Moment chwały futsalistów AZS-u UG. Bramkarz Kacper Zelma bohaterem, akademicy są w ćwierćfinale PP [ROZMOWA]

(fot. Grzegorz Radtke/400mm.pl)

Futsaliści AZS-u UG nie mają łatwego sezonu. W lidze szorują po dnie tabeli i w dotychczasowych 17. spotkaniach zanotowali zaledwie jedno zwycięstwo. Jakież zatem było zdziwienie środowiska halowej piłki w Polsce, kiedy akademicy z Gdańska pokonali Legię Warszawa i awansowali do ćwierćfinału Pucharu Polski.

Ten wynik zaskoczył wszystkich, łącznie z gdańskimi futsalistami. Na Pomorze przyjechał zespół Legii Warszawa, znacznie wyżej sytuowany w ligowej hierarchii. W tym sezonie obie ekipy zespoły mierzyły się już w rundzie jesiennej i wówczas warszawianie gładko wygrali u siebie 3:0.

NOWE TCHNIENIE

Ale puchar to inne granie i taka motywacja przyświecała podopiecznym Wojciecha Pawickiego. Choć jako pierwsi tracili gola, to już po 10 minutach prowadzili 2:1, a w późniejszej fazie spotkania także 3:2, za sprawą goli Mateusza Osińskiego i Macieja Krefta. Gdy goście doprowadzili do wyrównania na 5 sekund przed końcem dogrywki, wydawało się, że podobnie jak w meczu derbowym z Red Devils Chojnice, gdańszczanie polegną po męskiej walce. Ale nic z tych rzeczy. Rzuty karne okazały się prawdziwym popisem Kacpra Zelmy. 22-latek wszedł do bramki w drugiej połowie, dyrygował poczynaniami kolegów w dogrywce, ale prawdziwy popis dał w serii rzutów karnych. Obronił dwa, w tym ten ostatni, w 6. serii. – Zawsze mam drobną analizę tego jak zawodnicy uderzają karne. Podszedł gracz lewonożny, a ja stwierdziłem, że w decydującej serii będzie uderzał na siłę. Wybrałem moją lewą stronę i udało się trafić – komentuje postawę między słupkami Kacper Zelma.

REWANŻ ZA LIGĘ?

Gdańscy akademicy oczekują przeciwnika ćwierćfinałowego, którym będzie AZS Wilanów Warszawa lub Red Dragons Pniewy. Wcześniej jednak podopiecznych Wojciecha Pawickiego czeka arcyważny wyjazd na derbowy mecz ligowy do Lęborka. Wygrana z tamtejszym Teamem, byłaby potwierdzeniem dobrej dyspozycji na początku rundy wiosennej. Dodajmy, że dla klubu jest to historyczny, pierwszy awans do 1/4 finału krajowego pucharu w futsalu.

Z bohaterem pucharowego zwycięstwa, bramkarzem Kacprem Zelmą rozmawiamy o początkach w futsalu, walce o ligowy byt AZS-u i okolicznościach pokonania Legii Warszawa w 1/8 finału. Posłuchaj: