Lechia wraca na fotel lidera. Nietrafiony karny w końcówce zaważył o losach meczu

(Fot. Krzysztof Mystkowski/KFP)

Lechia odnotowuje kolejne – już szóste z rzędu ligowe zwycięstwo. Biało-zieloni rozprawili się u siebie z jednym z kandydatów do awansu Odrą Opole 2:1. Bramki strzelali Rifet Kapić i Tomas Bobcek. Odra nie wykorzystała rzutu karnego w doliczonym czasie gry. Gdańszczanie powrócili tym samym na pierwsze miejsce w tabeli z dwupunktową przewagą nad drugą Arką.

Biało-zielonym nie udało się zagrać na zero z tyłu. Jako pierwsi na prowadzenie wyszli goście, którzy wykorzystali „jedenastkę”. W 26. minucie Andrei Chindris faulował w polu karnym, a rzut karny na bramkę zamienił Rafał Niziołek.

Biało-zieloni odpowiedzieli golem „do szatni”. W piątej minucie doliczonego czasu przed pole karne zagrał Elias Olsson, co wykorzystał Rifet Kapić, strzelając widowiskowego gola z dystansu, który dał Lechii remis.

W drugiej połowie Lechia grała spokojnie i czekała na odpowiedni moment, by zadać cios, który pozwoli wyjść jej na prowadzenie. Taka okazja nadarzyła się w 53. minucie. Po akcji całego zespołu Tomasz Neugebauer zagrał do Tomasa Bobcka, a ten pewnym strzałem pokonał bramkarza gości.

Trener Grabowski dokonał zmian – w tym na boisko wszedł powracający po dłuższej przerwie Luis Fernandez. Biało-zieloni ze spokojem próbowali dowieźć wynik do samego końca, jednak nie mogło skończyć się bez nerwówki.

W 7. minucie doliczonego czasu sędzia przyznał drugi rzut karny gościom po zagraniu ręką przez Iwana Żelizko. Borja Galan oddał mocny strzał z jedenastego metra, jednak gdańszczan uratowała poprzeczka.

Lechia pozostaje niezwyciężona w 2024 roku i pewnie zmierza w stronę awansu do ekstraklasy. Po raz kolejny będzie miała okazję zbliżyć się do celu w niedzielę, 7 kwietnia. Wtedy w Katowicach biało-zieloni zmierzą się z trzecim w tabeli GKS-em.

Lechia Gdańsk – Odra Opole 2:1 (1:1)

Bramki: Rifet Kapić 45+5′, Tomas Bobcek 53′ – Rafał Niziołek 26′ (k.)

Lechia Gdańsk: Bohdan Sarnawśkyj – Dominik Piła (81′ Dawid Bugaj), Andrei Chindris, Elias Olsson, Miłosz Kałahur – Iwan Żelizko, Tomasz Neugebauer (81′ Louis D’Arrigo) – Camilo Mena, Rifet Kapić (90+1′ Luis Fernandez), Maksym Chłań (86′ Jakub Sypek) – Tomas Bobcek (81′ Łukasz Zjawiński).

Odra Opole: Artur Haluch – Mateusz Spychała, Mateusz Kamiński, Jiri Piroch, Jakub Szrek – Jakub Antczak (82′ Michał Surzyn), Rafał Niziołek (82′ Vittorio Continella), Adrian Purzycki (58′ Wojciech Kamiński), Borja Galan – Jean Francisco Sarmiento (58′ Maksymilian Hebel), Din Sula (83′ Konrad Nowak).

Żółte kartki: Piła, D’Arrigo – Purzycki, Kamiński, Spychała, Niziołek, Continella.

Czerwona kartka: Niziołek.

Sędzia: Grzegorz Kawałko.