF

Inauguracyjny wyścig zakończył się triumfem Dominika Kubery, który w sobotę obchodził 24. urodziny i w sumie, w czterech startach, zapisał na swoim koncie dziesięć punktów. Świetnie wypadł także 41-letni Hampel, który na początku musiał uznać wyższość Francuza Davida Bellego, jednak kolejne trzy biegi zakończyły się jego zwycięstwem. Dwanaście punktów, ale w pięciu wyścigach, zdobył Woźniak.

Na torze pojawił się również debiutujący w biało-czerwonych barwach Przyjemski. Niespełna 18-letni żużlowiec wziął udział w czterech biegach, w tym trzech nominowanych – najpierw był trzeci, następnie, wykorzystując defekt Łotysza Francisa Gustsa, drugi, a później dwa razy dojechał na metę na trzeciej pozycji.

Z KIM O MISTRZOSTWO?

Drugi półfinał rozegrany zostanie w niedzielę w Pardubicach. Na starcie staną Czesi, Duńczycy, Brytyjczycy i Ukraińcy. Awans do finałowego turnieju, który odbędzie się w następną sobotę w Stralsundzie, uzyskają zwycięzcy zawodów w Polsce i Czechach, a także drużyna z drugich miejsc – z lepszym dorobkiem punktowym. Zapewniony udział mają gospodarze – Niemcy.

To druga edycja tej imprezy. W zeszłym roku rozegrano tylko jeden, od razu finałowy turniej z udziałem czterech zespołów. W Poznaniu zdecydowanie najlepsi okazali się biało-czerwoni (jechali w składzie: Bartosz Zmarzlik, Maciej Janowski, Janusz Kołodziej i Patryk Dudek), którzy wyprzedzili Duńczyków, Brytyjczyków oraz Szwedów.

Wyniki półfinału DME w żużlu w Gdańsku:

1. Polska – 42 pkt

Szymon Woźniak 12, Jarosław Hampel 11, Dominik Kubera 10, Wiktor Przyjemski 5, Jakub Miśkowiak 4.

2. Szwecja – 31

Fredrik Lindgren 11, Jacob Thorssell 8, Antonio Lindbaeck 7, Oliver Berntzon 5.

3. Francja – 24

David Bellego 13, Dimitri Berge 9, Mathieu Tresarrieu 1, Steven Goret 1.

4. Łotwa – 23

Andrzej Lebiediew 11, Jewgienij Kostygow 5, Francis Gusts 4, Oleg Michaiłow 3.

 

PAP/jk

Tagi: Mistrzostwa Europyreprezentacja Polskiżużel

REKLAMA

NAJNOWSZE

ustawa metropolitalna samorządowcy apelują do prezydenta
Region

Ustawa metropolitalna czeka na podpis. Samorządowcy apelują do prezydenta

Pomorscy samorządowcy wspólnie apelują do prezydenta Karola Nawrockiego...

Adrian Kasprzycki
22 czerwca 2026 - 14:00
Gdańsk deszczówka mikroretencja, pomorze otrzymało ponad 10 mln zł
Region

Nawet 8 tysięcy złotych dotacji na zatrzymanie deszczówki

Mieszkańcy Pomorza mogą ubiegać się o dofinansowanie na...

Adrian Kasprzycki
22 czerwca 2026 - 13:37
Nowy quad zakupiony przez powiat kwidzyński
Powiśle

Specjalny quad pomoże strażakom z powiatu kwidzyńskiego

Będzie ułatwiał pracę strażakom między innymi w takich...

u.adahs
22 czerwca 2026 - 13:09

ZOBACZ TAKŻE

Sport

Świetny występ Wybrzeża. „To było potrzebne dla widowiska i dla punktów”

2026-06-22
Mateusz Bartkowiak zadebiutował w Wybrzeżu Gdańsk/fot. wybrzezegdansk.pl
Sport

Mateusz Bartkowiak zadebiutował w Wybrzeżu. Celem awans i regularne punktowanie

2026-06-16
(fot. Radio Gdańsk/Piotr Puchalski)
Facet na luzie

Doprowadził reprezentację do ćwierćfinałów MŚ… i został bez kontraktu. Czesław Michniewicz na luzie

2026-05-03
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.