Ogród i działka oraz zbliżający się długi weekend to doskonała okazja do zażycia odrobiny aktywności fizycznej. Lekarze są zgodni, że praca w ogrodzie lub na działce przyczynia się do wzrostu aktywności fizycznej w każdym wieku, a szczególnie wśród seniorów, przyczyniając się do poprawy ich samopoczucia i zdrowia. Naukowcy przebadali 121 ogrodników i 63 ich sąsiadów, którzy nie mają działek. Ponad 60 procent osób pracujących na działkach miało stan zdrowia dużo lepszy, niż osób niepracujących w ogrodzie. Praca w ogrodzie korzystnie działa na zdrowie. Naukowcy odkryli, że kobiety w wieku 50 lat i powyżej, które aktywnie pracują w swoich ogródkach, miały większą gęstość kości niż osoby nie będące aktywne fizycznie.
Okazuje się, że praca w ogrodzie należy do ćwiczeń oporowych, które zostały udokumentowane jako pomagające utrzymać wytrzymałość kości i chronić przed osteoporozą. Ćwiczenia oporowe zwiększają siłę mięśni, poprawiają wytrzymałość ścięgien i więzadeł, redukują ilość tkanki tłuszczowej. Zwiększają też masę mięśniową, obniżają poziom cholesterolu, poprawiają tolerancję glukozy i wrażliwość na insulinę. Ważne, by mieć coś dla siebie, zajęcie, które odpręży, zrelaksuje oraz da poczucie małych, osobistych sukcesów. A jakie są korzyści z działki?
Nie tylko wypełnia czas wolny seniora, ale również dają szansę na to by na działce zasadzić i wyhodować zdrowe warzywa i owoce. Niepryskane i bez chemii.
Działka jest doskonałym miejscem do wyciszenia się i wypoczynku. A jeśli ktoś nie ma działki? Co zrobić? Gdzie szukać aktywności i jak się do niej zabrać po zimie?
Przed wyjazdem na majówkę z dr Dagmarą Wiewiórkowską-Garczewską nie tylko o aktywności na przysłowiowej działce rozmawiała Anna Rębas.