Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Łosie pływają w Sobieszewie – nasi słuchacze robią im zdjęcia

21 lipca 2015 10:53
w Kawałek Świata i Herbata
A A
https://radiogdansk.pl/images/BNP_PodajZmiane_Mapa.png

Łoś w Sobieszewie i to płynący Wisłą – świadkiem takiej sytuacji był Andrzej Szuksztul i jego znajomi. Pan Andrzej wybrał się z kolegą i dziećmi do Rezerwatu Ujście Wisły. Chcieli pooglądać foki. Tymczasem zobaczyli młodego łosia przepływającego ujściem rzeki. Wycieczka szybko weszła na platformę widokową i przez dłuższy czas z ukrycia obserwowała zwierzę. Młody łoś najpierw płynął na wschodni brzeg. Tam jednak zobaczył ludzi i zawrócił. Jednym słowem przepłynął rzekę w jedną i drugą stronę, po czym wyszedł na brzeg na Wyspie Sobieszewskiej i skierował się do lasu. Jak przypuszcza Pan Andrzej, łoś z natury wędrowne zwierzę, podejmie podróż przez Wisłę następnego dnia. Łosie, zwierzęta uwielbiające bagienne i podmokłe tereny, wędrują najczęściej wzdłuż cieków wodnych.

Łoś, chociaż to wielkie zwierzę osiągające pól tony wagi, doskonale pływa. Jak mówi Roman Wasilewski – specjalista do spraw gospodarki łowieckiej z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku – przepłynięcie dystansu nawet 20 kilometrów nie jest dla tego zwierzęcia wyczynem. Łosie też nieźle nurkują. Przebywają pod wodą nawet do 50 sekund.

Na Pomorzu z roku na rok łosi przybywa. Wg ostatnich liczeń z marca tego roku jest ich w naszym regionie około 260 sztuk. 90 procent „naszych” łosi mieszka na Żuławach i w okolicach Kwidzyna. Dla Romana Wasilewskiego widok pływającego w Wiśle łosia nie jest czymś nadzwyczajnym. Leśnik szacuje, że w wyniku wzrostu populacji łosie będziemy spotykali coraz częściej. W ostatnich dwóch latach dwukrotnie odnotowano przypadki pojawienia się tych zwierząt na autostradzie A1. Na obwodnicy Trójmiasta były dwie kolizje, które skończyły się śmiercią zwierząt.

wrasz

O łosiach więcej usłyszeć było można na antenie Radia Gdańsk w środę 22 lipca 2015 o godzinie 21.05. W audycji „Kawałek Świata i Herbata” poświęconej tym zwierzętom gościem Włodka Raszkiewicza był Roman Wasilewski. Specjalista do spraw gospodarki łowieckiej z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku uważa, że powinno się zezwolić na odstrzał łosi, populacja zwierząt jest już bardzo wysoka. Posłuchaj audycji. http://blogi/Raszkiewicz/herbata-los.mp3 Na zdjęciach, jak podkreśla autor Andrzej Szuksztul, wykonanych z daleka, żeby nie płoszyć zwierzęcia, łoś przepływający Wisłę u ujścia rzeki i wychodzący na brzeg w Sobieszewie.

łoś 4-00100000 banerkontakt

Tagi: przyrodazwierzęta

REKLAMA

NAJNOWSZE

Nie odbędzie się X Żeglarska Parada Świętojańska - poinformował Pomorski Związek Żeglarski. Nz. piąta edycja parady (fot. Mateusz Ochocki / KFP)
Trójmiasto

Nie odbędzie się jubileuszowa parada żeglarska w Gdyni. Organizatorzy podają powód

Planowana na sobotę, 27 czerwca, jubileuszowa X Żeglarska...

Piotr Puchalski
23 czerwca 2026 - 22:25
Sesja Rady Miasta (Fot. Radio Gdańsk/Michał Karcz)
Trójmiasto

Kontrowersje ws. sesji absolutoryjnej w Gdańsku. Chodzi o udział mieszkańców w debacie

Stowarzyszenie Kocham Gdańsk chce wyjaśnień w sprawie kolejności...

Adrian Kasprzycki
23 czerwca 2026 - 21:32
Umundurowany policjant w białej czapce z daszkiem i żółtej kamizelce z napisem "POLICJA" kieruje ruchem drogowym w centrum Gdańska. Stoi tyłem, zwrócony twarzą w lewo. W tle widać samochód osobowy wjeżdżający na skrzyżowanie dróg w Gdańsku. W mieście będą obowiązywać zmiany w organizacji w ruchu w związku z Konferencją na rzecz Odbudowy Ukrainy
Trójmiasto

Gdańsk: od środy utrudnienia w związku z Konferencją na rzecz Odbudowy Ukrainy

Od środy do piątku w Gdańsku będą obowiązywać...

Piotr Puchalski
23 czerwca 2026 - 21:01

ZOBACZ TAKŻE

Słonica Katka
Trójmiasto

Katka z gdańskiego zoo nie żyje. Była najstarszą słonicą w Europie

2026-06-17
Ptak znaleziony podczas akcji obrączkowania (Fot. Nadleśnictwo Kartuzy, Lasy Państwowe)
Kaszuby

Miały go zjeść, a otoczyły opieką. Pisklak myszołowa na Kaszubach „wychowywany” przez bieliki

2026-06-10
Policjanci z Sopotu zaopiekowali się gryzoniem (fot. KMP w Sopocie)
Trójmiasto

Maluch w opałach. Chomik „skradł” serce policjanta

2026-06-09
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.