Wypalenie zawodowe to proces, który może trwać wiele miesięcy. Początkowo pracownik odczuwa zmęczenie, potem dochodzi brak entuzjazmu i satysfakcji z wykonywanych zadań. Osoba wypalona może też zmienić się w stosunku do kolegów z pracy, staje się niedostępna, wycofana – mówiła w Radiu Gdańsk psycholog i coach Danuta Rocławska, specjalistka od motywacji i wypalenia zawodowego. Jej zdaniem wypalenie zawodowe częściej dotyczy pewnych grup pracowników jak menadżerowie, osoby zajmujące się sprzedażą, pracujące pod presją czasu i wyników, a także w interakcji z innymi np. pracownicy ochrony zdrowia.
– To bardzo poważny stan. Znam osoby, które nie otrzymały pomocy na czas i były w stanie wymagającym psychoterapii a nawet leczenia psychiatrycznego.
Fot. Archiwum prywatne
Psycholog mówiła także, czym różni się wypalenie zawodowe od depresji. – To nie są równoznaczne sytuacje. Różnica polega na tym, że osoby z depresją nie cieszy nic, natomiast osoba w stanie wypalenie zawodowego może czerpać satysfakcję z innych działań, poza tymi zawodowymi – tłumaczyła Danuta Rocławska.