Lechia wyrównała zakurzone rekordy i ustanowiła nowy. Flavio Paixao z trzecim w historii derbowym hat-trickiem

4:0 w pierwszej połowie to absolutny rekord derbów Trójmiasta. Nigdy wcześniej nie zdarzyło się, żeby jedna drużyna tak szybko strzeliła cztery gole. Tylko raz w historii taki dorobek udało się uzbierać na przestrzeni całego meczu. Na drugim poziomie rozgrywek, w 1984 roku. Cztery gole w pierwszej połowie to absolutny rekord. Tylko dwa razy zdarzyło się, by jedna z drużyn prowadziła do przerwy dwoma bramkami. Prowadzenie czterema gdańszczanie już raz osiągnęli, ale potrzebowali do tego 70 minut. 21 czerwca 1984 roku, na poziomie II ligi, biało-zieloni wygrali 4:1.

TRZECI HAT-TRICK W HISTORII

Niespełna 34 lata później ten wyczyn powtórzył zespół Piotra Stokowca. Kolejny punkt wspólny między tymi spotkaniami, to hat-trick. Wówczas zaliczył go Jerzy Kruszczyński, tym razem Flavio Paixao, w między czasie nie dokonał tego nikt. Kruszczyński i Flavio jako jedyni mogą pochwalić się taką zdobyczą, ale tylko Polakowi udało się to dwukrotnie – w 1983 i 1984 roku.

TRZECI HAT-TRICK

4:1 to wyrównanie najwyższych zwycięstw w historii derbów. Wszystkie należą do Lechii, ale pozostałe trzy miały miejsce jeszcze w XX wieku. Poza wspomnianym spotkaniem z 1984 roku, było jeszcze wygrana 3:0 z 1983 roku (także hat-trick Kruszczyńskiego) i drugie 3:0 z 1992 roku.

KOLEJNE REKORDY JUŻ ZA TYDZIEŃ?

Rekordy utrzymują się tak długo również dlatego, że przez wiele lat Lechia z Arką mijały się w klasach rozgrywkowych i nie było wielu okazji do rozgrywania derbów. Tym razem na kolejne nie będzie trzeba czekać długo, bo najbliższy pojedynek już w piątek o 18:00 na Stadionie Miejskim w Gdyni.