Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Polscy żużlowcy najlepsi w półfinale w Gdańsku. O obronę tytułu powalczą w Stralsundzie

15 kwietnia 2023 17:57
w Sport
A A
(Fot. PAP/Adam Warżawa)

(Fot. PAP/Adam Warżawa)

Reprezentacja Polski w żużlu wygrała w Gdańsku półfinałowy turniej drużynowych mistrzostw Europy i awansowała do finału, który odbędzie się w następną sobotę w Stralsundzie. To druga edycja tych zawodów. Biało-czerwoni bronią tytułu wywalczonego w ubiegłym roku w Poznaniu.

Biało-czerwoni nie wystąpili w najsilniejszym składzie, zabrakło bowiem zawodników rywalizujących w Grand Prix. Na gdańskie zawody trener Rafał Dobrucki powołał Szymona Woźniaka, Jakuba Miśkowiaka, Jarosława Hampela i Dominika Kuberę, a w rezerwie znalazł się Wiktor Przyjemski.

Pomimo osłabienia Polacy nie mieli problemów z odniesieniem zwycięstwa. Zgromadzili łącznie 42 punkty i o 11 wyprzedzili drugich Szwedów. Trzeci Francuzi zgromadzili 24, a zamykający stawkę Łotysze 23 „oczka”.

URODZINOWY TRIUMF

Inauguracyjny wyścig zakończył się triumfem Dominika Kubery, który w sobotę obchodził 24. urodziny i w sumie, w czterech startach, zapisał na swoim koncie dziesięć punktów. Świetnie wypadł także 41-letni Hampel, który na początku musiał uznać wyższość Francuza Davida Bellego, jednak kolejne trzy biegi zakończyły się jego zwycięstwem. Dwanaście punktów, ale w pięciu wyścigach, zdobył Woźniak.

Na torze pojawił się również debiutujący w biało-czerwonych barwach Przyjemski. Niespełna 18-letni żużlowiec wziął udział w czterech biegach, w tym trzech nominowanych – najpierw był trzeci, następnie, wykorzystując defekt Łotysza Francisa Gustsa, drugi, a później dwa razy dojechał na metę na trzeciej pozycji.

Z KIM O MISTRZOSTWO?

Drugi półfinał rozegrany zostanie w niedzielę w Pardubicach. Na starcie staną Czesi, Duńczycy, Brytyjczycy i Ukraińcy. Awans do finałowego turnieju, który odbędzie się w następną sobotę w Stralsundzie, uzyskają zwycięzcy zawodów w Polsce i Czechach, a także drużyna z drugich miejsc – z lepszym dorobkiem punktowym. Zapewniony udział mają gospodarze – Niemcy.

To druga edycja tej imprezy. W zeszłym roku rozegrano tylko jeden, od razu finałowy turniej z udziałem czterech zespołów. W Poznaniu zdecydowanie najlepsi okazali się biało-czerwoni (jechali w składzie: Bartosz Zmarzlik, Maciej Janowski, Janusz Kołodziej i Patryk Dudek), którzy wyprzedzili Duńczyków, Brytyjczyków oraz Szwedów.

Wyniki półfinału DME w żużlu w Gdańsku:

1. Polska – 42 pkt

Szymon Woźniak 12, Jarosław Hampel 11, Dominik Kubera 10, Wiktor Przyjemski 5, Jakub Miśkowiak 4.

2. Szwecja – 31

Fredrik Lindgren 11, Jacob Thorssell 8, Antonio Lindbaeck 7, Oliver Berntzon 5.

3. Francja – 24

David Bellego 13, Dimitri Berge 9, Mathieu Tresarrieu 1, Steven Goret 1.

4. Łotwa – 23

Andrzej Lebiediew 11, Jewgienij Kostygow 5, Francis Gusts 4, Oleg Michaiłow 3.

 

PAP/jk

Tagi: Mistrzostwa Europyreprezentacja Polskiżużel

REKLAMA

NAJNOWSZE

Radiowóz, bez włączonych sygnałów uprzywilejowania, wyprzedza kolumnę pojazdów
Kaszuby

Radiowóz wyprzedzał „na trzeciego”. Policjant z Człuchowa ukarany

Policjant drogówki z Człuchowa wyprzedzał „na trzeciego” na...

u.adahs
22 czerwca 2026 - 11:31
Promenada Ustka
Słupsk

Promenada w Ustce zyska nowe oblicze? Są wizualizacje

Ustecka promenada może zmienić swój wygląd. Jest nowa...

Adrian Kasprzycki
22 czerwca 2026 - 10:46
Uczestnicy rejsu Radia Gdańsk na pokładzie houseboata
Wiadomości

Wypłynęliśmy w rejs Pętlą Żuławską. Słuchaj relacji z pokładu „Seksmisji”

Nasza radiowa załoga rozpoczyna rejs Pętlą Żuławską. Zwodzone...

Adrian Kasprzycki
22 czerwca 2026 - 09:47

ZOBACZ TAKŻE

Sport

Świetny występ Wybrzeża. „To było potrzebne dla widowiska i dla punktów”

2026-06-22
Mateusz Bartkowiak zadebiutował w Wybrzeżu Gdańsk/fot. wybrzezegdansk.pl
Sport

Mateusz Bartkowiak zadebiutował w Wybrzeżu. Celem awans i regularne punktowanie

2026-06-16
(fot. Radio Gdańsk/Piotr Puchalski)
Facet na luzie

Doprowadził reprezentację do ćwierćfinałów MŚ… i został bez kontraktu. Czesław Michniewicz na luzie

2026-05-03
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.