Trzy złota i srebro w rękach Polaków w medalowym wyścigu regat French Olympic Week

(fot. SAILING ENERGY)

Mazurek Dąbrowskiego dwukrotnie podczas regat French Olympic Week. Agata Barwińska, Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki w złocie, Maja Dziarnowska ze srebrem

Bez większych nerwów Polacy przystąpili do medalowego wyścigu French Olympic Week. Agata Barwińska nie miała powodów do obaw. W piątkowy wieczór, po długiej walce na brzegu regaty wygrała przed „medal racem”.

– Wczoraj został złożony na mnie protest, który skończył się o 21:30. Denerwowałam się, ale po wygranej wiedziałam, że dzisiejszy medal race będzie już tylko formalnością. Dzisiaj popłynęłam wyścig bardzo spokojnie, trzymałam się z daleka, żeby nie przeszkadzać innym zawodniczkom w ich walce o medale. Wygrałam French Olympic Week! Jestem bardzo zadowolona!

(fot. SAILING ENERGY)

„JUŻ PO STARCIE WIEDZIELIŚMY, ŻE ZŁOTO BĘDZIE NASZE”

Załoga 49er’a prowadzona przez Pawła Kacprowskiego – Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki – na sobotnią rywalizację założyli jeden plan. Według matematycznych obliczeń, ukończenie ostatniego wyścigu na 9 miejscu dawałoby gdańszczanom pewne złoto. Po falstarcie i dyskwalifikacji francuskiej załogi, polscy żeglarze kończyli wyścig z uśmiechem na ustach, bo złoto mieli już w garści.

– Wyścig się tak ułożył, że dwie załogi, które mogłyby jeszcze nam zaszkodzić wracały się po falstarcie, więc od samego początku byli za nami. Byliśmy nadzwyczaj spokojni, całe regaty pokazywaliśmy się z dobrej strony, także byliśmy świadomi swoich umiejętności.

W medalowym wyścigu świetne popłynął Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki. Na metę wpłynęli na drugiej pozycji i awansowali na 9 miejsce w regatach. Jedno oczko wyżej rywalizację na francuskich wodach zakończyła załoga Mikołaja Staniula i Jakuba Sztorcha.

W rywalizacji skiffów w finałowym wyścigu Aleksandra Melzacka i Sandra Janowiak zajęły 8 miejsce, co nie zmieniło ogólnych wyników. Gdynianki ostatecznie skończyły regaty na 10 lokacie.

ZA MAŁO WIATRU W KLASIE IQFOIL

W kategorii IqFoil nie udało się rozegrać serii finałowej. Słabe warunki wiatrowe spowodowały długie oczekiwanie na plaży. Ostatecznie Maja Dziarnowska równym żeglowaniem przez całe regaty wywalczyła srebrny medal, zaś Maja Kuchta zakończyła francuski tydzień na 9 lokacie.
Najlepiej w kategorii mężczyzn popłynął Maciej Rutkowski, który zajął 4 miejsce, tuż za nim Kamil Manowiecki, zaś 10 był Michał Polak. Julia Damasiewicz awansowała na 8 lokatę w finałach Formula Kite.