Co należy do zadań trenera pracy, jakiego wsparcia udziela pracownikowi z niepełnosprawnością? O tym mówili Aleksandra Pakólska, pedagożka, członkini zarządu Stowarzyszenia Na Drodze Ekspresji, dyrektorka Akademii Don Kichota w Sopocie oraz Patryk Zdrojewski, trener pracy, działający w ramach Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
– Wsparcie trenera pracy trwa tak długo, jak potrzebuje tego uczestnik programu- mówił Patryk Zdrojewski. Tłumaczył, że jego zadaniem jest m.in. wyjaśnienie pracownikowi z niepełnosprawnością jego zadań i pomoc w integracji z zespołem, a także np. dotarcie do zakładu pracy.
– Trenerzy działają w ramach otwartego rynku pracy. Jesteśmy z uczestnikiem od pierwszych rozmów dotyczących zatrudnienia, poprzez tzw. próbki pracy, staże i praktyki, naukę trasy dojazdu do pracy aż do momentu zatrudnienia, a nawet w trakcie wykonywania pracy, jeśli jest taka potrzeba.
Aleksandra Pakólska mówiła z kolei, że sopocka Akademia Don Kichota zatrudnia osoby z niepełnosprawnością. – Mamy na przykład pana, który dba o czystość w naszej placówce. To osoba korzystająca ze wsparcia trenera pracy.