Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Sportowa majówka w blasku brązu siatkarzy Trefla. Pozostali – zawiedli

7 maja 2018 07:36
w Sport
A A

Przegrany finał Pucharu Polski oraz piąta z rzędu ligowa porażka – to niechlubny bilans majowego weekendu piłkarzy Arki. Jeszcze gorzej wypadła Lechia, która po porażce w Termalicą znowu znalazła się nad pierwszoligową przepaścią.

Piłkarze ręczni Wybrzeża Gdańsk przegrali wysoko mecz z Orlen Wisłą i w perspektywie rewanżu w Płocku szanse na awans do półfinału MP mają tylko teoretyczne. Zawodzą żużlowcy Zdunek Wybrzeża, którzy przegrali trzeci mecz w Nice 1 lidze. Sympatycznie ” majówkę” spędzili tylko siatkarze Trefla

TREFL – BRĄZOWE POŻEGNANIA

Siatkarze Trefla sprawili, że „majówkę” spędziliśmy nie tylko w blasku słońca, ale także brązu. Sezon, którego mogło nie być, zakończył się sukcesami zbliżonymi do największych w historii, tych sprzed trzech lat. Wówczas drużyna Andrei Anastasiego zdobyła wicemistrzostwo oraz Puchar i Superpuchar Polski. Teraz do Pucharu gdańszczanie dorzucili brązowe medale.

Chwała im za to, że nie oglądali się na pieniądze, gdy w przededniu rozgrywek runął budżet. Brawa za cudowną 16-meczową serię zwycięstw. Szacunek za wygranie decydujących piłek w gdyńskim meczu z Jastrzębskim Węglem i olsztyńskim z Indykpolem.

Gdańszczanie zrobili więcej niż mogli i powinni. Zrealizowali plan mega-maximum.

W momencie zwycięskiego zakończenia sezonu „brązowy” i „pucharowy” Trefl przestał istnieć. Nową układankę złoży trener Andrea Anastasi, bezsprzecznie największa gwiazda zespołu. Mateusz Mika, Damian Schulz i Artur Szalpuk mecze w najbliższym sezonie w ERGO Arenie będą rozgrywać już jako goście.

Należy im się szacunek i wdzięczność za to, co zrobili dla Gdańska i dla Trefla. Za to, że nie okazali się niewolnikami kontraktów, które na początku sezonu mogli bez szkody rozwiązać. Z gry wypadł pieniądz, wyparty przez sportowe ambicje i być może sentymenty. „Stopa zwrotu” okazała się adekwatna do stopnia ryzyka. Siatkarze pokazali klasę i otrzymali oferty, których nie wypadało odrzucić. Dzięki temu swą szansę otrzymają Jakubiszak, Niemiec, Majcherski i inni młodzi, którzy mieli szansę podpatrywać  starszych kolegów „jak to się robi”.

PRZEGRANI PIŁKARZE

Nie kupuję wersji, że udział w finale Puchar Polski to spełnienie ambicji piłkarzy Arki. Porażka z Legią to niespełnienie marzeń. W Pucharze Polski zwycięzcą jest tylko ten, kto wznosi trofeum do góry. Paradoksalnie im bliżej tego aktu, tym większy żal. Jeśli decyduje jeden mecz, to istnieje rozwiązanie tylko „zero-jedynkowe”. Wygrany jest tylko jeden, pozostali stanowią jedynie aureolę dla zdobywcy Pucharu.

Przypadku na PGE Narodowym nie było. Arka, która ostatni mecz ligowy wygrała właśnie z Legią, od 31 marca gwałtownie obniżyła loty i przegrała pięć ligowych spotkań z rzędu. Na szczęście było od czego odejmować, dlatego ekstraklasowy byt jest już niezagrożony.

Na skraju pierwszoligowej przepaści znalazła się Lechia. Ten sezon to koszmar i kompromitacja we wszech wymiarach. Trenerska karuzela wywołała zawrót głowy i mdłości, gdy przychodzi oglądać piłkarzy w akcji. „Akcja” to zresztą zbyt górnolotne określenie dla czynności, które wykonują boisku piłkarze w „biało-zielonych” strojach.

Gdyby nie patent na Arkę i komplet punktów w meczach derbowych, to Lechia byłaby dziś nie na skraju, a na dnie przepaści.

I pomyśleć, że to w większości ci sami ludzie, którzy przed rokiem mieli w zasięgu jednego gola mistrzostwo Polski.

ŻUŻLOWCY MAJĄ POD GÓRĘ

To miał być ten sezon. Wciąż zresztą może jeszcze być. Miejsce żużlowego Wybrzeża jest w ekstralidze, Wątpliwości nie mają kibice, tytularny sponsor i trener pamiętający skuteczną walkę o medale MP. Zwątpienie pojawia się, gdy na tor wyjeżdżają zawodnicy. Dominik Kossakowski u progu dorosłości cofnął się w rozwoju. Podobno bardziej od ścigania na torze „rajcują” go inne życiowe atrakcje. Brakuje przesłanek dla tezy, że Michał Szczepaniak odbuduje się w Gdańsku, a Oskar Fajfer lepiej o żużlu opowiada, niż się na nim porusza.

Strzał w Duńczyków okazał się celny, choć rywalizacja o miejsce w składzie, punkty i związane z tym bonusy finansowe dzieje się czasami kosztem dobra wspólnego.

Trener Lech Kędziora stanął przed trudnym zadaniem. Nie chodzi już o to jak skomponować skład, ale o to jak go zmienić, czyli wzmocnić. Pilnie potrzebny jest „nowy” Polak.

Włodzimierz Machnikowski

Tagi: majówkapiłka nożnasiatkówkasportTrefl Gdańsk

REKLAMA

NAJNOWSZE

Nie odbędzie się X Żeglarska Parada Świętojańska - poinformował Pomorski Związek Żeglarski. Nz. piąta edycja parady (fot. Mateusz Ochocki / KFP)
Trójmiasto

Nie odbędzie się jubileuszowa parada żeglarska w Gdyni. Organizatorzy podają powód

Planowana na sobotę, 27 czerwca, jubileuszowa X Żeglarska...

Piotr Puchalski
23 czerwca 2026 - 22:25
Sesja Rady Miasta (Fot. Radio Gdańsk/Michał Karcz)
Trójmiasto

Kontrowersje ws. sesji absolutoryjnej w Gdańsku. Chodzi o udział mieszkańców w debacie

Stowarzyszenie Kocham Gdańsk chce wyjaśnień w sprawie kolejności...

Adrian Kasprzycki
23 czerwca 2026 - 21:32
Umundurowany policjant w białej czapce z daszkiem i żółtej kamizelce z napisem "POLICJA" kieruje ruchem drogowym w centrum Gdańska. Stoi tyłem, zwrócony twarzą w lewo. W tle widać samochód osobowy wjeżdżający na skrzyżowanie dróg w Gdańsku. W mieście będą obowiązywać zmiany w organizacji w ruchu w związku z Konferencją na rzecz Odbudowy Ukrainy
Trójmiasto

Gdańsk: od środy utrudnienia w związku z Konferencją na rzecz Odbudowy Ukrainy

Od środy do piątku w Gdańsku będą obowiązywać...

Piotr Puchalski
23 czerwca 2026 - 21:01

ZOBACZ TAKŻE

Dwóch młodych mężczyzn pozuje do zdjęcia na tle trawiastego boiska z bramką w słoneczny dzień. Mężczyzna po lewej nosi okulary przeciwsłoneczne i zieloną koszulkę w paski, a mężczyzna po prawej ma ciemne, kręcone włosy i granatowy t-shirt. To Karol Pius z Radia Gdańsk oraz Miłosz Sandach z drużyny piłkarskiej Chełmianka Gdańsk
Sport

„Chcemy grać w Lidze Mistrzów” założyciel Chełmianki Gdańsk o perspektywach klubu

2026-06-20
Piłkarze Arki podczas pierwszego treningu przed sezonem 2026/2027 (Fot. Radio Gdańsk/Paweł Kątnik)
Sport

Kadrowa rewolucja w Arce Gdynia. Nowy trener i masa odejść

2026-06-17
Czech Marek Jarolim objął funkcję pierwszego trenera Arki Gdynia
Sport

Marek Jarolím nowym trenerem Arki Gdynia

2026-06-17
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.