Jaki początek, taki cały rok? AZS AWFiS podsumowuje minione miesiące i gromadzi kolejne medale

(fot. AZS AWFiS)

97 medali mistrzostw Polski, 12 – mistrzostw Europy i dwa medale mistrzostw świata – to osiągnięcia sportowców KS AZS AWFiS w roku 2022. Sportowy rok podsumowano podczas uroczystej gali w sali kongresowej gdańskiej uczelni. Najlepszym sportowcem 2022 roku w Gdańsku została studentka Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Natalia Pamięta.

Nowy rok gdańscy akademicy zaczęli znakomicie. Adam Jakubowski został w Tallinie mistrzem Europy juniorów we florecie W zawodach Pucharu Świata w Kairze seniorska drużyna z Michałem Siessem w składzie zajęła czwarte miejsce. W styczniu bobsleiści Aleksander Boroń I Seweryn Sosna zdobyli w Wirtenbergu srebrny medal Mistrzostw Świata Juniorów w konkurencji 2-Man Bobsleigh U2.

Seweryn jeszcze w listopadzie był lekkoatletą. Biegał 100 m w około 11 sekund. Zbyt wolno, by marzyć o sukcesach na dworze „królowej sportu”. Stąd decyzja o zmianie specjalności.

ŻAGLE, WIOSŁA I FLORET

Wiodące dyscypliny sportu od lat są te same. Medale mistrzostw świata, Europy i Polski przywożą najczęściej i najliczniej żeglarze, wioślarze i floreciści. Szlaki przecierały Sylwia Gruchała, Anna Rybicka, Magdalena Mroczkiewicz i siostry Kryczało oraz Ryszard Sobczak i Cezary Siess – dziś współzarządzający polską szermierką. Adam Korol to ikona gdańskiego wioślarstwa, Piotr Myszka uczestnik wyścigów medalowych podczas ostatnich dwóch igrzysk olimpijskich. Akurat on ma najwięcej podstaw do optymizmu. Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch wygrali międzynarodowe regaty olimpijskiej klasy 49er na hiszpańskiej wyspie Lanzarote. Tuż za podium uplasowała się załoga Dominik Buksak/Szymon Wierzbicki. Z powodów zdrowotnych w zmaganiach nie wzięli udziału Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki. Niezależnie, która załoga będzie nas reprezentować w Paryżu, pojedzie po medal

SPORT POWSZECHNY

Sport powszechny oraz sport dzieci i młodzieży to w tej chwili priorytety działalności akademickiego klubu. W klasyfikacji ogólnopolskiej KS AZS AWFiS awansował na szóste miejsce, najwyższe od lat. Dumy z osiągnięć młodzieży nie kryją prezes Leszek Blanik i dyrektor Maciej Szafran.