W Gdańsku podsumowano sportowy 2023 rok. Najwyżej oceniono dokonania florecisty

(Graf. materiały prasowe)

Sportowy rok 2023 podsumowano we wtorek, 12 grudnia w Gdańsku. Uroczysta gala odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności. Najwięcej powodów do zadowolenia mieli floreciści, żeglarze, rugbystki i siatkarze.

Sportowcem roku 2023 został mistrz Igrzysk Europejskich – florecista AZS AWFiS Gdańsk – Michał Siess. Drugie miejsce przypadło Dominikowi Buksakowi, wicemistrzowi Europy w żeglarskiej klasie 49er. Na trzecim miejscu uplasowała się ubiegłoroczna triumfatorka – Natalia Pamięta, która razem z Biało-Zielonymi Ladies, podobnie jak przed rokiem, utworzyła Drużynę Roku. Gdańskie rugbystki zdobyły 13. z rzędu tytuł mistrzyń Polski. Wyróżniono w tej kategorii również Olimpię Osowa Gdańsk.

10. Clarissa Kirsch-Downs (AP Orlen), piłka nożna

Trenerem roku został Radosław Glonek, trener Michała Siessa w klubie i reprezentacji.

Posłuchaj rozmowy z laureatami:

Powody do zadowolenia miała także Marlena Mroczyńska, prezes Biało-Zielonych Ladies. 13-krotne mistrzynie Polski w rugby siedmioosobowym – kolejny raz zostały uznane za drużynę roku, a trzecie miejsce w „Złotej Dziesiątce” gdańskiego sportu zajęła Natalia Pamięta.

Posłuchaj rozmowy z Marleną Mroczyńską:

Imprezą roku był finał siatkarskiej Ligi Narodów zakończony triumfem reprezentacji Polski. Wśród nominowanych pojawiły się też takie imprezy jak: Mistrzostwa Europy w short tracku, Mistrzostwa Świata w piłce ręcznej mężczyzn – faza pucharowa w Gdańsku, Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki kobiet i mężczyzn i Bieg po Nowe Życie – edycja gdańska.

Nagrodzono również najlepszych sportowców z niepełnosprawnością. Wyróżniona została para taneczna Wiktoria Wojnarowska i Kuba Nadolny, Nadia Kardasz z Szansy Start, Maria Pajdak oraz Tymoteusz Kełpiński z UKS Ada Judo Fun.

23 nagrody przyznano w kategorii „Nadzieja Gdańskiego Sportu”. Każdy z wyróżnionych otrzymał po półtora tysiąca złotych.