Przepłynął już Bałtyk, więc spróbował triathlonu. Sebastian Karaś idzie śladami brata [POSŁUCHAJ]

Jest bratem mistrza świata i rekordzisty w podwójnym i potrójnym Ironmanie. Sam przepłynął dystans z Kołobrzegu na wyspę Bornholm. W ten sposób przeszedł do historii.

Pływanie fascynowało go od 8. roku życia. Ma na swoim koncie wiele pływackich osiągnięć. W 2017 roku, w wieku 26 lat dokonał niesamowitego wyczynu. Spędzając w wodzie 28 godzin i 30 minut, przepłynął trasę Kołobrzeg – Bornholm. Udało mu się to, mimo kilku kryzysów. Zmagał się z ogromnym zmęczeniem, bólami mięśni, obtarciami karku oraz zimną wodą. W trakcie tej próby spalił 27 tysięcy kalorii. Nie przespał także dwóch nocy. W ten sposób został pierwszym człowiekiem, który pokonał tę trasę.

To nie była jego pierwsza próba pokonania tego dystansu. Rok wcześniej nie udało mu się ze względu na problemy żołądkowe. Musiał przerwać po 30 kilometrach. Oprócz tego przepłynął bez pianki kanał La Manche, pobijając przy tym rekord Polski. Wywalczył 50 medali Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych. Pobił też wiele rekordów.

SPRÓBOWAĆ CZEGOŚ NOWEGO

Po przygotowaniach do przepłynięcia 100 kilometrów wpław przez Bałtyk, chciał spróbować czego nowego. Wybór padł na triathlon. Do pierwszych startów przygotowywał go starszy brat Robert. Zadebiutował na dystansie olimpijskim w 2018 roku, podczas Elemental Tri Series w Olsztynie. Wówczas zajął drugie miejsce w kwalifikacji generalnej.

Do tego startu przygotowywał się osiem miesięcy. Wtedy rozpoczął treningi biegowe oraz kolarskie. Jego największą bolączką jest bieg. Może to wynikać z jego budowy ciała. Jest ona typowa dla pływaka. Poprzez brak technicznych nawyków wypracowywanych przez lata treningów, właśnie na części biegowej odnotowuje największe straty do czołowych zawodników.

Jednak to mu nie przeszkadza w odnoszeniu sukcesów w nowej dyscyplinie. Zajął m.in.: trzecie miejsce w open oraz I w kategorii wiekowej 25-29 lat na dystansie sprinterskim w trakcie MP Age Group Susz; drugą pozycję w open na zawodach Sprint Triathlon Gdynia.

BIEŻĄCY ROK PEŁEN SUKCESÓW

Obecny rok Sebastian Karaś również może zapisać pozytywnie. Ma za sobą wiele udanych startów. Na początku kwietnia zadebiutował na połówce Ironmana, gdzie uzyskał czas 4:09:24 w Challenge Salou. Dzięki temu wygrał w swojej kategoriwiekowej oraz zajął 31. miejsce w kategorii OPEN. Ten wynik zapewnił mu przepustkę na MŚ w Samorin, gdzie Sebastian Karaś zajął drugie miejsce w swojej kategorii wiekowej i ustanowił nowy rekord życiowy, który wyniósł 4:05:35. Mimo to nie zwalniał tempa i kolejne imprezy również mógł zaliczyć do udanych. Na zawodach Warszawa 5150 po raz kolejny wygrał swoją kategorię wiekową oraz zajął ósme miejsce w OPEN. Z kolei podczas Wtórpol Triathlon w Skarżysku zdobył srebro i jednocześnie ustanowił swój nowy rekord życiowy na dystansie Olimpijskim 1:57:59.

UCZY INNYCH

Oprócz sukcesów jako zawodnik, Sebastian Karaś spełnia się, również w roli trenera. Bogate doświadczenie na basenie oraz wodach otwartych stara się przekazywać innym. Jest założycielem Akademii Pływania Sebastiana Karasia. Ma wieloletnie doświadczenie w szkoleniu pływaków oraz triathlonistów.