Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Bezpieczeństwo energetyczne Polski bez rosyjskiego gazu. „Podobno nie powinniśmy się martwić”

5 maja 2022 12:30
w Pomorze Polska Europa
A A
(Fot. Pixabay)

(Fot. Pixabay)

27 kwietnia Gazprom zakręcił Polsce i Bułgarii kurki z gazem. Powodem była odmowa płacenia za błękitne paliwo w rublach. O bezpieczeństwie energetycznym Polski w obecnej sytuacji Robert Silski rozmawiał z dr. Markiem Szymańskim, ekonomistą z WSB Gdańsk.

Dr Marek Szymański podkreślał, że na razie nie ma powodów do szczególnego niepokoju. – Podobno nie powinniśmy się martwić, bo z jednej strony mamy już, jak się zdaje, uruchomione połączenie z Litwą, która uniezależniła się od rosyjskiego gazu, a wszystko, co wykorzystuje, sprowadza przez Kłajpedę i zasila pozostałe państwa bałtyckie. Deklaracje są takie, że jeśli nie będzie poważnych problemów na kierunku bardziej północnym od Litwy, to jej mieszkańcy bardzo chętnie podzielą się z nami swoim gazem. Po drugie mamy już słynny gazoport w Świnoujściu, który jest w stanie zaspokoić nasze bardzo poważne deficyty związane z decyzją Gazpromu. I w końcu gdzieś pod koniec tego roku będziemy mieli także rurę bałtycką, która docelowo ma mieć przepustowość połowy zapotrzebowania Polski. Ale początek będzie trochę bardziej skromny. Kolejne kierunki to oczywiście połączenia z naszymi sąsiadami od zachodu i południa – wskazywał.

Ekspert wyjaśniał też pojęcie gazowej unifikacji, które ostatnio możemy dość często usłyszeć. – Od czasu, kiedy Moskwa zaczęła mocniej grać gazem, pojawiły się pomysły, żeby trochę zunifikować system europejski, aby nie można było grać jednym krajem przeciw drugiemu. Kiedy okazało się, że Rosja bardzo chętnie ominęłaby Ukrainę i Polskę swoją rurą bałtycką Nord Stream, pojawiły się pomysły, żeby zunifikować energetyczne systemy gazowe państw bałtyckich. Wtedy powstały te wszystkie połączenia, które pozwalają tłoczyć gaz w kierunku nieoczywistym, na przykład z Zachodu, z Niemiec na Wschód, do Polski. Nieoczywistym, czyli troszkę innym niż tradycyjny, kiedy to z krajów dawnego bloku radzieckiego wpadał do nas gaz jamalski, który z Polski płynął dalej do Niemiec. Teraz mamy system, w którym nie można tak łatwo odciąć jednego czy dwóch krajów od dostaw rosyjskich, bo okazuje się, że w ramach współpracy europejskiej kraje zagrożone takimi decyzjami będą w stanie pozyskiwać gaz z innych źródeł. Dość istotne jest także, skąd ten gaz pochodzi. Litwa się uniezależniła, ale o Niemczech już takich dobrych informacji nie mamy, więc gdyby w tej chwili Gazprom obraził się również na odbiorców z tego kraju, to technicznie byłoby troszkę gorzej – mówił.

https://radiogdansk.pl/wp-content/uploads/2022/05/ppe05052022.mp3

MarWer

Tagi: bezpieczeństwoekonomiagazMarek SzymańskiPomorze Polska EuropaRobert Silski

REKLAMA

NAJNOWSZE

Morska farma wiatrowa Baltic Power. Szerokie ujęcie przedstawiające morską farmę wiatrową na otwartym morzu. Na pierwszym planie widoczna jest ciemnoniebieska, lekko pofalowana powierzchnia wody. W oddali, na linii horyzontu i przed nią, wznosi się kilkanaście białych turbin wiatrowych. Jedna z nich, usytuowana po prawej stronie kadru, znajduje się bliżej i jest wyraźniejsza, podczas gdy pozostałe są rozproszone w tle i maleją wraz z odległością. Nad horyzontem rozciąga się jasnobłękitne, lekko zamglone niebo. Po lewej stronie, na samym skraju kadru w oddali, majaczy zarys małej platformy morskiej
Region

Morska farma wiatrowa Baltic Power z 50 zainstalowanymi turbinami

Na morskiej farmie wiatrowej Baltic Power zainstalowano 50...

u.adahs
23 czerwca 2026 - 07:15
Dwie osoby siedzą przy drewnianym stole prezydialnym w zabytkowej sali obrad Rady Miasta Chojnice o ciemnych, bogato rzeźbionych drewnianych ścianach. Po lewej stronie siedzi kobieta o blond włosach w białej sukience, patrząca w stronę obiektywu. Po prawej stronie siedzi uśmiechnięty burmistrz Chojnic Arseniusz Finster po otrzymaniu absolutorium i wotum zaufania. Burmistrz jest w białej koszuli z krótkim rękawem. Przed nimi na stole znajdują się mikrofony, dokumenty, długopis oraz butelka wody
Kaszuby

Burmistrz Chojnic Arseniusz Finster po raz 27. z absolutorium i wotum zaufania

Radni Chojnic większością głosów udzielili burmistrzowi Arseniuszowi Finsterowi...

Piotr Puchalski
22 czerwca 2026 - 21:04
Grupowe zdjęcie uczestników, pracodawców i przedstawicieli władz Gdańska na scenie Instytutu Kultury Miejskiej podczas gali 24. edycji programu Wakacyjny Staż
Trójmiasto

Od studenckiego Radia MORS do Radia Gdańsk. Laureatka miejskiego programu rozpoczyna staż

1390 studentów i absolwentów ubiegało się o 261...

k.pius
22 czerwca 2026 - 20:22

ZOBACZ TAKŻE

Ryszard Świlski, Anna Górska i Jarosław Sellin rozmawiali o sprawie odebrania orderu orła białego wołodymyrowi zełenskiemu
Strefa Politycznie Kontrolowana

„Nikt nie jest wygrany”. Politycy o odebraniu orderu Zełenskiemu

2026-06-22
Podsumowanie akcji edukacyjnej „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie” w siedzibie WOPR w Sopocie. Widać grupę osób, w tym kilku mężczyzn w mundurach (straży miejskiej, policji i straży pożarnej), stojącą na zewnątrz przed niebieskimi namiotami i budynkiem. W tle, po prawej stronie znajduje się biały samochód dostawczy z napisem "POLICJA". Na pierwszym planie widać z boku fragment plakatu z rysunkową postacią
Trójmiasto

„Aktywni Błękitni” W Sopocie podsumowano siódmą edycję programu

2026-06-18
Dwie uśmiechnięte kobiety w średnim wieku stoją obok siebie, obejmując się ramionami, przed ścianą z logo „Radio Gdańsk”. Kobieta po lewej to redaktor Anna Rębas - ma krótkie, jasne włosy, ubrana jest w marynarkę w ciemnym kolorze, jasną koszulę i naszyjnik. W lewej ręce trzyma kalendarz z obrazkiem. Kobieta po prawej to dr Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska - również ma krótkie jasne włosy, ubrana jest w kolorową bluzkę z wzorami. W prawej ręce trzyma pudełko z puzzlami, na którym widnieje miniatura muralu na 80-lecie radia Gdańsk (postaci starszej kobiety i chłopaka, być może wnuka, którzy słuchają radia). Obie kobiety wydają się być w dobrym nastroju. Tło stanowi niebieska ściana z powtarzającym się logo „Radio Gdańsk” w białym kolorze
Srebrne pokolenie

Wakacje bez ryzyka. Porady dla seniorów na lato: dieta, ochrona przed upałem, wsparcie

2026-06-18
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.