Lechia oficjalnie poza Ekstraklasą. Zagłębie wygrywa w Gdańsku 3:1

(Fot. PAP/Adam Warżawa)

Losy Lechii zostały przesądzone. Biało-zieloni zmarnowali ostatnią szansę w postaci meczu z Zagłębiem i ulegli 1:3. Jedynego gola dla gdańszczan zdobył Jarosław Kubicki.

Rzeczywistości istnieją dwie. Jedna, ta sportowa, którą wyznacza tabela. W niej biało-zieloni z Ekstraklasą już się pożegnali. Druga to ta, którą wyznaczyła na razie komisja licencyjna. Ta odmówiła prawa gry na przyszły sezon w Ekstraklasie Piastowi Gliwice. Jeśli ta decyzja by się uprawomocniła, z ligi spadnie Piast i dwie najsłabsze drużyny z tabeli, a na trzecie od końca miejsce Lechia matematyczne szanse ma. Taka opcja mało ma jednak wspólnego ze sportową rywalizacją, a sam Piast czeka na decyzję po odwołaniu.

PROWADZENIE I… TO TYLE

Zaczęło się dobrze, bo jako pierwsza na prowadzenie wyszła Lechia. Podanie od Bassekou Diabaté wykorzystał Jarosław Kubicki, który otworzył wynik spotkania w 16. minucie. Wydawało się, że po raz pierwszy za kadencji Davida Badii Lechia wygra połowę, jednak zawodnikom w biało-zielonych barwach nie udało się udźwignąć presji i już w 40. minucie na tablicy wyników widniał wynik 1:1 po golu Bartosza Kopacza.

Druga połowa to odzwierciedlenie tego, co Lechia prezentuje od kilku spotkań. Większy procent posiadania piłki, więcej ataków oraz strzałów, ale brak skuteczności. Nie brakowało jej z kolei gościom, którzy najpierw wyszli na prowadzenie w 70. minucie po golu Kacpra Chodyny, a następnie dobili i rozwiali wątpliwości, gdy piłkę do siatki w 89. minucie skierował Tomasz Pienko.

Choć Lechia z najwyższą klasą rozgrywkową się żegna, nadal ma do rozegrania trzy spotkania w tym sezonie. Najbliższe odbędzie się w Mielcu, gdzie zawodnikom Davida Badii przyjdzie zmierzyć się ze Stalą. Mecz odbędzie się w niedzielę, 14 maja o godzinie 12:30.

Lechia Gdańsk – Zagłębie Lubin 1:3 (1:1)

Bramki: Kubicki 16′ – Kopacz 40′, Chodyna 70′, Pieńko 89′

Lechia Gdańsk: Kuciak – Bartkowski, Nalepa, Abu Hanna (84′ Pietrzak), Diabate – Kubicki (77′ Gajos), Kałuziński, Tobers, Paixao (77′ Friesenbichler), Terrazzino (58′ Durmus) – Zwoliński

Zagłębie Lubin: Dioudis – Grzybek, Ławniczak, Kopacz, Kłudka – Poletanovic (82′ Makowski), Bohar (71′ Zivec), Starzyński (65′ Pieńko), Łakomy, Chodyna – Kurminowski (82′ Dolezal)

Żółte kartki: Bartkowski, Nalepa, Zwoliński

Sędzia: Patryk Gryckiewicz