Magdalena Czyszczoń w pierwszej dziesiątce w biegu masowym. Odwołany slalom drużynowy [PEKIN 2022 DZIEŃ 16.]

(Fot. PAP/Grzegorz Momot)

Magdalena Czyszczoń początkowo zajęła 11. miejsce w biegu masowym w łyżwiarstwie szybkim. Ostatecznie dyskwalifikacja Chinki – Li Qishi spowodowała, że Polka zakończyła zmagania na miejscu 10. Zdyskwalifikowana została jednak też Karolina Bosiek. Zaplanowany na sobotę drużynowy slalom równoległy narciarzy alpejskich, w którym Polska miała zmierzyć się z Norwegią, nie odbył się z powodu zbyt silnego wiatru.

Początkowo zawody w narciarstwie alpejskim miały rozpocząć się o 4:00. Już dzień wcześniej zdecydowano, że narciarze rywalizację o medale rozpoczną godzinę wcześniej, jednak ostatecznie to również na nic się nie zdało. Zawody ponownie przesunięto na 4:00 czasu polskiego, a następnie 5:00. Kilkanaście minut przed planowanym rozpoczęciem rywalizacji pojawił się komunikat o całkowitym odwołaniu sobotnich zmagań. Następna próba zorganizowania zawodów ma zostać podjęta w niedzielę o 2 w nocy czasu polskiego. Będzie to ostatni dzień ZIO w Pekinie. W rywalizacji biało-czerwoni mieli zmierzyć się z reprezentacją Norwegii.

Przyzwoicie w biegu narciarskim na 28 kilometrów stylem dowolnym zaprezentował się Dominik Bury. Polak ukończył bieg na 30. miejscu ze stratą 4:28.3 minuty do lidera. Drugi z reprezentantów Polski – Mateusz
Haratyk rywalizacje ukończył jako 50., tracąc do zwycięskiego Aleksandra Bolszunowa 8:51.3 minuty.

Zakończyły się zmagania olimpijskie w łyżwiarstwie szybkim. W biegach masowych Polskę reprezentowali Artur Janicki, Zbigniew Brzózka, Magdalena Czyszczoń oraz Karolina Bosiek. Brzózka, który po raz ostatni w karierze wystartował w rywalizacji międzynarodowej oraz Janicki zakończyli zmagania na etapie półfinałów. Więcej emocji przyniósł nam start pań. Bosiek nie udało się dojechać do mety, jednak początkowo została sklasyfikowana na 17. pozycji. Ostatecznie ukarano ją jednak dyskwalifikacją. Czyszczoń zdobyła na premiach 2 punkty, które pozwoliły jej objąć 11. miejsce. Dyskwalifikacja Li Qishi z Chin, która zajmowała miejsce nad Polką, sprawiła, że Magdalena Czyszczoń skończyła w pierwszej dziesiątce.

W niedzielę, 20 lutego odbędzie się ostatni dzień Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Ze startów Polaków czeka nas przełożony drużynowy slalom równoległy narciarzy alpejskich. Następnie igrzyska w wykonaniu biało-czerwonych zwieńczą Izabela Marcisz, Monika Skinder, Weronika Kaleta, Magdalena Kobielusz oraz Karolina Kukuczka, które wystartują w biegach narciarskich na 30 km stylem dowolnym.