Jurny 60-latek. TKKF Neptun Gdańsk świętował jubileusz

(fot. Ministerstwo Sportu i Turystyki)

14 grudnia 1962 roku TKKF Neptun Gdańsk rozegrał pierwszy mecz. Dodajmy, zwycięski – z rezerwami Spójni 71:51. Najwięcej punktów – 23 – zdobył legendarny Andrzej Kąpiński, późniejszy sędzia i prezes POZKosz.

W barwach najstarszego klubu koszykarskiego w Polsce wystąpiło 136 zawodników, wśród nich tak znaczące postaci, jak wspomniany Andrzej Kąpiński, Marian Darna, Andrzej Jezierski, Jan Jargiełło, Zbigniew Felski, Wojciech Oleszkiewicz oraz profesorowie: Janusz Czerwiński i Jerzy Młynarczyk, Michał Bidas, Jerzy Lelonkiewicz, Maciej Zieliński i Wojciech Goliński.

To byli reprezentanci Spójni, Wybrzeża oraz reprezentacji Polski, trenerzy, działacze, sędziowie. Do Neptuna trafiali już po zakończeniu ligowych karier – choć nie do końca, bo w nowym klubie rywalizowali dalej na szczeblu okręgowym. Limity wieku nie obowiązywały, dlatego w rotacji pozostawali nawet 80-latkowie. Aktywność zawodnicza rozciągała się na trzy pokolenia. Tak na przykład dzieło założyciela klubu Andrzeja Kąpińskiego kontynuował jego wnuk Tomasz Brenk.

KLUBOWI REKORDZIŚCI

TKKF Neptun rozegrał 880 meczów. W połowie – dokładnie w 440 – wystąpił Piotr Zygmuntowicz. Ponad 300 występów zaliczyli Mirosław Podolski, Wiesław Sieńko i Marek Szatkowski.

Podolski ponadto jest liderem klasyfikacji strzelców z dorobkiem 6303 pkt. Tuż za nim plasuje się Zygmuntowicz – 6157 pkt.

KRONIKARZ

Równie imponująca jak same liczby jest ich dokładność. To zasługa „strażnika pamięci” – Marka Szatkowskiego. To on zadbał o przetrwanie „Neptuna'” oraz pielęgnowanie legendy. Sam jest mistrzem świata i mistrzem Europy Maxibasketball. Wystąpił w 334 meczach, zdobywając 2396 pkt. Nawet cenniejsze jest jednak pielęgnowanie tradycji, organizowanie meczów i towarzyskich spotkań. To jubileuszowe, wieńczące „60”, odbyło się w połowie grudnia. Klubowy kronikarz opowiedział o wszystkim w audycji „Radio Gdańsk z boisk i stadionów”.