W poniedziałek w Gdyni zaczyna się 49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. W tym roku Radio Gdańsk wraca do tradycji przyznawania nagrody Złotego Klakiera. Otrzyma ją film, który będzie najdłużej oklaskiwany.
Festiwalowe studio Radia Gdańsk od poniedziałku do soboty gościć będzie ludzi kina, aktorów, reżyserów, scenarzystów, organizatorów. Wydarzenia relacjonować będziemy na naszej antenie oraz na stronie internetowej.
ZNÓW PRZYZNAMY ZŁOTEGO KLAKIERA
W tym roku znów oddajemy sprawczość publiczności, która swoimi oklaskami zadecyduje o tym, kto otrzyma nagrodę Złotego Klakiera. Nagroda pozaregulaminowa przyznawana była przez Radio Gdańsk od roku 1994 reżyserom, których filmy otrzymały najdłuższe owacje w czasie pokazów w konkursie głównym festiwalu.
W roku 2018 Radio Gdańsk wycofało się z przyznania Złotego Klakiera. Decyzję podjął ówczesny prezes zarządu radia. Oficjalnym powodem była sytuacja „uniemożliwiająca obiektywną ocenę prawidłowości przeprowadzonych pomiarów”. Według części dziennikarzy był to pretekst, bo wyróżniony miał zostać nowy film Wojciecha Smarzowskiego, „Kler”. Przeciwko decyzji prezesa zaprotestowało kilkudziesięciu pracowników Radia Gdańsk. Wystosowali list otwarty, w którym krytykowali decyzję kierownictwa.
Nagrody nie przyznano też w 2020 roku. Powodem była pandemia koronawirusa. Festiwal odbywał się wówczas zdalnie wyłącznie dla branży filmowej. W 2022 roku zrezygnowano z przyznawania Złotego Klakiera. Zastąpiła go nagroda za efekty dźwiękowe. W tym roku na 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Radio Gdańsk wraca do tradycji wręczania nagrody dla najdłużej oklaskiwanego filmu.
FESTIWALOWE STUDIO RADIA GDAŃSK
W tym roku filmy będą prezentowane w 12 salach w Gdyńskim Centrum Filmowym, Teatrze Muzycznym, gdzie stanie festiwalowe studio Radia Gdańsk, i kinie Helios w Gdyni. Do konkursu głównego zakwalifikowano 16 filmów. W ramach festiwalu, oprócz pokazów, odbędą się konferencje, spotkania i wystawy. Na bieżąco relacjonować je będą nasi dziennikarze Magda Manasterska, Tatiana Slowi i Tomasz Żółtowski. Ich relacje usłyszymy na żywo w czasie wejść antenowych. Informacje podawać będziemy także w serwisach informacyjnych Radia Gdańsk oraz w specjalnych wydaniach audycji kulturalnych.
FESTIWALOWE WYDANIA AUYCJI
W poniedziałek o godz. 8:30 zaczniemy od rozmowy Kuby Kaługi z „Gościem Radia Gdańsk” Joanną Łapińską – dyrektor artystyczną Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Tego samego dnia o godzinie 18:10 zapraszamy na specjalne wydanie programu „Magia Kina” prowadzone przez Tomasza Żółtowskiego.
We wtorek po godzinie 13:00 usłyszeć będzie można „Więcej serca, mniej barier”, w którym Tatiana Slowi porozmawia o sztuce filmowej, skupiając się na wątkach ograniczania wykluczenia w dostępie do kultury i możliwości kreacji. O godzinie 17:35 o Gwiazdach Festiwalu opowie Magda Manasterska.
W środę od 12 do 15 Magda Manasterska poprowadzi program ze studia festiwalowego Radia Gdańsk. O godz. 12:40 zacznie się festiwalowe „Jestem z Pomorza”, prowadzone także przez Magdę Manasterską. Po godzinie 18:00 Tomasz Żółtowski podejmie temat kina w magazynie „Dobry Wieczór z Kulturą”.
W czwartek kinomaniacy będą mogli posłuchać nadawanego z Gdyni programu „Magia Kina” prowadzonego przez Tomasza Żółtowskiego.
W piątek o godzinie 14:10 zacznie się audycja „Najlepsze, bo Pomorskie” Magdy Manasterskiej. O godzinie 21:35 w „Tyglu Kulturalnym Radia Gdańsk” usłyszymy znów Tomka Żółtowskiego. Dowiemy się wówczas, kto podbił serca publiczności i otrzyma Złotego Klakiera.
W sobotę emitowane będzie kolejne wydanie specjalne „Magii Kina”, w którym usłyszymy podsumowanie festiwalu.
ZAGLĄDAJCIE NA RADIOGDANSK.PL
Zapisy audycji oraz dodatkowe informacje i zdjęcia z festiwalu będzie można znaleźć także w codziennych relacjach na stronie radiogdansk.pl. Bądźcie z nami, wspólnie przeżywajmy to niesamowite święto kina, którym z pewnością będzie festiwal. Kto zdobędzie Złotego Klakiera? Odpowiedź na to pytanie dadzą oklaski gości 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
FILMY NAGRODZONYE ZŁOTYM KLAKIEREM
- 1994 rok – Dorota Kędzierzawska za film „Wrony”
- 1995 rok – Juliusz Machulski za „Girl Guide”
- 1996 rok – Krzysztof Zanussi za „Cwał”,
- 1997 rok – Juliusz Machulski za „Kilera” (najdłużej oklaskiwany film)
- 1998 rok – Jacek Bromski za „U Pana Boga za piecem”
- 1999 rok – Marek Kondrat za „Prawo ojca” (najdłużej oklaskiwany film)
- 2000 rok – Janusz Morgensten za „Żółty szalik”
- 2001 rok – Robert Gliński za „Cześć Tereska”
- 2002 rok – Wojciech Wójcik za „Tam i z powrotem”
- 2003 rok – Jan Jakub Kolski za „Pornografię”
- 2004 rok – Magdalena Piekorz za „Pręgi”
- 2005 roku– Jan Kidawa-Błoński za „Skazanego na bluesa”
- 2006 roku – Michał Kwieciński za „Statystów”
- 2007 rok – Dorota Kędzierzawska za „Pora umierać” (czas: prawie 8 minut)
- 2008 rok – Magdalena Piekorz za „Senność”
- 2009 rok – Jacek Boruch za „Wszystko, co kocham”
- 2010 rok – Jan Kidawa-Błoński za „Różyczkę” (najdłużej oklaskiwany film)
- 2011 rok – Wojciech Smarzowski za film „Róża”
- 2012 rok – Waldemar Krzystek za „80 milionów”
- 2013 rok – Maciej Pieprzyca za „Chce się żyć”,
- 2014 rok – Łukasz Palkowski za „Bogów”
- 2015 rok – Marcin Bortkiewicz za „Noc Walpurgi”
- 2016 rok – Mariusz Gawryś za „Sługi Boże”
- 2017 rok – Łukasz Palkowski za „Najlepszego”
- 2018 rok – Nagrody nie przyznano. Decyzję podjął ówczesny prezes zarządu radia. Oficjalnym powodem była sytuacja „uniemożliwiająca obiektywną ocenę prawidłowości przeprowadzonych pomiarów”.
- 2019 rok – Maciej Pieprzyca za „Ikara. Legendę Mietka Kosza”
- 2020 rok – Nagrody nie przyznano – powodem była pandemia koronawirusa. Festiwal odbywał się zdalnie wyłącznie dla branży filmowej
- 2021 rok – Piotr Domalewski za film „Hiacynt”.
- W 2022 roku zrezygnowano z przyznawania Złotego Klakiera, zastąpiła go nagroda za efekty dźwiękowe.
- W 2024 roku Radio Gdańsk wraca do tradycji wręczania nagrody dla najdłużej oklaskiwanego filmu.
Puch