Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Miliony mniej w budżetach gmin. Spór o skutki zmian granic administracyjnych

23 marca 2026 20:21
w Słupsk
A A
Anna Gliniecka-Woś, burmistrz Kobylnicy (fot. Radio Gdańsk/Łukasz Kosik)

Anna Gliniecka-Woś, burmistrz Kobylnicy (fot. Radio Gdańsk/Łukasz Kosik)

Kobylnica, gmina Ustka i Nowa Wieś Lęborska z mniejszą subwencją. Samorządy, które najpierw straciły tereny na rzecz swoich sąsiadów, teraz nie dostaną pieniędzy.

Ministerstwo Finansów pozbawiło gminę Kobylnica ponad 8 mln zł. Chodzi o dochody z tytułu PIT i CIT w związku ze zmianą granic i utratą przez samorząd sołectwa Bolesławice, które od stycznia tego roku należy do Słupska.

– Mamy podpisane umowy, zobowiązania i konkretne obowiązki wobec mieszkańców. Odebranie nam tych środków to zagrożenie dla stabilności budżetu – informuje burmistrz Kobylnicy Anna Gliniecka-Woś, która dodaje, że przy 141-milionowym budżecie odebranie takiej kwoty będzie oznaczać rezygnację z niektórych inwestycji i działań.

Zdaniem urzędników fundusze zostały odebrane pomimo wcześniejszych zapewnień ze strony rządu, że w tym roku budżetowym do tego nie dojdzie.

– Będziemy starać się o to, aby zostało to rozłożone w czasie. Nie dość, że straciliśmy Bolesławice, w które zainwestowaliśmy miliony złotych, za co nadal płacimy raty kredytowe, to jeszcze teraz z budżetu wyciąga się tak gigantyczną sumę – wyjaśnia przewodniczący Rady Miejskiej w Kobylnicy Janusz Kaszowski.

KOBYLNICA CHCE WYJAŚNIEŃ

Gmina Kobylnica zwróci się do Ministerstwa Finansów o wyjaśnienia i szczegółową analizę zasadności tych zmian w tak późnym terminie.

– Przez takie działanie wszystkie inwestycje są w zasadzie zagrożone: szkolnictwo, służba zdrowia, centrum kultury – nie mówiąc już o wydatkach na naprawę dróg czy infrastruktury. Jest to dla nas szok i ogromne wyzwanie, aby zachować płynność finansową – wyjaśnia przewodnicząca komisji budżetu Iwona Drapalska-Krawczyk.

Władze Kobylnicy domagają się wyjaśnień, z czego wynika tak duża zmiana. Nie mogą zaakceptować sytuacji, w której w styczniu potwierdza się jedne kwoty, a w marcu przedstawia zupełnie inne.

– Nie możemy również zgodzić się na to, by skutki decyzji administracyjnych – w tym zmiany granic – były rozliczane z opóźnieniem kosztem jednej gminy. Takie podejście podważa poczucie sprawiedliwości i równego traktowania samorządów – zaznacza Mirosław Przybył, przewodniczący komisji skarg i wniosków z gminy Kobylnica.

INNE GMINY RÓWNIEŻ STRACĄ

Milion złotych mniej w budżecie będzie miała również gmina Nowa Wieś Lęborska. Gmina Ustka nie otrzyma 2,4 mln zł. Szymon Medalion, wójt Nowej Wsi Lęborskiej, przekonuje, że prawo regulujące zmiany granic administracyjnych jest niesprawiedliwe i trzeba je szybko zmienić.

– Nie partycypujemy na równych zasadach w tym procesie. Jesteśmy atakowani – miasta zabierają nasze najcenniejsze tereny, co niesie za sobą negatywne konsekwencje finansowe. Pismo, które otrzymałem z Ministerstwa Finansów, to kolejny cios w nasz samorząd – chodzi o udział w subwencji ogólnej i PIT-ach, przez co od teraz będziemy mieli ponad milion złotych mniej w budżecie – wskazuje wójt.

Samorządy będą wnioskować do rządu o wsparcie lub obiecane wcześniej rekompensaty, które do tej pory nie zostały wypłacone. Mniejsze subwencje, jak wskazują samorządowcy, oznaczają rezygnację z inwestycji i wydatków bieżących.

Dziennikarz Radia Gdańsk zwrócił się w tej sprawie do Ministerstwa Finansów. Czekamy na odpowiedź.

Łukasz Kosik/puch

Tagi: Anna Gliniecka-WośdofinansowanieKobylnicaŁukasz KosikNowa Wieś LęborskaUstkazmiana granic

REKLAMA

NAJNOWSZE

Zatrzymanie podejrzanego o groźby i znieważenie na tle narodowościowym obywatelki Ukrainy pseudokibica z Trójmiasta. Trzech mężczyzn stoi tyłem do obiektywu; środkowy z nich, ubrany w zieloną koszulkę i ciemne spodenki, ma ręce spięte z tyłu i jest prowadzony przez dwóch pozostałych mężczyzn. Twarze wszystkich osób na zdjęciu zostały mocno rozmyte w celu ochrony tożsamości. Po lewej stronie widoczny jest fragment ceglanej ściany oraz niebieski kosz na śmieci.
Trójmiasto

Trójmiejski pseudokibic zatrzymany za znieważenie kasjerki z Ukrainy. Szef MSWiA: „Zero tolerancji dla agresji” [FILM]

Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości i Komendy Wojewódzkiej...

Piotr Puchalski
26 czerwca 2026 - 23:48
Widok z lotu ptaka na plac budowy drogi. Na piaszczystym terenie widoczna jest żółta ciężarówka wywrotka oraz pracująca obok niej duża koparka gąsienicowa. Ilustracja do rozpoczęcia przygotowań do budowy obwodnicy Starogardu Gdańskiego
Kociewie

Sąd rozstrzygnął spór o obwodnicę Starogardu Gdańskiego. GDDKiA szykuje się do podpisania umowy

Po roku skarg i odwołań kończą się kłopoty...

Piotr Puchalski
26 czerwca 2026 - 23:29
Zmarł Mieczysław Serafin, wieloletni pracownik Radia Gdańsk (fot. Radio Gdańsk/Włodzimierz Raszkiewicz)
Wiadomości

Nie żyje Mieczysław Serafin, wieloletni dziennikarz i pracownik Radia Gdańsk

Zmarł Mieczysław Serafin, wieloletni dziennikarz związany z gdańską...

Piotr Puchalski
26 czerwca 2026 - 22:34

ZOBACZ TAKŻE

Na zdjęciu uczestnicy Konferencji na Rzecz Odbudowy Ukrainy
Trójmiasto

Zakończyła się Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy. Podpisano porozumienia na kwotę 10 mld euro

2026-06-26
Dwaj robotnicy w pomarańczowych strojach odblaskowych i niebieskich kaskach pracują o zmierzchu na pasie zieleni przy ulicy 3 Maja w Gdańsku. Mężczyzna na pierwszym planie zwija grubą stalową linę, a drugi robotnik w tle trzyma przewód. W tle widoczna jest jezdnia z jadącymi samochodami, klasyczny gmach budynku oraz żółty znak ostrzegawczy z tramwajem. Zdjęcie ilustruje utrudnienia dla pasażerów z powodu remontu Węzła Hucisko - zmiany rozkłady jazdy tramwajów i autobusów w Gdańsku od soboty, 27 czerwca
Trójmiasto

Przebudowa Węzła Hucisko w Gdańsku. Od soboty zmiany w rozkładach jazdy tramwajów i autobusów

2026-06-26
Na zdjęciu uczestnicy przekazania radionadajnika podziemnej Solidarności
Trójmiasto

Radionadajnik podziemnej „Solidarności” trafił do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. To jedyny taki egzemplarz w Polsce

2026-06-26
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.