ONICO Gdynia Półmaraton z rekordową frekwencją

e3297527eaeab2e3293ab5a13a702c39 L

Druga edycja gdyńskiego półmaratonu za nami. Bieg ukończyło 5857 biegaczek i biegaczy, co jest nowym, półmaratońskim rekordem frekwencji na Pomorzu. Liczba uczestników dzisiejszych zawodów była imponująca. Zgłosiło się 6883 chętnych, z czego 6161 odebrało pakiety startowe.

Na starcie pojawiło się nieco ponad 6000 osób, a linię mety przekroczyło 5857 miłośników biegania. Rok temu liczba uczestników wyniosła 4125 osób, więc wynik zdecydowanie został poprawiony.

Tym samym ONICO Gdynia Półmaraton jest od dzisiaj najliczniejszym półmaratonem w województwie pomorskim. Frekwencja pomorskich półmaratonów na przestrzeni ostatnich pięciu lat – przedstawia się następująco:

DOMINACJA AFRYKAŃSKICH BIEGACZY

Warunki do biegania w Gdyni nie należały do najłatwiejszych. Niska temperatura wynosząca 4,5 stopnia wraz z wiatrem, utrudniały wielu biegaczom pokonywanie kolejnych kilometrów na trasie.

Od początku startu uformowała się grupa liderów, z kenijsko-etiopską elitą w składzie Mengistu Gezaeghne Zelalem, Hilary Kiptum Kimayo i Bernard Matheki oraz Tomaszem Grycko. Zgodnie z przewidywaniami to Afrykańczycy nadawali tempo, choć polski zawodnik uważnie przyglądał się ich poczynaniom.

W połowie stawki walka o zwycięstwo toczyła się między Mengistu Gezaeghne Zelalem i Hilary Kiptum Kimayo, aby ten pierwszy od 16 km zaczął samotną szarżę do mety, kończąc bieg ostatecznie z czasem 1:02:55. Drugi z Kenijczyków na mecie zameldował się z wynikiem 1:03:21, a minutę później bieg ukończył Bernard Matheki.

Najlepszy z Polaków Tomasz Grycko wbiegł na metę przy ogromnym aplauzie publiczności z nowym rekordem życiowym 1:05:20. Zawodnik z Władysławowa ostatecznie w Open był czwarty, tracąc do zwycięzcy 2 minuty i 25 sekund.

Wśród pań zwyciężyła faworytka, Marokanka Fatiha Benchatki z czasem 1 godzina, 12 minut i 23 sekundy. Drugie miejsce zajęła Christine Oigo Moraa z wynikiem 1:12:49, a najniższe miejsce na podium przypadło Norweżce Runa Skrove Falch, która uzyskała 1:14:14.

Najwyższe miejsce z Polek zajęła pomorska biegacza  Dominika Nowakowska, która finiszowała z rezultatem 1:16:01.

ZAWODNICY ZADOWOLENI

17264463 719736511519172 8919020940344708005 n                                                                      Fot. Agnieszka Rupińska

Ja biegłem pierwszy raz, więc też mam życiówkę mówił z uśmiechem inny z zawodników. Mój wynik to 1 godzina 38 minut – dodał.

Końcówka trochę dała się we znaki, ale myślałem, że będzie gorzej, bo pierwszy raz biegłem taki dystans – przyznał trzeci zawodnik.

Szczegółowe wyniki można znaleźć  Tutaj.

KIERUNEK KU ORGANIZACJI MISTRZOSTW ŚWIATA W PÓŁMARATONIE  GDYNIA 2020

17352364 1449534325065041 9086761308064976914 n copyFot. Sportografia.pl/Sportevolution.pl

Gdynia walczy o organizację Mistrzostw Świata w Półmaratonie w 2020 roku. Sukces frekwencyjny wróży imprezie sporą przyszłość. Dodatkowo świetna atmosfera, doping kibiców, muzyka na trasie i wiele innych atrakcji dają Gdyni wielkie plusy. Jednak aby tak się stało, organizatorzy powinni ulepszyć kilka niedociągnięć, które powtórzyły się podobnie jak w zeszłym roku – chodzi o zbyt małe przebieralnie czy brak otwarcia namiotu organizacyjnego przed rozpoczęciem biegu.

ONICO Gdynia Półmaraton potwierdził, że nasz region ma wiele imprez biegowych z prawdziwego zdarzenia, czego przykładem jest również: AmberExpo Półmaraton Gdańsk, Kwidzyński Bieg Papiernika, czy Gdańsk Maraton. Pomorscy biegacze mogą być dumni, że nie trzeba daleko wyjeżdżać, aby pobiec w zawodach na wysokim poziomie.

Więcej na temat Onico Gdyna Półmaraton na: gdyniapolmaraton.pl.